Britskou královskou rodinu postihlo v moderních dějinách hned několik tragédií. Mezi ty největší patří smrt velmi oblíbeného lorda Louise Mountbattena, k níž došlo 27. srpna roku 1979. Co se stalo?
Lord Mountbatten byl vysoce postavený námořní důstojník, který sloužil během druhé světové války. Později se stal posledním místokrálem Indie, jehož úkolem bylo stáhnout strádající britské impérium z nově se rodící, nezávislé Indie.
Strýc, vychovatel i rádce
Jako bratr princezny Alice a strýc prince Philipa to byl právě on, kdo představil prince jeho budoucí ženě, Alžbětě II. V té době byla velmi mladá a její korunovace byla zatím v nedohlednu. Jistě chtěl pro Philipa jen to nejlepší, odmala měli mezi sebou velmi blízký vztah. Pasoval se do role jeho náhradního otce.
Pravdou ale je, že nejvíce ovlivnil život současného britského panovníka, krále Karla III. Než zemřel, byl jeho důvěrníkem a rádcem. Díky němu vstoupil do královského letectva, kde zůstal dlouhých šest let. Přestože, z hlediska příbuzenských vztahů, byl Mountbatten Charlesovým prastrýcem, častokrát o něm hovořil jako o svém "čestném dědečkovi", jenž mu radil ve státnických i soukromých záležitostech. "Nikoho neobdivuji tak, jako jeho," nechal se jednou Charles slyšet.
Atentát na Mountbattena
Na konci srpna roku 1979 ale Charles o svého milovaného rádce tragicky přišel. Na Mountbattena byl tehdy spáchán atentát. Každý rok trávil se svou rodinou dovolenou na zámku Classiebawn v Mullaghmore v hrabství Sligo, které se nachází blízko hranic se Severním Irskem. Tehdy bylo mezi Británií a Irskem napětí na historickém maximu. Různé polovojenské skupiny, jako třeba Irská republikánská armáda, která se snažila pácháním násilných činů zbavit britské nadvlády.
Není tak divu, že se poblíž jeho zámku objevil nápis "Britové, jděte domů!" Mountbatten byl ale k výhrůžkám IRA vždy spíše blahosklonný. A to neměl dělat. V noci na 27. srpna nastražili členové IRA na jeho loď Shadow V dálkově ovládanou bombu. Když si tak další den vyjel na humry, již se nevrátil domů. Po výbuchu zemřel on, jeho čtrnáctiletý vnuk Nicholas Knatchbull, kterého doprovázela jeho babička, třiaosmdesátiletá vdova lady Brabourne. Ta svým zraněním podlehla další den. Lodník Paul Maxwell taktéž nepřežil.
Přežila jen Mountbattenova dcera Patricia, jenž po výbuchu ztratila na několik dní vědomí. K teroristickému činu se okamžitě přihlásila IRA. Chtěli tímto prý upozornit na to, že se Britové ještě stále nestáhli z jejich území.
Obrovská rána pro budoucího krále
Předčasná Mountbattenova smrt byla pro Charlese obrovskou ránou. Na jeho pohřbu přednesl Žalm 107, zatímco arcibiskup z Canterbury chválil jeho námořní úspěchy a popsal ho jako vzácného člověka. Paradoxně to ale v Charlesovi možná probudilo touhu splnit "dědečkovo" největší přání - aby se oženil s důstojnou ženou. A to ho dovedlo k lady Dianě Spencer, která mu po ceremonii řekla, že jí připadal velmi skleslý. Měl by být s někým, kdo se o něho postará.
Místo atentátu navštívil Charles až v roce 2015. Po boku s Camillou, vévodkyní z Cornwallu. Přednesl projev, v němž doufal, že se budoucí vztahy mezi Británií a Irskem ponesou již jen v optimistickém duchu.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Louis Mountbatten
Esquire.com: Lord Louis Mountbatten's Assassination Shaped Prince Charle's Life and the Future of The Crown