Alfonse Muchu inspirovaly silné ženy, a takové jsou i v naší rodině, říká vnuk slavného malíře Marcus

Alfonse Muchu inspirovaly silné ženy, a takové jsou i v naší rodině, říká vnuk slavného malíře Marcus
Zdroj: Se souhlasem Nadace Mucha
Pravnuk Alfonse Muchy, Marcus, v nově vznikajícím Mucha muzeu v centru Prahy.Marcus Mucha s redaktorkou Lifee Veronikou Novákovou. Právě zde vznikal náš rozhovor.Pravnuk slavného malíře Alfonse Muchy je výkonným ředitelem Nadace Mucha, která pečuje o jeho odkaz.Marcus Mucha nyní žije v Praze a jeho syn zde chodí také do školy. + 10 fotek+ 11 fotek

Marcus Mucha, pravnuk slavného malíře, v rozhovoru pro Lifee.cz prozradil překvapivé detaily o tvorbě svého slavného praděda, Alfonse Muchy. Marcus se společně se svými dvěma sourozenci věnuje péči o dílo svého předka, jehož tvorbu si budete moci prohlédnout také v nově otevřeném prostoru v Praze s názvem Mucha muzeum.

Veronika Nováková
Veronika Nováková 25. 01. 2025 12:00

Pravnuk malíře Alfonse Muchy, Marcus (44), je ze tří sourozenců. Celá rodina, včetně táty Johna, stále umí česky, přestože pobývají v zahraničí a Marcus se narodil v Anglii. K Česku ale mají všichni stále velmi silnou vazbu. "Moji sourozenci umí česky na takové úrovni, že si mohou objednat v restauraci. Milujeme české jídlo. Dodnes si vzpomínám, že když jsme byli děti, soutěžil jsem s bráchou v pojídání knedlíků," směje se v našem rozhovoru nejstarší Marcus, který s češtinou nemá problém, byť je slyšet silný přízvuk a některá slovíčka mu "vypadávají". Co dalšího o své rodině prozradil?

Náš rozhovor probíhal v nově zrekonstruovaném pražském paláci Savarin v ulici Na příkopě, kde se už 24. 2. veřejnosti slavnostně otevře nové Mucha muzeum, za jehož finální podobou stojí světově uznávaná architekta Eva Jiřičná. K vidění bude na 150 unikátních exponátů, z nichž 90 kusů jsou originály.

Doporučené video: Na návštěvě u Saudkových v ateliéru

Pravnuk Alfonse Muchy miluje Česko

Marcus Mucha je v současné době v Česku doma a rozvíjí zde aktivity Nadace Mucha. "Já bydlím v Česku, takže můj syn zde chodí do školy a česky umí lépe než já. Můj brácha Andrew bydlí v Anglii a sestra Tamsin ještě děti nemá, ale doufám, že je také bude učit česky," vysvětluje, jaký vztah mají jeho sourozenci k českému jazyku. "Oni rádi cestují do Prahy a vždycky jsem moc rád, když za mnou přijedou a že můžeme být spolu. Doufám, že v budoucnu to bude častěji. Narodil jsem se v Anglii, jsem britský občan, ale také český," říká Marcus hrdě.

Česko rodina Muchů nikdy skutečně neopustila. "My jsme Češi, naše rodina je česká. Naši dávní předkové pracovali v Ivančicích, kde pěstovali hrozny na víno. Kvůli smutné době jsme byli nuceni pobývat v zahraničí asi 40 nebo 50 let, ale jsme zpátky a budeme pokračovat v rodinné tradici," dodává pravnuk geniálního malíře. "Milujeme Česko a chceme zde žít."

Tři sourozenci hlídají odkaz pradědečka

Jak nám v minulém rozhovoru prozradil Mracusův otec John, každý ze tří sourozenců má ušlechtilé civilní zaměstnání - mladší syn Andrew se věnuje práci s bezdomovci, dcera Tamsin bojuje za životní prostředí. Marcus se v minulosti angažoval u Morgana Freemana v hollywoodské produkci. "Ano, můj bratr pracuje s lidmi bez domova a já ho za to moc obdivuji. Jsou to lidé, kteří mají velké problémy a pracuje v jejich bezprostřední blízkosti, aby měli znovu šanci bydlet a znovu žít. Je to velmi těžká práce," chválí Marcus svého mladšího bratra.

Ten společně se sestrou zároveň pracuje v Nadaci Mucha, jíž je Marcus výkonným ředitelem. "Oba dva jsou mí šéfové, jsou součástí Board of Directors, Board of Trustees, takže mají přehled o tom, jestli dělám dobrou práci, a kdybych nedělal, mají právo mě odvolat," popisuje Marcus rodinnou hierarchii. "Jsem moc rád, že je to rodinná sbírka a také rodinná firma. Oba mí sourozenci pracují na odkazu Alfonse Muchy, a doufám, že v tom budou pokračovat také jejich děti, později vnuci a vnučky."

Příběh Alfonse Muchy je příběhem ženy

Když Marcus Mucha zjistil, že Lifee je magazín, který povětšinou navštěvují ženy, celý se rozzářil. "Příběh Alfonse Muchy je příběhem silné ženy. Ale není to jen o kráse, kterou muži milují, je to krása, která pramení z jeho srdce. Kariéra Alfonse Muchy totiž začíná právě skrze ženu, dělal plakáty pro Sarah Bernhardtovou," začíná vyprávět příběh, který jeho pradědečkovi změnil život a udělal z něj malíře, kterého dnes zná celý svět.

"Alfons bydlel v Paříži a byl docela úspěšný jako restaurátor knih, ale nebyl hvězda. Sarah byla nejslavnější herečkou na světě, taková dnešní Angelina Jolie nebo Nicole Kidman," srovnává herečku s dnešními superhvězdami. "Měla v Paříži novou hru, která nebyla úspěšná, a ona přikládala vinu svému tehdejšímu plakátu. Alfons byl v tiskárně, všichni další umělci byli pryč, protože to bylo před Vánoci. Alfons byl naštěstí v práci, korigoval knihu, na které pracoval, a tiskárna se ho zeptala, za by mohl navrhnout skicu pro plakát Sarah Bernhardtové," popisuje zásadní moment v Muchově kariéře. "Vytvářel právě skicu pro šperkařství Gismondi, ale nenáviděl to, chtěl to poslat pryč. Jenže neměl jinou možnost, a tak to poslal Saře Bernhardtové."

Sarah Bernthardtové daroval Mucha nesmrtelnost

A jak příběh pokračuje? Alfons Mucha si nedával příliš mnoho šancí na úspěch. "Ale dočkal se velké pocty – na dveřích našel vzkaz, aby přišel osobně k Saře. Šel tam velmi pomalu, protože měl strach, byla to diva a on se bál, aby nebyla naštvaná. Zaklepal lehce na dveře, byla to nejslavnější žena na světě," vypráví Marcus Mucha s obdivem. "Sarah ho objala a řekla mu: „Pane Mucho, vy jste mi daroval nesmrtelnost.“ Brzy spolu udělali smlouvu na šest let – všechny plakáty, všechno oblečení, šperky… brzy byl díky ní také hvězdou. Co je na tom krásné? Byla to právě žena, která odstartovala jeho kariéru."

Z vyprávění Marcuse Muchy je patrné, jak moc práci svého pradědečka vnímá - a také, jak je mu fyzicky podobný, když na starých fotografiích ukazuje tvář svého příbuzného. Alfons Mucha se totiž mimořádně rád sám portrétoval na fotkách. Jak říká Marcus, "dělal si taková selfíčka". "Na všech dalších plakátech, které dělal, jsou ženy, ale jsou to ženy, které mají jeho osobnost a jeho srdce. Jsou to slovanské ženy a všechny květiny, které je obklopují, viděl doma na poli v Ivančicích," odkazuje na rodný kraj. "Silné ženy byly pro celý život Alfonse Muchy velmi důležité – a stejně tak i po jeho smrti."

Silné ženy bránily odkaz Muchy napříč staletím

Jak totiž v závěru rozhovoru Marcus Mucha zmiňuje, ženy pečují o sbírku Alfonse Muchy navzdory riziku i nepohodlí. Berou to jako svůj úděl. "Jeho manželka Maruška ochraňovala jeho sbírku po jeho smrti, v době okupace a nacismu. Moje prateta Jaroslava pracovala na restaurování díla Alfonse Muchy. Moje babička Geraldine byla Skotka a byla svobodnou matkou, protože dědeček Jiří byl ve vězení a potom v dole Jáchymov," odhaluje Marcus pohnutou rodinnou historii. "Babička zde byla s mým otcem sama. Mohla se vrátit do Anglie a mít tam příjemný život, ale dobře věděla, že co je v Česku, to je důležité nejen pro Československo, ale pro celý svět. Brala to jako svoji povinnost."

Marcusova babička s otcem Johnem později založili Nadaci Mucha. "Proto jsme velmi hrdí, že jsme rodinou silné ženy. Doufám, že české ženy, které se přijdou podívat na tuto krásnou výstavu, uvidí v těchto plakátech také muže, který promlouvá přímo k jejich srdcím," zve potomek slavného malíře do nového muzea v centru Prahy.

Na aktuální fotografie pravnuka Alfonse Muchy, Marcuse, v nově zrekonstruovaném paláci Savarin, kde bude k vidění instalace děl jeho pradědečka, se můžete podívat v naší fotogalerii.

Související články

Další články