Život bez dřeva si zejména interiéroví designéři neumí představit. V obytných vnitřních prostorách tvoří více jak tři čtvrtiny nábytku a díky jeho schopnostem absorbovat barvu lze každé bydlení uzpůsobit na míru. Do domova vnese harmonii i kousek přírody. Jaké čtyři urostlé stromy si „pouštíme k tělu“ nejraději?
1. Dub
Dubové dřevo je jedno z nejodolnější a nejsilnějších vůbec. Spolehlivě podepře třeba i počítač nebo vášnivého jedlíka. Proto na něj narazíte v prodejnách postelí, židlí, stolů a skříní.
Na tohoto dřevěného „siláka“ se díky jeho trvanlivosti budete moct dívat roky. Do interiéru vnese punc venkova, jeho klasický styl je ale výhodou pro vytváření úchvatných kombinací. Monumentálních, jaký je tento urostlý fešák sám.
***
2. Cedr
Jedno z nejlepších dřev pro výrobu venkovního nábytku a kredencí. Ale hezky popořádku.
Cedrové dřevo je stabilní, lehké – a velmi silné. Odolává přirozené tendenci praskat. Při výběru venkovního nábytku byste zvlášť u cedrových kusů měli v dobrém slova smyslu zpozornět. Obsahují totiž oleje zabraňující hnilobě a rozkladu dřeva. Cedrový nábytek proto ustojí i podzimní deště.
To, že jsou tyto oleje v nábytku přítomné, poznáte snadno – po čichu. Nasládlé vůně cedru se nebudete moct nabažit. A co je nejlepší, že moly i jiný hmyz ji naopak nevystojí. I proto se z cedrového dřeva hojně vyrábí kredence i regály do spižírny.
Kromě toho má výborný teplotní koeficient, takže i v rozpálených dnech bude hezky chladit. A jeho červené až červenohnědé tóny udělají i z obyčejné lavičky královské posezení.
***
3. Ořech
V silovém souboji s dubem je výsledek nerozhodný. Ořech vyniká obdobnou tvrdostí i odolností jako již zmíněný listnáč. Na rozdíl od jiného dřeva se neroztahuje ani nesmršťuje. Je tak ideální volbou pro výrobu nábytku, který vyžaduje velkou manipulaci.
Zmiňme například krbové římsy, čela postelí či piana. A také vrtule letounů. Překvapeni?
V interiéru se ořech uplatní téměř bez výjimky i díky barvě, která kolísá od tmavších ke světlejším odstínů. S řádnou péčí vám nábytek z ořechu vydrží klidně i po celý život!
***
4. Javor
Obecně se javor rozděluje do dvou skupin podle tvrdosti. Odolnější odrůdy zastupuje javor bílý nebo černý, křehčí zase javor červený či stříbrný. Třídí se tedy podle ceny i způsobu využití.
Jak už jistě tušíte, pevný javor je finančně náročnější. To proto, že je pro něj odpal baseballového míčku jen škrábnutí. A chůze po něm pohlazení.
Z tvrdých odrůd se vyrábí nejen baseballové pálky a podlahy, ale i bowlingové dráhy nebo řeznické bloky. Měkčí zase najdou využití ve formě kuchyňských linek, palet, nejrůznějších bedýnek a košů.
Interiéroví designéři si ale javoru cení pro jeho viditelnou texturu. Dodá pokoji pěkný, jednotný vzhled. A díky světlejším, harmonickým odstínům ložnici propůjčí meditativní ráz. Takový, který náš organismus po celodenní únavě tolik potřebuje.