I 27 let po tragické smrti je princezna Diana stále jednou z nejznámějších žen světa. A to nejen pro svou humanitární práci, kdy se jako jedna z mála ve své době neštítila lidí s AIDS či leprou, ale také pro svůj vytříbený šatník. O ten se z velké části starali britští návrháři, pětici těch kruciálních vám nyní představíme.
Manželka prince Charlese (75) se zapsala do povědomí veřejnosti především nepřehlédnutelnou svatební róbou nebo malými černými šaty, které oblékla v den, kdy se její choť celému světu přiznal k nevěře s dávnou láskou Camillou Parker-Bowles (76).
Dianin šatník je ale rovněž plný ikonických kousků od britských návrhářů. Kteří jsou ti nejvýznamnější, již formovali princeznin styl?
Victor Edelstein
Právě tento designér může tak trochu za to, že se princezna Diana stala celosvětovou ikonou. Jeho šaty si totiž oblékla v roce 1985 na recepci v Bílém domě, kde ji spolu s princem Charlesem uvítal americký prezident Ronald Reagan. A nejen to. Diana si pak v tmavě modrém sametovém modelu se spadlými rameny střihla taneček s hercem Johnem Travoltou (70).
Zmíněný kousek na sobě měla ještě při mnoha dalších příležitostech, včetně focení portrétu Lordem Snowdonem v roce 1997. Následně Diana věnovala šaty newyorské aukční síni Christie's, která je vydražila za rekordních 100 tisíc liber (3 miliony Kč).
Victor Edelstein navrhl v 80. letech pro Dianu hned celou řádku šatů. Ty další nejslavnější, bílé puntíkované, vynesla princezna na dostihy v Ascotu roku 1988 a postarala se o nestárnoucí trend, který o dvě desítky let později napodobila Kate Middleton (42).
Bruce Oldfield
Dnes již téměř dvorní návrhář britské královské rodiny začínal v branži roku 1975, kdy si na založení vlastní značky musel vzít půjčku. Hned zkraje se mu ovšem díky zálibě v okázalosti, lesku a glamouru povedlo rozvířit poklidné vody britské módy a upoutat i pozornost princezny Diany.
Ta se na něj poprvé obrátila ve chvíli, kdy potřebovala šaty na Vánoce 1980 a pak už tak činila pravidelně. Mezi její nejslavnější šaty od tohoto návrháře patří ty nepřehlédnutelně stříbrné s holými zády, které vynesla na premiéru filmu Vyhlídka na vraždu v roce 1985.
O pět let později získal Bruce Oldfield Řád britského impéria za přínos módnímu průmyslu a momentálně se věnuje přípravě šatů pro královnu Camillu nebo vévodkyni Sophii (59).
Bellville Sassoon
Jestli někdo pravidelně zásoboval šatník princezny Diany, pak to byla značka Bellville Sassoon. V letech 1981 až 1997 pro ni zde připravili celkem 70 outfitů. Z řady bezpochyby vyčnívají červené těhotenské šaty, které měla Diana na sobě v Barbican Centre roku 1982, když čekala prince Williama.
Jasper Conran
Britský návrhář, který vnesl do princezniny garderoby prvky pánského elegance, si dodnes vzpomíná, jak Dianu vždy nejvíce zajímalo, jaké poselství v sobě bude daný outfit skrývat. Rozhodně nechtěla nosit jen oblečení pro oblečení. A tak se stalo, že se v jejím šatníku začaly objevovat výrazné barvy, nejčastěji fuchsiová nebo smaragdová, které Dianě zajistily nepřehlédnutelnost v davu.
Třeba konkrétně šarlatový námořnický outfit ze křtu lodi Royal Princess (1984) nebo komplet smaragdového dvouřadého blejzru a sukně z návštěvy italského Livorna z roku 1985.
Paul Costelloe
Ambiciózní irský návrhář stál u zrodu Dianina královského šatníku a zůstal jí věrný až do jejího skonu. Hlavně na začátku 90. let se princezna blýskla hned v několika jeho outfitech. Komplet bílého blejzru a tmavě modré puntíkované sukně si nechala upravit z návrhářovy jarní kolekce ready-to-wear a vynesla ho v letech 1990 a 1991 dokonce opakovaně.
Na vybrané Dianiny outfity od zmíněných návrhářů se můžete podívat v naší fotogalerii.
Zdroje informací:
Dailymail.co.uk
Irishexaminer.com
NCweb.com