Když Kate Middleton (42) v pátek oznámila, že se léčí s rakovinou, oblékla si pro tuto příležitost svetr s bretaňskými pruhy. Pohodlný, ale přitom šik kousek si nevybrala náhodou. Pomáhá jí ve chvílích, které jsou pro ni hodně emočně náročné. Zprávu přinesl magazín Hello!.
Svetr s bretaňskými pruhy patří k nenápadným, zato klíčovým kouskům princeznina šatníku. Na sobě ho měla hned při několika velmi osobních příležitostech, namátkou roku 2021 při návštěvě univerzity v St. Andrews, kde se zamilovala do prince Williama (41), nebo na oficiální fotografii u příležitosti pátých narozenin mladšího syna, prince Louise, v dubnu loňského roku.
Není tedy pochyb o tom, že pruhovaný svetr Kate obléká ve chvíli, kdy se chce cítit pohodlně a pokud možno uvolněně. A je to právě ona, kdo šik kousek z módních ranvejí vnesl a úspěšně zařadil do oficiálního královského šatníku.
Bretaňské pruhy připomínají počet Napoleonových vítězství
Modro-bílé bretaňské pruhy se v průběhu uplynulého století staly synonymem pařížské módy. Okupuji všechny možné kousky od triček po kašmírové svetry a skvěle si rozumějí s džínami, kalhotami i šortkami. Poděkovat za ně můžeme francouzskému námořnictvu, jehož příslušníci je nosí na uniformách od roku 1858. Původní bretaňský vzor čítá 21 pruhů upomínajících na stejný počet vítězství Napoleonových vojáků.
"Z nařízení vlády museli všichni námořníci nosit horní díl uniformy zdobený 21 modrými a bílými pruhy. Dva centimetry široký bílý pruh střídal centimetrový indigově modrý. To vše proto, aby byli námořníci v případě nouze snadno identifikovatelní na vodní hladině. Šlo o mimořádně praktický oděv navržený tak, aby kryl spodní část zad a byl dostatečně opnutý, aby se o nic nezachytil," napsal k historii uniformy a bretaňského vzoru magazín The Culture Trip.
O popularitu bretaňských pruhů se zasloužila Coco Chanel
Otázkou tak zůstává jen to, zda se tento vzor stal trendem mezi pařížskou módní smetánkou sám o sobě, nebo mu trochu napomohla legendární módní návrhářka Coco Chanel. Ať jedno či druhé, námořnické pruhy způsobily začátkem 20. století revoluci v dámské módě.
Roku 1917 vytvořila Coco kolekci inspirovanou právě námořnickými uniformami, což mělo za následek enormní poptávku po pruhovaných topech, které navíc dámám skýtaly více pohodlí než dosud hojně používané korzety. "Luxus musí být pohodlný, jinak to není luxus," pronesla tehdy nesmrtelnou hlášku Coco Chanel.
Námořnické pruhy si pak ve čtyřicátých letech získaly i přízeň filmových hvězd, jako byla Audrey Hepburn nebo Brigitte Bardot (89), a neunikl jim ani malíř Pablo Picasso, jehož v padesátých letech vyfotili v námořnickém svetru.
V roce 2010 pak bretaňské pruhy zařadila do kolekce pro milánský Fashion Week módní značka Prada a v následujícím roce navrhl Karl Lagerfeld bretaňsky pruhované dresy pro venkovní zápasy francouzské fotbalové reprezentace.
Bretaňské pruhy si rozumí s tlumenými barvami a úzkými střihy
Není tedy divu, že bretaňské pruhy brzy pronikly i do šatníku největší módní ikony současnosti, princezny Kate. Ta je asi nejznámější členkou královské rodiny, která proužky pravidelně a s oblibou obléká. A je jedno, zda je v létě kombinuje s bílými šortkami, nebo v chladnějších měsících s tmavými skinny džínami, trik spočívá v tom spárovat je s barevně tlumeným zúženým spodkem, který vyváží rozšiřující efekt pruhů.
Na svetry (nejen) s bretaňskými pruhy v podání Kate Middleton se můžete podívat do naší fotogalerie.
Zdroje informací:
Hellomagazine.com
Katemiddletonstyle.org