Pohoda, klid a odpočinek. Nic jiného si v téhle podivné době nepřejeme víc. Jen tak natáhnout nohy, zavřít oči, vydechnout a pak se znovu zhluboka nadechnout… Nadechnout se vzduchu prosyceného příjemným aroma.
Osvěžovače vzduchu, vonné svíčky, aroma lampy, difuzéry, katalytické lampy, elektrické odpařovače … způsobů, jak a čím si nejlépe provonět byt, existuje celá řada. Některé produkty slibují nepřetržitou funkčnost, jiné voní jen po nějaký čas, ale o to intenzivněji, další přidávají nadhodnotu v podobě dezinfekce prostředí. Všechny nás ale dostanou do příjemné pohody. A o to tady jde především.
Staré dobré svíčky
Většinou nejdostupnější prostředek pro voňavou relaxaci. Původně se zhotovovaly výhradně ze včelího vosku. Zdroje této suroviny jsou však omezené, proto se moderní svíce masově vyrábějí z různých tuků a olejů (jde například o sporný palmový olej, živočišný lůj či parafín získávaný z ropy). Typ použité suroviny odvozuje tvárnost výsledného produktu, teplotu tání i podporu hoření, stejně tak jako schopnost vázat a uvolňovat vůni. Nabízí se tedy logické spojení svíčky a parfému: tím, jak vosk taje, vůni postupně uvolňuje do okolí.
Instantní vůně
Pro opravdu bleskové provonění interiéru – třeba v případě nečekané návštěvy – se osvědčily bytové spreje, které se volně nastříkají do prostoru. Příjemný odér je zpočátku velmi intenzivní, ale poměrně rychle vyprchá, přesto však na sebe dokáže účinně navázat pach. Hodně se využívá, když chcete překrýt zápach z cigaretového kouře anebo po vaření.
Magické tyčinky
Esotericky naladěné duše rády používají vonné tyčinky, jež mají zpravidla podobu bambusových stébel, která se částečně pokrývají vonnými bylinkami. Jejich exotické aroma se uvolňuje po zapálení tyčinky.
Malé, ale potěší
Všeobecné oblibě se těší rovněž potpourri. Sušené květy a jiné části rostlin, aromatizované silicemi, se sypou do dekorativních nádob, které lze rozmístit v rámci celého domova. Stejně jako třeba parfémované kameny, jež mají pórovitou strukturu napuštěnou vonnou esencí. Tyto vůně jsou ale ze všech nabízených nejslabší, dodají prostoru jen lehký odér a silněji je budete cítit pouze tehdy, budete-li se pohybovat v jejich bezprostřední blízkosti.
Lampy a difuzory ozdobí
Nádherné jsou keramické aromalampy, ve kterých čajová svíčka ohřívá vodu s několika kapkami stoprocentně přírodního esenciálního oleje nebo vosku. Neméně pohledné jsou i takzvané difuzory, tedy skleničky s vonnou esencí a ratanovými knoty. Jak esence pomalu vzlíná, postupně a hlavně dlouhodobě provoňuje interiér.
Promyšlené katalytické lampy
Nejvýše v řadě stojí katalytické (Berger) lampy, jejichž uvedení do provozu je téměř cosi jako alchymie. Ta místnost nejenom provoní, ale i dezinfikuje.
Postačí na vyčištění a provonění vzduchu v průměrně velké obytné místnosti. I když pro někoho je toto řešení ideální a sofistikovaná záležitost, pro jiné jde spíše o elegantní „dezinfekci“. Katalytická lampa však bude vždy v interiéru působit jako bytový šperk.
Síla vonného oleje
Vonné oleje jsou určené nejenom pro osvěžení domácnosti, ale také k aromaterapii. Je dobré znát účinky jednotlivých esenciálních olejů a naučit se je vhodně aplikovat. Jen tak dosáhnete opravdu příjemné a osvěžující atmosféry:
Borovice – při nachlazení, rýmě, dezinfikuje vzduch
Cedrové dřevo – při rýmě (nevhodné pro těhotné)
Citron – při duševní námaze, působí pozitivně na pleť
Eukalyptus – funguje na všechny dýchací potíže, dezinfikuje vzduch
Jasmín – povzbuzuje srdeční činnost, euforii a optimismus, afrodiziakum
Levandule – snižuje krevní tlak, zklidňuje
Pačuli – antidepresivní, účinná při meditacích
Tea Tree – antiseptický
Vanilka – čistí vzduch, zklidňuje psychiku.