Něžně kvetoucí bramboříky si spojujeme především s vánoční dekorací, ale těšit se jejich křehkou krásou můžeme už od začátku listopadu. Nevadí jim chlad a statečně zdobí okenní parapety až do prvních mrazíků.
Co bylo dřív: kuře, nebo vejce? Pokud jde o bramboříky, není pochyb, nejprve tu byla rostlina, Cyclamen persicum, a od ní potom odvozena barva cyklámen, jíž popisujeme nádherné odstíny květů. V dnešní době se však vyskytují i jiné kultivary - od sněhobílé přes jemně růžovou až po tmavě fialovou. A mnohdy má střed květu jinou, tmavší barvu než zbytek okvětí.
Maličké, střapaté i elegantní
Díky neustálému šlechtění jsou vedle velkokvětých odrůd také moderní mini a dokonce i mikro květy. Nejmenší bramboříky se produkují křížením velkokvětých kultivarů s původním divokým druhem. Některé z bramboříků mají dokonce i vonné květy, jiné se pyšní velmi krásnými listy se stříbrně šedou kresbou.
Jak správně pěstovat brambořík
Dobře se postarat o bramboříky není žádná věda a zvládnete to bez větších obtíží a speciálních hnojiv a pomůcek. Stačí držet se několika více méně logických pravidel:
- Zeminu udržujte stále vlhkou, ale rostlinu určitě nepřelévejte vodou.
- Hnojivo doplňujte zhruba při každém třetím zalévání během vegetačního období.
- Bramboříku se nejlépe daří na světlém místě, ale nesnáší přímé slunce.
- Rostlinku, která vám přežije vánoční svátky i Nový rok, můžete na začátku jara umístit do zimní zahrady nebo později na jaře ji i s květináčem postavit na polostinné místo na terase nebo zahradě.
- Na podzim se bramboříkům daří venku na okenním parapetu chráněném před silným větrem.
- Jakmile nastanou mrazíky, přemístěte je i s květináčem do místnosti.
Kvete dlouho a krásně
Zpravidla máme tendenci odkvetlé bramboříky vyhodit. To je škoda, protože při správné péči vás zase časem potěší svými květy.
Stačí je jen pečlivě zalévat a přihnojovat až do počátku léta, kdy zálivku utlumte a nechte listy zaschnout. Rostlině dopřejte odpočinek, a ona během srpna začne růst znovu. To je nejlepší čas na přesazení a nové zavlažování. Nezapomeňte ale, že hlíza by měla být jen napůl ponořená do zeminy.