Hannibal Lecter patří mezi nejzajímavější literární postavy. Je totiž fascinujícím protikladem různých aspektů: na jednu stranu brilantní lékař a mecenáš umění, na druhou vrah a monstrum, které postrádá veškerou empatii. Kde ale našel autor knihy Robert Harris inspiraci? Je možné, že takový člověk skutečně žil?
Existují nekonečná přirovnání k Albertu Fishovi, který si z kůže své oběti vyrobil stínidlo. Nebo k Il Nostrovi, sériovému vrahu z Florencie, nebo Tedu Bundymu či Edmundu Kemperovi, a to hlavně proto, že hlavně poslední dva spadají do časového rámce, kdy vznikal Harrisův román. Je tady však ještě jeden, mnohem zvrácenější, adept, který si vysloužil přezdívku "vlkodlak z Nuevo Leon."
Alfredo Balli Trevino
V roce 1959 byl v Mexiku spáchán tak hrozný zločin, že se začalo jeho pachateli říkat vlkodlak z Nuevo Leon. A právě s ním se autor knihy o Lecterovi, Robert Harris, sešel v cele smrti.
Alfredo Balli Trevino, nebo též Dr. Salazar, jak se mu říkalo mezi vězni, mohl mít všechno. Narodil se do velmi bohaté rodiny v roce 1931. Jako dítě neměl žádné ambice, musel však poslouchat ctižádostivého otce, který chtěl, aby byli jeho potomci v životě úspěšní.
V roce 1959 nastoupil na místo stážisty v nemocnici v Monterrey. Musel si však dávat pozor, aby nevyšlo najevo jeho tajemství, které by mu zničilo lékařskou kariéru. Byl homosexuál, což se v té době v Mexiku moc nenosilo. Jeho partnerem byl jistý Jesus Castillo Rangel. Měli však mezi sebou jeden velký problém. Trevino chtěl "zapadnout", vzít si ženu a vést dvojí život. Rangel chtěl zase pravý opak - být ve své orientaci otevřený. Po jedné hádce ale došlo k tragédii.
Trevino svého partnera nejdříve uspal chloroformem. Pak mu podřízl hrdlo, vysál z něho všechnu krev a mrtvolu rozřezal na malé kousky. Ty pak umístil do krabice, kterou zakopal na místním ranči. Jeho počínání ale tajně sledoval jeden z jeho známých. Když pak Trevino z ranče odešel, dotyčný muž krabici znovu vykopal a nahlédl dovnitř. Hrůzný nález ihned nahlásil na policii. Trevino byl dopaden a v roce 1961 odsouzen k trestu smrti za "zločin z vášně". To ale nebylo jediné obvinění. Byl také podezřelý ze zmizení několika stopařů. V této kauze se mu ale vina nepodařila prokázat.
Trevino, Harris a Lecter
Jaká je tedy souvislost mezi lékařským praktikantem, který zabil svého přítele, a fiktivním sériovým vrahem, jenž rád pojídal své oběti? Thomas Harris shledal Trevina naprosto fascinujícím. Byla tehdy šedesátá léta a třiadvacetiletý Harris pracoval jako novinář. Jeho nadřízení ho poslali vyslechnout jiného vraha, který si odpykával trest ve stejné věznici.
Jenomže těsně před Harrisovým příjezdem byl dotyčný muž při pokusu o útěk zastřelen. Posmrtnou prohlídku mrtvoly měl na starosti jakýsi Dr. Salazar. Ten se Harrise neustále ptal, zda viděl fotky vrahových obětí. A zda byly vzrušující. Harrisovi se to moc nezdálo. Proč se ho na takové věci ptal? Neměl snad sám k dispozici všechny dokumenty? Až od strážného se dozvěděl, že to byl Trevino, který se rád motal okolo mrtvol.
Osud mexického Hannibala
Alfrédův původní rozsudek smrti byl nakonec změněn na dvacet let vězení. Na svobodu se tak dostal kolem roku 1980. Pokud lze zprávám po jeho propuštění věřit, měl se z něho stát jiný člověk. Prý se vrátil do rodného města, kde se snažil odčinit své hříchy. S využitím lékařského vzdělání pomáhal nemocným a starým lidem. Dokonce se z něho stal jakýsi místní hrdina.
Na vraždu jeho partnera se ho novináři zeptali jen jednou v roce 2008. Odmítl o tom hovořit. Nechtěl se hrabat v temné minulosti, kvůli níž trpěl silnými záchvaty úzkosti. Zemřel o rok později ve věku 81 let. Prohrál boj s rakovinou slinivky břišní.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Hannibal Lecter
Historicmysteries.com: Alfredo Balli Trevino, the Real-Life Hannibal Lecter