Představte si, že se jednoho rána probudíte a zjistíte, že byste mohli dostat pokutu za pískání v neděli, nebo že je nezákonné nosit v kostele falešný knír, protože by to mohlo u některých lidí vyvolat záchvat smíchu...
Ano, skutečně takové zákony ještě existují. Nejde o výplod fantazie, i když to tak vypadá. Jde o pozůstatky z minulých dob a ještě nebyly odstraněny ze sbírek zákonů. Je to možná dobře, protože je to takové okno do historie, skrz které můžeme zjistit, jaké byly tehdy ve společnosti uznávány hodnoty a priority a jak se naši předkové snažili regulovat chování. Pojďme se tak spolu podívat na ty největší zvláštnosti.
Opilec, kráva a posmrtný slib
Zažil to snad každý z nás. Po noci, prohýřené v hospodě či baru, klopýtáte ráno domů, když vtom si všimnete, že před vámi stojí kráva, a navíc má okolo krku řetěz. Proč ji nevzít na procházku? zeptáte v duchu sami sebe. Určitě by to, na pomalu odeznívající opilost a blížící se kocovinu, mělo blahodárný účinek projít se po čerstvém vzduchu. V Anglii je to ale od roku 1872 zakázáno. Vodit krávu v opilosti jednoduše nelze.
Ve Francii zase dostává fráze "dokud nás smrt nerozdělí" zcela nový význam. Od devatenáctého století je možné oženit se či vdát se za mrtvolu. Není to ale tak strašné, jak se může zdát. Jde hlavně o otázku legitimity. Děti narozené mimo manželství pak mohly díky tomu zdědit po svém otci určitá práva či tituly. Naposledy byl tento zákon využit v roce 2017, kdy si partneři vyměnili svatební sliby až posmrtně, neboť jeden z nich umřel během teroristického útoku.
Palicí po hlavě a zákaz zábavy
Během dánsko-švédské války, která probíhala v letech 1657-58, podnikl švédský král Karel X. Gustav poměrně odvážný krok, spočívající v tom, že se svou armádou pochodoval přímo přes zamrzlý průliv Öresund. To Dánsko zaskočilo, což vedlo k ukvapené kapitulaci a podpisu smlouvy v městě Roskilde. Od té doby mají Dánové právo na věru neobvyklou věc. Pokud se nějaký Švéd rozhodne do Dánska jít po zamrzlém průlivu, má Dán právo ho praštit po hlavě palicí.
V australské Victorii je zase od roku 1966 přísně zakázáno pouštění draků, zvláště pokud to obtěžuje jiné lidi. Kdo to poruší, hrozí mu pokuta ve výši 777 dolarů. Kdo chce tak zažít nějakou zábavu, měl by se Austrálii vyhnout obloukem anebo zůstat "nohama pevně na zemi".
Žáby a úsměv za každou cenu
V kalifornském Calaveras County se každoročně pořádá soutěž ve skoku žab. Jde o velmi oblíbenou atrakci. Kupříkladu v roce 2007 soutěžilo neuvěřitelných 4000 žab. Avšak pozor. Zákon z roku 1957 říká, že pokud během závodu nějaká žába zahyne, je zakázáno, aby byla snědena.
Milán je městem módy a kultury, od devatenáctého století ale ukrývá jedno tajemství. Od té doby je v rozporu se zákonem neusmívat se. Samozřejmě existují výjimky v nemocnicích a na pohřbech. Toto nařízení se ale již v současné době neprosazuje.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Zákon
Historydaily.org: The Most Bizarre Laws From History Still On The Books Today