Ne všechny spotřebiče je třeba čistit po každém použití, ale během poctivého gruntování bude asi potřeba zaměřit se i na pečicí troubu. Můžete si v drogerii nakoupit drahé prostředky anebo vyzkoušet některý z osvědčených domácích postupů.
Tradiční úklid obvykle vyžaduje použití výrobku, který obsahuje chemikálie a jiné látky, které mohou být škodlivé pro nás i životní prostředí. Kdežto pokud použijete některé z tradičních domácích prostředků, které zpravidla najdete ve spíži, výrazně ušetříte peněženku i zdraví.
Rychlé čištění
Jestliže jste nezanedbali pravidelnou údržbu, budete mít při velkém úklidu práci podstatně snadnější.
Stačí jen, když pomocí hadru nebo houbičky vytlačíte horkou mýdlovou pěnu na nečistoty a necháte chviličku odmočit, aby změkčily. Poté povrch opláchněte čistou vodou a okamžitě osušte hadříkem, který nepouští chlupy.
Jak vyčistit samočisticí troubu
Samočisticí trouby jsou fantastickým vynálezem, který při vysoké teplotě (pyrolýze) spálí přebytečné částice jídla. Postupujte vždy a výhradně podle pokynů výrobce, což pro vás ve výsledku znamená pouze setření jemného popela po dokončení samočisticího cyklu.
Jak vyčistit standardní troubu
Pro námi zvolené domácí čištění trouby naneste na vnitřní povrch pastu ze sody a vody a nechte ji přes noc působit. Ráno nastříkejte na povrch ocet a lehce setřete. Povrch by měl být znovu lesklý a čistý. Vnější stranu trouby jen opláchněte mýdlovou vodou a osušte hadříkem.
Jak vyčistit nerezovou troubu
Možná i vy máte krásnou troubu s čelní deskou z nerezové oceli. Při úklidu na ni musíte být obzvlášť opatrní. Většinou stačí jen otřít plochu měkkým hadříkem namočeným mýdlovou vodou a následné přeleštit hadrem suchým. Rozhodně nikdy nepoužívejte agresivní abrazivní prostředky. Povrch nenapravitelně poškrábete! Nevhodné jsou ale i dnes tolik populární nano houbičky.
Na odolnou nečistotu použijte kyselinu citronovou, citronovou šťávu, ocet anebo rajčatovou šťávu.