
Představte si, že by vám začal bankomat vydávat peníze i přesto, že máte na účtu nulu. A nešlo by jen o pár drobných, ale stovky tisíc. Co byste dělali? Nahlásili byste to a vybrané peníze vrátili, nebo této chyby využili ve svůj prospěch?
Mladý Australan Dan Saunders, kterému začal v roce 2011 bankomat vydávat peníze jako zběsilý, se rozhodl, že to bude takové jeho malé tajemství. Jenomže, jak již mnozí z vás určitě tuší, to zrovna nebyl ten nejlepší nápad.
Štědrý bankomat
Dan Saunders tehdy pracoval jako barman ve městě Wangaratta, tři hodiny jízdy severně od Melbourne. Jednoho večera se domluvil se svým kamarádem, že zajdou na pár skleniček. První půlku večera měl platit známý, pak Dan. Když ale na něho přišla řada, uvědomil si, že u sebe nemá dostatek hotovosti, a odebral se tak k nejbližšímu bankomatu. Ke svému zděšení ale zjistil, že má na účtu pouhé tři dolary. Naštěstí měl ale možnost si ze svého kreditního účtu převést nějakou sumu na ten obyčejný.
Nejdřív zkusil zadat částku 200 dolarů. Na obrazovce bankomatu se ale objevila nemilá zpráva „transakce zrušena“. Přesto měl na klasickém účtu nyní zůstatek 203 dolarů. Jak to bylo možné? Nad tím nepřemýšlel, byl již totiž notně opilý. Jen vybral hotovost, vrátil se zpět do baru a pokračoval v popíjení. Když se ale později toho večera vracel domů, zkusil to ještě jednou. A ejhle, transakce opět zrušená, ale peníze převedeny. Chtěl zjistit, zda mu štěstí bude přát ještě potřetí. Tentokrát ale přidal o jednu nulu navíc - 2 000 dolarů. V tu chvíli ale už zůstatek nekontroloval, byl příliš unavený a chtěl se hlavně dostat co nejdřív do postele. Ráno si ale účet zkontroloval. Zůstatek činil 2 200 dolarů.
Jeden převod za druhým
Dan nebyl zloděj. Až do tohoto okamžiku se ani jednou nedostal do křížku se zákonem. Zpočátku ho hnala jen zvědavost, zda to bude pokračovat. Brzy nově nabyté peníze utratil a zadal další dva tisíce. A poté zas a znovu. Nebyl si ani jistý, co tuto závadu způsobuje. Nejprve si myslel, že je to kvůli tomu, že je bankomat v časných ranních hodinách v režimu „offline“. Později ale zjistil, že to funguje kdekoli a kdykoli. S převody skončil ve chvíli, kdy mu banka účet zamrazila. Vycházeli z toho, že měl na počátku tři dolary, přitom z karty vybral dvacet tisíc. Dopustil se tak nedovoleného přečerpání, které musel splatit.
Nenapadlo ho nic jiného než si z kreditního účtu přes bankomat poslat šedesát tisíc dolarů. Dvacet se stáhlo na dluh, k dispozici měl čtyřicet. Došlo mu, že se takto velmi zadluží... systém ho vždy dožene. Ledaže by převáděl peníze každý den, tím by byl vždy v plusu. Danova přítelkyně, učitelka na místní základní škole, měla obavy z toho, že utrácí tak velké částky, a raději se s ním rozešla, přestože byli zasnoubeni. Dan si poté začal platit společnice a zvát kamarády na výlety. Třeba helikoptérou do luxusního hotelu, kde jedna noc vyšla na dva tisíce dolarů. To vše financoval z kreditního účtu, kde zadával stále větší a větší sumy.
Banka se zdála být v klidu. Jen mu občas zavolali a zeptali se, zda peníze vybral skutečně on. Jednou se ho také zaměstnanec finančního ústavu zeptal, proč se pokusil vybrat z bankomatu 900 000 dolarů. Dan se jen začal smát a svedl to na opilost.
Dana Saunderse tížilo vlastní svědomí
Po třech měsících nezřízeného utrácení začal mít Dan zdravotní potíže. Přibral, nemohl spát a začal trpět záchvaty paniky, které musel tišit léky. Po čtyřech a půl měsících se rozhodl přestat. Odhadoval, že vybral okolo půl milionu dolarů, což nemohl nikdy splatit. O něco později do banky zavolal. Tam mu naznačili, že již dávno přišli na to, co dělá. Žádné podrobnosti mu k tomu ale nesdělili. Jen že celou věc předali policii. Jenomže se nic nedělo. Týden střídal měsíc, ty střídaly další měsíce, až nakonec uplynuly dlouhé tři roky. Nikdo se během té doby o Dana nezajímal. Ten byl ale neustále ve stresu, takže začal chodit na terapie. Psycholog mu radil, že by se měl sám udat. Žádné léky mu od tíživého svědomí nepomohou.
Dan se tak nakonec rozhodl „udat“ formou rozhovoru v novinách a televizi. Až pak se o něho začala zajímat kriminálka. Obvinili ho z více než stovky podvodů. Před soudem stanul v roce 2015. Jenže... Banka sice přiznala, že mu nakonec vyplatila celkově 1,6 milionu dolarů (naštěstí z nich stihl celkově utratit asi jen 300 000 dolarů, jeho odhad tak byl víceméně správný), dále k tomu ale odmítla poskytnout jakékoli další informace. Prý šlo o mezeru v systému, která je již opravena.
To Danovi nahrálo na smeč. Přiznal se jen ke krádeži takzvaného nálezného, což je sice také trestné, neboť v Austrálii si nemůžete ponechat něco, co najdete ležet třeba na zemi, ale sazba je u toho velmi mírná. Odseděl si necelé tři roky. Bylo mu také nařízeno zaplatit bance částku 250 000 dolarů jako odškodné. Po propuštění začal znovu pracovat jako barman. Svůj příběh „sepsal“ v podobě osmidílného podcastu s názvem The Glitch. Také se nyní chystá film na motivy jeho života. Odškodnění tedy jistě splatí v dohledné době. A jak to vidí celé s odstupem času? Opět se živí tím, co ho baví, a vede zcela normální a klidný život, který by prý už za nic nevyměnil.
Zdroje informací:
Dmarge.com: Daniel Saunders The ATM Glitch Guy - The Man Who Spent $1.5 Million On Parties and Private Jets
Historicflix.com: Dan Saunders and The $1,6 million ATM Glitch