Svátek květin (nebo chcete-li svátek zamilovaných) klepe na dveře. S trochou štěstí se i ve vaší váze opět zabydlí řezaná květina z lásky. Jak to udělat, aby krášlila ložnici co možná nejdéle? Následujte těchto 7 tipů z blogu Little Green Notebook.
1. Vsaďte na rodinné podniky
Čím dříve se květiny dostanou ze zahrádky na váš stůl, tím budou krášlit vaše útočiště déle. Zjistit stáří těch ze supermarketů ale může být obtížné. Zavítejte proto s partnerem do menší, rodinné prodejny květin. Tam s velkou pravděpodobností pochodíte.
Některé společnosti dokonce čerstvost květin garantují na svých webových stránkách. Po objednávce pugetu třeba u firmy The Bouqs Company budete mít jistotu, že jej obdržíte ve stejný den, kdy byly květiny utrženy. Nejpohodlnější volbou je pochopitelně vlastní květinový ráj na zahradě.
2. Vybělte vázu
Myšleno obrazně, ale čistota v nádobě na květiny prodlouží jejich trvanlivost až o několik dní. Neudržovaná váza je příznivým místem pro rozmnožování bakterií. A jak správně odhadujete, ty nejsou prospěšné téměř nikde. Před vystavením květiny proto nádobu vymyjte horkou mýdlovou vodou nebo i jemnou dezinfekcí.
3. Listy pryč!
Nepodceňujte tento krok, pokud toužíte po dlouhotrvající rozkvetlé kráse! Zapomenete-li listy sahající pod hladinu vody odstřihnout, začnou brzy hnít. A bakterie dostanou zelenou.
4. Čerstvý řez
Je všeobecně známé, že odříznutí konce stonku pomáhá udržet květinu déle čerstvou. Při tomto kroku dbejte na to, aby řez svíral se stonkem co nejmenší úhel. Tedy aby zkosení bylo co největší. Květině tak umožní pohltit více vody a bude mít menší tendenci vadnout. Životnost květiny prodloužíte ještě víc, pokud konec odstřihnete pod vodou.
5. Kouzelné sáčky
Nač zbytečné chemikálie, šup s nimi do koše! Ne, s tímto přístupem k sáčkům nabízeným ke květině se s rostlinou zanedlouho rozloučíte. Jedná se totiž o snad milionkrát testované výživné směsi. Obsahují konzervační a antibakteriální látky, které udrží květinu déle svěží. A co znamená „déle“? Po vsypání do vázy se můžete těšit až z dvojnásobné trvanlivosti květiny.
6. Tajemství ledu
Bakterie jsou neodbytné nejen v tomto článku, ale kdykoliv, když přijde řada na květiny. Množí se ve špatně očištěné váze, mezi listy ponořenými ve vodě a do třetice i tam, kde je teplo. Proto není vhodné umisťovat dekoraci nad topení.
Každé dva nebo tři dny vyměňte u květiny vodu. Kohoutek vždy otočte nadoraz k modrému symbolu. Vynalézaví jedinci dokonce rostliny umisťují na noc do ledničky. Pro úsporu času naplňte vázu kostkami ledu a přelijte je vodou. Tu a tam pak ke květině přihazujte led. Díky studené vodě bude květina oplývat krásou déle.
fa305694f1ba41e6eef8be2dc4669c08
7. Pozor na ovoce
V souvislosti s údržbou květin se člověk pořád učí. Věděli jste například, že se nedoporučuje květinu umisťovat poblíž mísy s ovocem a zeleninou? Tyto potraviny totiž vypouští plyny urychlující proces vadnutí.
Také přímé sluneční záření uspíší ohýbání stonku k zemi. Nechte proto květinu ve stínu a na chladnějším místě v domě. Bude tak dělat parádu co možná nejdéle!