Od Anglie po Kubu, od Turecka po Rwandu. Každý kout zeměkoule se může pochlubit svými vlastními a jedinečnými rituály, pověstmi, folklórem a pověrami, na které se dnes zaměříme. Pojďme se spolu podívat na ty nejvíce zajímavé.
Začneme Islandem. Ten není obydlen jen lidmi, ale také očividně elfy, vílami a trolly. Islanďané tak dbají pečlivě na to, aby jim dali najevo, že respektují jejich přítomnost. Kupříkladu nové cesty se vedou kolem území, kde mají žít tyto magické bytosti, nikoli skrz. Je to tak důkaz toho, že i v moderní době může spolu koexistovat realita a nadpřirozeno.
Straky a úterý třináctého
Když v Anglii narazíte na osamělou straku, měli byste zpozornět. Aby se předešlo případnému neštěstí, je třeba ptáka slušně pozdravit a zeptat se ho, jak se má jeho "manžel/manželka" (samec se od samice vzhledově neliší, tak pro jistotu). Toto přátelské gesto má odvrátit jakoukoli zkázu. Jde o velmi svéráznou pověru, jenž přidává těmto opeřencům kouzelný punc.
Zatímco pátek třináctého mnohým nahání strach, ve Španělsku je zase za zvlášť zlověstné považováno úterý třináctého. Tato pověra je tak moc zažitá mezi lidmi, že se tento den necestuje a ani se nekonají svatby. Navíc, abyste se pojistili, že se vás smůla nedotkne, je potřeba vstupovat a vycházet z místnosti pravou nohou.
Hra se slovy a ptačí špehové
V Itálii se lidé bojí toho, když v jednu chvíli vysloví totéž slovo dvě osoby najednou. Prý to prokleje obě zúčastněné strany. Pokud se tak stane, je nutné se okamžitě dotknout svého nosu. Tím by měla být zažehnána blížící se katastrofa.
Francouzi se zase vystraší, když na ně kouká přes okno nějaký pták. Má to do domu přinášet negativní energii a neštěstí. To musí být velká zátěž na nervy, koukat celý den na okno, zda za ním nestojí ptačí špeh, jehož jediným potěšením je, když nám zkazí den.
Na další úsměvné pověry se podívejte do naší galerie.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Pověra
Historydaily.org: Bizarre Superstitions from Around the World