Kdo by neznal můřího muže nebo Lochnesskou nestvůru. Spousta lidí zasvětila hledání těchto kryptidů celý svůj život. Slyšeli jste ale už o bezhlavých lidech, kterým se říká Blemmyes?
Kryptozoologie je velmi populární podobor vědy. Koho by totiž nepřitahovalo pátrat po tvorech, jenž vlastně nemají existovat. Pokud by se někomu podařilo prokázat, že jsou skuteční, čekala by ho nezměrná sláva a bohatství.
Rasa bezhlavých lidí
Navzdory nedostatku spolehlivých údajů a svědectví očitých svědků se příběhy o Blemmyes udržují stále naživu a předávají z generace na generaci. Největší slávu zažívali bezhlaví ve starověku a středověku. To ale neznamená, že na ně lidé již dnes nevěří. Žít měli na místech, která byla dostatečně vzdálená od civilizace. Tím tak neriskovali odhalení a nežádoucí pozornost.
Jako první se o Blemmyes zmínil významný antický historik Hérodotos. Popsal je jako "bezhlavá stvoření s očima v hrudi". Kmen těchto zvláštních humanoidů měl pobývat v Libyi, která byla plná kopcovitého terénu a bujného lesního porostu, což jim mělo údajně velmi vyhovovat.
Další slavní očití svědci
Hérodotos nebyl jedinou slavnou historickou osobností, která o této podivné lidské rase mluvila. Například řecký geograf, žijící v prvním století, Strabón, popsal, že jde o velmi poctivé jedince obývající jižní část Núbie. V průběhu let se pak k pravosti těchto historek hlásili další učenci.
Nechyběl Plinius starší, Isidor ze Sevilly či sir Walter Raleigh. Právě on jim dal nové jméno – Ewaipanoma či Iwaippanoma. Měli mít oči v úrovni ramen, ústa uprostřed prsou a ze zad jim měly růst dlouhé vlasy.
Bez úspěchu
Zkazky o Blemmyes se dostaly i do středověkých map kartografů a průzkumníků, jako byl Andrea Bianco nebo Piri Reis. To bezhlavým lidem přidalo na slávě. Navzdory tomu všemu se je ale nepodařilo nikdy vypátrat a předvést je společnosti. Stále tak zůstávají jen záznamy, které sepsalo několik slavných osobností.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Headless men
Ripleys.com: Headless Blemmyes: The Cryptic You've Never Heard Of