Baba Jaga z Mrazíka: Odvážný ruský herec Georgij Milljar nesouhlasil s režimem a chodil pravidelně do kostela

Baba Jaga z Mrazíka: Odvážný ruský herec Georgij Milljar nesouhlasil s režimem a chodil pravidelně do kostela
Zdroj: se souhlasem TV Nova
Mrazík: Kultovní ruská pohádka o pracovité Nastěnce a statečném, avšak samolibém Ivánkovi, který kvůli tomu, že urazil Dědečka Hříbečka, přišel o svou lidskou tvář.V době natáčení bylo Nastěnce (Natalji Sedychové) pouhých 14 let. Polibek s Ivánkem tak byl její úplně první v životě.
V rámci úsporných opatření bylo jídlo natřené petrolejem, aby z něj herci neujídali.Herec Georgij Milljar si líčení a kostým baby Jagy navrhl úplně sám.+ 4 fotky+ 5 fotek

Legendární Mrazík by nebyl to pravé bez Baby Jagy, kterou ve skutečnosti ztvárnil muž, herec Georgij Milljar. Byť jde o klasickou sovětskou pohádku ovlivněnou politickou ideologií, Milljar soudruhem nebyl. Spíše rebel, který dělá a vyznává pravý opak.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 28. 12. 2024 11:00

Georgij Francevič Milljar (7. 11. 1903 až 4. 6. 1993) byl ruský filmový a divadelní herec. Vynikal v komediálních i záporných rolích. Rád se stylizoval do ženských postav.

Na otce si Georgij Milljar nepamatoval

Otec Georgije Franz byl inženýr, matka Elizavet zase dcera majitele zlatých dolů. Nouzí tak netrpěla. Zato ji a jejího syna postihlo neštěstí. Franz zemřel dříve, než stačil budoucí herec říct své první slovo. Na otce si tak nedokázal nikdy vzpomenout. Zažil ho příliš krátce na to, aby si ho dokázal vybavit.

Po Velké říjnové revoluci přišla další rána. Rodině z matčiny strany zabavil stát všechny doly. Zůstali tak na mizině a ještě si museli změnit příjmení z buržoazního "de Millieu" na přijatelnější "Milljar". Po škole začal pracovat v divadle jako kulisák a "děvečka" pro vše. Snil ale o tom, že jednou bude na jevišti stát on. A to se mu brzy splnilo. Jelikož uměl texty herců nazpaměť, zaskočil za Popelku, která tehdy onemocněla.

Car i Baba Jaga

V roce 1924 nastoupil do nově otevřeného moskevského Divadla revoluce. Začal také navštěvovat hereckou školu. Tu dokončil jen s velkým sebezapřením. Nedařilo se mu, a navíc mu několikrát hrozilo vyloučení. Poprvé vyměnil divadelní prkna za kameru v roce 1938, a to v pohádce O plačtivé princezně, kde si zahrál cara.

To mu umožnilo podepsat časově neomezenou smlouvu s filmovým studiem Mosfilm. V něm často spolupracoval s Alexandrem Rouem, který režíroval i Mrazíka, což byla hercova alfa a omega. Mimochodem, svůj nezapomenutelný kostým si navrhl sám.

Georgij Milljar dával přednost kostelu

Přestože hrál v typicky ruských snímcích, bylo o něm známo, že je k Sovětskému svazu a jeho politice kritický. Navíc chodil pravidelně na bohoslužby. Ztělesňoval vlastně tak vše, co neměli soudruzi rádi. Když zrovna nehrál, věnoval se psaní a kreslení karikatur.

Není zcela jasné, kolikrát byl ženatý. Některé prameny uvádí, že dvakrát, přitom první manželství mělo ztroskotat na nevěře. Oficiální a potvrzená druhá svatba se konala až v jeho pětašedesáti. Nevěsta byla mladší o pět let. Hostina se konala přímo na place, všichni tak byli v kostýmech. Nevěsta Marija byla vdova se třemi dospělými dětmi. Herec chtěl prý sňatkem zamaskovat svou homosexuální orientaci. Tu ale nikdy nepotvrdil. Dožil se děvětaosmdesáti let.

Na legendárního Mrazíka se můžete podívat dnes ve 20:20 na TV Nova.

Na snímky z Mrazíka se můžete podívat také v přiložené galerii.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Georgij Milljar
Čsfd.cz: Georgij Milljar

Paralympionik Jiří Ježek s manželkou promluvili o jediném zklamání v životě: O dítě jsme se snažili 10 let

Paralympionik Jiří Ježek s manželkou promluvili o jediném zklamání v životě: O dítě jsme se snažili 10 let

Související články

Další články