Když se řekne Vladimír Menšík, vybaví se nám dobrá zábava, skvělé historky a neutuchající energie. Jak o něm řekl kdysi Jiří Sovák – "Jen se řekne Menšík a lidé se smějí." Jaká ale byla hercova odvrácená tvář a okamžiky v životě, které vtipné rozhodně nebyly?
Vladimír Menšík byl český herec, moderátor a v pravém slova smyslu lidový vypravěč a bavič. V divadle se objevoval spíše sporadicky. Nejvíce se věnoval filmu a televizi. Za své celoživotní dílo získal titul Národního umělce.
To není mé dítě!
Vladimír Menšík někdy vzpomínal na to, kdo vůbec je. Jeho maminka mu totiž vyprávěla, že jedna z novopečených matek začala doslova řvát, poté, co jí sestry donesly novorozeně, že to není její dítě, že ho musely vyměnit. Byla tak rozčílená, že ji přišel uklidnit dokonce primář. Ukázal na cedulku, kterou mělo dítě na nožičce, a upozornil ji, že vše sedí. Žena si však nedala říct a vykřikovala, že cedule je správná, ale dítě ne.
Ostatní maminky nechtěly v tu ránu dát od sebe své děti a jelikož neměly po ruce tužky, začaly si na cedulky vykusovat znamení. Napadlo ho tak, zda nebyl stejný případ. Ale nebyl, i když si říkal to přeci nejsem já, když někdy nesouhlasil s tím, co zrovna udělal. Pochybností se ale Vladimír Menšík nezbavil...
Odvrácená strana Vladimíra Menšíka
Web Prahain.cz se dlouhodobě věnuje komunistickému režimu, který zkoumá za pomocí Archivu bezpečnostních sborů. Snaží se tam najít zajímavé okamžiky, týkající se slavných lidí, které by tam jinak zůstaly bez povšimnutí. A jeden ze záznamů se týkal i Vladimíra Menšíka a dalšího známého herce Pavla Landovského, jenž byl soudruhům trnem v oku.
Menšík měl prý velký vliv a znal kdekoho. A tak ho Pavel Landovský přišel v roce 1977 poprosit o pomoc, aby se za něho přimluvil na vyšších místech. Po výpovědi z Činoherního divadla zůstal bez stálého příjmu, což bylo špatné, jelikož se musel starat o nemocnou ženu a čtyři děti. Jak setkání dopadlo, bylo uvedeno v záznamu 5/77, který byl nejprve označený jako přísně tajný.
Menšík mu měl bránit ve vstupu do jeho bytu na Michelské pláni v Praze 4, kde žil se svou manželkou Olgou Strnadovou. Když se Landovský odvolal na jejich přátelství, odbyl ho Menšík se slovy, že to je již minulost, vzhledem k tomu, jak se nyní chová. Navíc nikdy žádným hercem nebyl. Zatímco on ano. Jen prý uměl dobře blafovat. Přesto mu stát zařídil slušný příjem, kterého si nevážil. A tak si s takovým typem jako on nemá co říct. Jelikož vše proběhlo na chodbě, slyšely hádku i ostatní partaje. Když se snažila Menšíka jeho žena přesvědčit, ať si to vyřídí u nich doma, řekl, že pokud do jejich bytu vejde Landovský, on z něho okamžitě odejde. Celý záznam byl poté ověřen jako věrohodný.
Menšík zemřel spolu se svou exmanželkou
S první manželkou Věrou se Menšík znal již od dob, kdy chodil do skautu. Vzali se velmi mladí. Narodily se jim dvě děti – dcera Vladimíra a syn Petr. Nakonec se ale rozvedli. Věře vadila jeho častá absence doma a popíjení s kamarády. Ale i přes tyto neshody zůstali do smrti přáteli. S druhou ženou Olgou měl Menšík též dvě děti, syna Jana a dceru Martinu.
A osud Menšíka s první ženou spojil i v posledních dnech jejich životů. Menšík zemřel ve stejné době a stejné nemocnici u svaté Anny jako ona. Oba odešli na druhý břeh během jednoho týdne. Byli od sebe vzdáleni jen sto metrů. Oběma bylo osmapadesát.
Na film Zlatí úhoři s Vladimírem Menšíkem se můžete podívat dnes v 16.05 hod na ČT1.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Vladimír Menšík
Kniha Hvězdy českého filmové nebe, Pavel Taussig, Nakladatelství XYZ 2018
Prahain.cz: Neznámá tvář Vladimíra Menšíka – Popsal ji přísně tajný záznam kontrarozvědky z května 1977
Ženy.iprima.cz: Mrazivý osud Vladimíra Menšíka. S exmanželkou umírali společně, děti se potatily