Adriana má od dětství nezvykle malou nohu a tudíž i komplikovaně shání kvalitní společenské boty. Pokaždé, když už konečně najde, vyvstává problém, jak ony boty vlastně získat. Obuv z e-shopů nebývá vždy spolehlivá a luxusní butiky zase nabízí ceny v hodnotách měsíčních výplat.
Na výšku nejsem nijak drobná, přesto mám od dětství velikost bot 35. Proč se mi noha zastavila právě na tomto čísle nevím, protože moje máma má například velikost 40. Možná, že na mé genetice zaúřadoval nějaký „malo-nohý“ příbuzný, možná nastala chyba u matky v období v těhotenství?! Kdo ví.
Brala jsem to nejdřív jako výhodu
Malá noha pro mě přesto bývala spíše výhodou, než handicapem. Dlouho jsem si totiž mohla pořizovat dětskou obuv, která bývá vizuálně zajímavější než ta pro dospělé a navíc ještě měla radost, že na rozdíl od spolužaček s „čtyřicítkami“ nemám u kotníků připevněné ploutve. Ono totiž na velkých číslech bot u žen nic hezkého není a většina z nich se ve snaze o optické zmenšení dokonce v malé obuvi trápí dobrovolně. Výhodou mi bylo i to, že jsem kupříkladu nemusela po pubertě pořizovat nové brusle, takže jak kolečkové, tak lední mi pohodlně zůstaly. Jenže, co je v dětství výhoda, nemusí být praktické pro dospělost.
Nechtělo se mi dávat za boty tolik peněz
Když jsem si totiž chtěla jednoho dne pořídit i jiné, než sportovní boty, zjistila jsem, že v mém čísle takřka žádná dámská bota neexistuje, protože minimální, běžně dostupná móda z řetězců začíná na velikostech od 36. Tím jsem „spadla“ zpět do dětského, kde mi společenskou obuv nejčastěji suplovaly dívčí balerínky. Ty úplně špatné nebyly, pouze jsem nesdílela názor, že by šly nosit všude.
Když mi bylo osmnáct, zatoužila jsem po lodičkách na vysokém podpatku. Jenže, kde sehnat mou atypickou velikost? Tehdy se poprvé otevřel dodnes trvající problém. Lodičky v běžné cenové relaci totiž číslo 35, co vím, neznají. Naopak jediné místo, které mi dokázalo pomoci, byly buď luxusní značkové butiky anebo výroba obuvi na míru.
Právě tam jsem dámské lodičky na vysokém podpatku „35“ objevila, ale bohužel, odradila mě cena, která se rovnala měsíční výplatě mé mámy, a jiné to nebylo ani s botami na zakázku. Chvíli jsem si tedy na vysněné lodičky šetřila sama, ale jak mé úspory přešly několik tisícovek, bylo mi najednou líto, celý ten těžce našetřený obnos „vyhodit“ za jediný pár bot. Sen se rozplynul. Vlastní maturitní ples jsem prošla v balerínách a k dennímu nošení využívala, až do současných dob, kecky.
Na ples jsem šla málem v teniskách
S nástupem dalších e-shopů jsem sice nebyla odkázaná na to, co kde uvidím za výlohou, ale objevila se jiná úskalí. Tyhle shopy mají nevýhodu, že nevlastní kamenné prodejny a produkty tudíž není kde vyzkoušet. Fakt, že je úplně jiné, kupovat po e-shopu knihu nebo nový pár bot, se brzy názorně potvrdil.
S partnerem jsem měla nedávno jít na poměrně luxusní ples, ale k šatům jsem neměla žádné pořádné boty. "Miláčku, mrzí mě to, ale asi nikam nepůjdu, nemůžu ti dělat ostudu," řekla jsem mu zoufale. Pak jsem hledala přes internet a jedny našla. Jenže výsledek byl spíše noční můra. Lodičky totiž byly spíše rozměrů 37. A šesticentimetrový podpatek se po cestě pravděpodobně nějak „zvětšil“, protože ať jsem měřila jakkoliv, vycházelo mi deset centimetrů. Boty jsem tudíž musela složitě vracet a byla nakonec ráda, že reklamace proběhla. U dalšího páru už ovšem prodejci tak vstřícní nebyli, takže mi boty zůstaly pohozené ve skříni.
Až do třetice mě zachránila nejlepší kamarádka, která mi opravdu luxusní lodičky, a ještě k tomu v mé velikosti, náhodně přivezla z nějakého zahraničního outletu. Nebýt jí, šla bych na ten ples snad vážně v keckách!
Další příběhy ze života →
Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie je jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na redakce@lifee.cz.