Od té doby, kdy se v roce 1924 rozhodl britský průzkumník George Mallory jako první zdolat Mount Everest, se o totéž pokusilo dalších 4 000 lidí. Spousta z nich byla úspěšná, jiní za to ale zaplatili svými životy. Drsné podmínky panující na nejvyšší hoře světa nejsou pro každého. O tom se také přesvědčil na vlastní kůži snowboardista Marco Siffredi.
Siffrediho případ je ojedinělý tím, že zmizel beze stopy během sjezdu z hory. V devadesátých letech trénoval ve francouzském údolí Chamonix, pak se vydal na hory v Peru. To ho mělo dostatečně připravit na Mount Everest. Bohužel se v tomto případě přepočítal a podepsal si tak ortel smrti.
Vášnivý snowboardista Marco Siffredi
Marco Siffredi se narodil ve Francii 22. května 1979 a dalo by se říci, že měl horolezectví v krvi. Jeho otec byl horský průvodce a tato vášeň se přenesla jak na Marca, tak i na jeho bratra Pierra. Oba ale bohužel čekal krutý osud. Pierre skončil pod lavinou, Marco zmizel během sjezdu z Mount Everestu.
Marco se pro snowboarding a lyžování nadchl již v pubertě. Jak o něm později řekl další profesionální snowboardista Jeremy Jones, Siffredi byl takový "pankáč". Sjížděl kopce, na které si jiní netroufali, a dělal při tom kousky, které by ho, pokud by ještě žil, zařadily mezi velká jména snowboardingu.
V červnu roku 1999 se vrátil do svého rodného města Chamonix-Mont-Blanc, kde se mu podařilo, jako druhému v historii, sjet po severní stěně ledovce Nant Blanc, který leží na vrcholu hory Mont Blanc. A právě tento úspěch ho přesvědčil v tom, že by měl zkusit pokořit náročný Mount Everest.
Dvanáct hodin cesty na osudný vrchol
Byl zrovna slunečný zářijový den, když Marco Siffredi zdolal 8 848 metrů a ocitl se na vrcholku Mount Everestu. Vysoko nad mraky se začal třiadvacetiletý snowboardista připravovat na svůj, doposud, nejextrémnější počin. O rok dříve (jaro 2001) chtěl zdolat severní stěnu hory zvané Hornbeinův kuloár. Byl ale nucen zvolit jinou trasu. Na kuloáru totiž nebyl dostatek sněhu.
A tak se vrátil o rok později, aby si to zopakoval. Toho dne se spolu se šerpy prodíral sněhem, který jim leckdy sahal až po hruď. V nechvalně známé zóně smrti se trmáceli dvanáct a půl vyčerpávajících hodin, než konečně dosáhli vrcholu. Siffredi to ale vše překonal. Hnala ho touha, že tentokrát to musí zvládnout.
Tragický sjezd z Mount Everestu
Sjezd dolů si Marco naplánoval na patnáctou hodinu. Šerpové ho přesvědčovali, že poměrně pozdní čas a nepříznivé povětrnostní podmínky jsou nebezpečnou kombinací, on však jejich varování nedbal. Teď nastala jeho chvíle, kterou hodlal využít. A tak jen s úzkostí v očích pozorovali, jak Siffredi klouže dolů a mizí mezi mraky v Hornbeinově kuloáru.
Ani šerpové na nic nečekali. Chtěli co nejdříve sestoupit dolů. Během cesty zahlédli pod sebou jakousi postavu.Musel to být on. Nikdo jiný s nimi na vrcholku nebyl. Když však došli na ono místo, byl tam sníh zcela neporušený. Určitě je tak šálil zrak. Kde ale tedy byl Siffredi? Jejich obavy se naplnily poté, co sešli z hory. Snowboardista se nevrátil. A to znamenalo jediné - že je mrtvý.
Mohl zkolabovat a spadnout do jedné z mnoha roklí. Proto se jeho tělo nikdy nenašlo. Anebo ho, stejně jako jeho bratra, pohřbila lavina. Vzhledem k celkové rozlehlosti hory si toho nemuseli šerpové všimnout. S nejbizarnější teorií přišla ale jeho sestra Shooty. Prý žije mezi tibetskými pastevci a prozkoumává nové vrcholy či doposud neobjevené části tibetských horských pásem. Co myslíte, má pravdu?
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Marco Siffredi
Allthatsinteresting.com: Marco Siffredi Died Snowboarding - Down Mount Everest