Dýdžejka Andrea Pomeje před rokem absolvovala očistný rituál kambo. V rozhovoru pro magazín Lifee.cz zavzpomínala na svoji zkušenost a chtěla by ostatní varovat před tím, aby ji následovali. Vysvětluje, jak devastující účinky rituál může mít, a proč by jej lidé rozhodně neměli provádět bez dohledu zkušeného odborníka. Co o tom soudí MUDr. Karel Nešpor, CSc. a MUDr. Dagmar Stoszková z Bohnic?
DJka Andrea Pomeje (36) absolvovala rituál kambo právě před rokem. Jde o "očistný" rituál, který spočívá v tom, že si člověk do čerstvých popálenin nechá aplikovat stěr z kůže jihoamerických žab. Logickým účinkem je prudká nevolnost a zvracení, což má být jedním z projevů očisty těla, přičemž každý člověk reaguje na prudký jed jinak. Rituálu předchází přísná rostlinná dieta.
"Nešla jsem na kambo primárně kvůli zdravotní stránce, šlo mi spíše o psychiku. Zavolalo si mě to. Vždycky mě fascinovali lidé, kteří se vydali do Peru, kde se praktikuje ayahuasca – fascinovaly mě jejich příběhy a fakt, jak moc to dokáže změnit konkrétní věci," vypráví Andrea v našem rozhovoru.
Pod článkem najdete také vyjádření lékaře Karla Nešpora, který před rituálem kambo varuje: "Nejlépe bude se tomu vyhnout velkým obloukem," uvedl Lifee. Stejný názor má také MUDr. Dagmar Stoszková z Psychiatrické nemocnice Bohnice, jejíž vyjádření rovněž naleznete pod článkem.
Doporučené video: DJ Andrea Pomeje v talkshow Na kafeečko
Andrea Pomeje absolvovala rituál kambo
Pro rituál s ayahuascou prý zatím Andrea Pomeje nemá odvahu. "Strašně jsem se bála okamžiku, kdy se člověk dostane do halucinogenních stavů, protože nemám žádné zkušenosti s drogami. Děsím se jich a kambo není takové. I když ano, jde se díky němu dostat do míst, kam se člověk běžně nedostane," vysvětluje rozdíl mezi oběma rituály.
Před rokem chodila Pomeje intenzivně na terapie, protože na sobě pozorovala dlouhodobou psychickou zátěž. Kambo potom vnímala jako jistou formu pomoci. "Otevře jinou sféru, kterou v sobě mám, myslela jsem si. Mívala jsem obrovský strach ze smrti, což se teď trochu změnilo, protože kambo je přesně o tom. To jsem nevěděla," vysvětluje, co ji k rituálu vedlo. "Když jsem si o tom začala číst a osobně mluvit s lidmi, kteří na kambu byli, tak jsem cítila, že je to dobrá cesta. Našla jsem si za mě nejlepšího člověka, který na to u nás je, a začala příprava."
Člověk u toho nateče a zvrací
První termín rituálu Andrea Pomeje ze strachu zrušila a raději na něj poslala svého přítele, který stál o tento rituál ze zdravotních důvodů, protože je astmatik. "Bylo extrémní pozorovat to z druhé strany vedle něj. Měla jsem o něj strašný strach a vypadal hrozně, protože člověk hodně nateče. Je to jed, který se umístí do těla – dodnes mám na rameni vypálené tři tečky," ukazuje Andrea tři drobné jizvy. "K tomu se pije velké množství vody se třtinou a škrobem. Tahle tekutina jde posléze ven, všemi směry. Nechápete, kde to v sobě berete, až jdou ven černé a zelené věci ze žluči," popisuje z vlastní zkušenosti DJka, jak tělo na žabí jed reaguje. "Vyplaví to hormony, škodlivé látky, a tělo se restartuje. Restartují se také různé mozkové centrály, které už byly jakkoliv poškozené. Má to velký vliv na tělo. Můj přítel třeba omdlel, byl v bezvědomí, protože dostal jedu víc než já."
Extrémní čich a noční vidění
Stav zvracení podle Pomeje trvá deset minut, ale s následky rituálu se vyrovnávala dobrého půl roku. Bezprostředně po něm přitom cítila obrovskou euforii. "Měla jsem po covidu, kdy jsem ztratila čich – cítila jsem vůně, ale smrady ne. Šla jsem po kambu do sprchy a každé nervové zakončení cítilo kapky vody. Usnuli jsme, v noci jsem se vzbudila, a já jsem v té tmě dokonale viděla do detailu úplně všechno, ale viděla jsem do zelena," popisuje, jak se dočasně změnily její smysly. "Myslela jsem, že máme rozsvíceno! Druhý den jsem začala intenzivně všechno cítit. Byli jsme zavření doma a já cítila, jak někdo vaří svíčkovou, venku jsem cítila asfalt." Přešly ji údajně také dlouholeté problémy s bolestivou menstruací.
Vyplavily se mé nejhorší vlastnosti
Do měsíce od rituálu ale přišel velký psychický kolaps. "Já jsem se psychicky úplně sesypala. Věděla jsem, že to má s kambem něco společného. Vyplavily se mi nějaké osobní věci, jako třeba žárlivost, kterou jsem v sobě vždycky dusila a nechtěla ukazovat partnerovi, abych nevypadala slabá," vzpomíná na velkou krizi, kterou s partnerem Petrem musela překonat. "Nešlo to zastavit, musela jsem tomu čelit a všechno si v sobě srovnat. Nebylo to úplně příjemné. To samé bylo s jistými rodinnými věcmi, na které jsem už zapomněla, a najednou šly ven," říká DJka. "Spoustu věcí jsem potlačila a zapomněla, nemohla jsem si na ně vzpomenout ani na terapiích."
Nedělejte to, říká po roce Andrea Pomeje
S odstupem jednoho roku popisuje Andrea Pomeje kambo jako rituál, který by nedoporučila. "Je to velmi náročné a nemusí to být vždy pozitivní zkušenost. Jsem hrozně ráda, že jsem o tom nemluvila na svých sociálních sítích v té prvotní euforii, protože bych na to spoustu lidí nalákala," děkuje si dnes zpětně. "Měla jsem k sobě psycholožku, která mi s tím pomáhala, řešila jsem to s ní, měla jsem ji k ruce. Nedokážu si představit, že bych ji neměla. Hodně lidí by si takhle mohlo velmi ublížit, nebo minimálně ublížit vztahu, o který by přišli," varuje naše DJka, která je zároveň mámou dcery Aničky.
"Byl to extrémní down, kdy jsem se ztratila a musela se najít. Rozhodně bych to doporučila pouze a jenom pod dohledem odborníků, jinak ne. Nikdo nemůže vědět, co se vyplaví, co se ve vás otevře. Mohou se vyplavit věci, které jsou devastující," apeluje Pomeje. Zároveň říká, že by kambo rozhodně znovu neopakovala, byť se to doporučuje. "Já jsem se třeba absolutně zalekla. Raději jsem začala řešit své věci terapií než dalším kambem," vzkazuje Pomeje čtenářům Lifee.
Varování odborníků před rituálem kambo
MUDr. Karel Nešpor, CSc. exkluzivně pro Lifee popisuje, jaké následky může mít tento rituál na lidskou psychiku. "Může mít sugestivní efekt. Jistě může také psychiku destabilizovat, zvláště u citlivých lidí," upozorňuje Nešpor, podle kterého jde o zdraví ohrožující záležitost a rozhodně by jej nikomu nedoporučoval. "Nesterilní žabí sekret do nesterilní rány, úporné zvracení atd. To nebudí důvěru a může to zhoršit řadu onemocnění. Nejlépe bude se tomu vyhnout velkým obloukem," varuje Karel Nešpor širokou veřejnost.
Jeho názor sdílí také jeho kolegyně, MUDr. Dagmar Stoszková z Psychiatrické nemocnice Bohnice. "I přes dlouhou tradici provádění kambo rituálu nemáme v medicíně potvrzené žádné léčebné účinky tohoto rituálu, naopak jsou zde zaznamenaná úmrtí spojená s touto aktivitou," varuje lékařka. "Především pro Evropskou populaci, která nemá s takovými rituály tradici ani zkušenost, je kambo velkým hazardem se zdravím."
Zvracení a průjem mohou mít podle ní fatální dopad na srdeční a mozkovou činnost. "Na druhou stranu, blahodárný efekt meditace a půstu, který je součástí kambo rituálu, považujeme za zdraví prospěšnou činnost. Meditovat a postit se, to jsou vědecky potvrzené zdraví prospěšné aktivity, které vřele doporučujeme, ale bez stavu intoxikace," doporučuje lékařka jako lepší variantu. "Dnes už víme, že akutní intoxikace psychoaktivními látkami, jako je kambo, mohou mít za následek rozvoj psychotického onemocnění, jako je například schizofrenie, což si v zemích kambo rituálů není bráno za nemoc."
Na fotografie DJ Andrey Pomeje se můžete podívat v naší fotogalerii.