Plast do žlutého kontejneru, papír do modrého, sklo do zeleného. Je to snadné, že? Třídění odpadu je ale daleko sofistikovanější, protože není papír jako papír. A plast jako plast. Například plata od vajec nemají většinou v modrých kontejnerech co dělat. Překvapeni? V tom případě mrkněte na seznam dalších 16 odpadků, které často putují tam, kam nemají. Odpovědi pro nás nachystala tisková mluvčí společnosti EKO-KOM Lucie Müllerová.
Ještě než půjde suverénně k tomu či onomu kontejneru, měl by každý příznivce třídění znát několik obecných faktů a pomůcek.
Výrazně znečištěné obaly (ať už jsou plastové či z jiného materiálu) nepatří jinam než do směsného odpadu. Lepší variantou je pochopitelně odstranění zbytků obsahu a následné omytí obalu. To ale není zapotřebí vždy. „Drobné znečištění plastových obalů nevadí,“ napsala na server Ekolist.cz redaktorka Lenka Vítková.
Ale pozor – mastné obaly hrají podle svých pravidel. Pokud do kontejneru na plasty vhodíte nevymytou lahev od oleje, můžete tím zkomplikovat třídění všech vyselektovaných obalů. A naštvat obsluhu dotřiďovacích linek. Pokud se vám tedy do vymývání nechce, raději nechte mastný obal napospas popelnici na směsný odpad.
A než se vrhneme na nejčastější chyby ve třídění odpadu, jedno důležité upozornění: nad všemi doporučeními v tomto článku stojí pravidla obce, poskytovatele popelnic i možnosti přilehlých třídicích linek. Proto na některých modrých kontejnerech naleznete informaci o tom, že právě sem můžete vhazovat tetrapaky, ačkoliv mají jindy své místo v oranžovo-černých kontejnerech, upozornila Romana Kaclíková z Hnutí DUHA. Ještě než začnete třídit, vždy si přečtěte informace na kontejnerech v blízkosti vašeho bydliště.
17 nejčastější omylů při třídění odpadu
1. Papírové kapesníky – použité a mokré do směsného odpadu, nepoužité do papíru
2. Obal od másla – do směsného odpadu, plastová vanička od margarínu, sýrů (zbavená mastnoty) do žlutého kontejneru
3. Rozbité zrcadlo – do směsného odpadu, stejně jako drátěné sklo, autosklo, porcelán, keramika nebo laboratorní sklo
4. Jakékoliv skleněné či plastové produkty s papírovou etiketou – i s etiketou lze vytřídit do kontejneru na sklo, resp. na plasty
5. Obaly od šampónů – vyprázdněné plastové obaly do žlutého kontejneru na plasty, skleněné do kontejneru na sklo, jednorázové pytlíčky od šamponu do směsného odpadu
6. Obaly od zubních past – směsný odpad
7. Prázdná plata od léků – pokud nelze od plastového blistru odstranit hliníkovou vrstvu, pak do směsného odpadu, léky zpět do lékárny
8. Obálky s plastovým okénkem – modrý kontejner na papír
9. Skleněné lahve s plastovými uzávěry – plastový uzávěr do žlutého kontejneru na plasty, skleněná lahev do zeleného nebo bílého kontejneru na sklo
10. Plata od vajec – do domácího kompostu, směsný odpad, kontejner na papír (pokud je uvedeno na návodné samolepce na modrém kontejneru)
11. Pečící (voskovaný) papír – směsný odpad
12. Dětské pleny – směsný odpad
13. Vlhčené ubrousky – směsný odpad, v žádném případě nesplachovat do toalety
14. Prázdná lahvička od parfému – kontejner na sklo
15. Prázdná řasenka – směsný odpad
16. Dámské vložky – směsný odpad
17. Předměty ze silikonu – směsný odpad
***
EKO-KOM
Nezisková akciová společnost zajišťující třídění a recyklaci použitých obalů po celé České republice od roku 1997. Sběrnou síť dnes tvoří přes 307 000 barevných kontejnerů na papír, sklo, plasty, nápojové kontejnery a kovy. Zjistěte víc na jejich webových stránkách nebo online magazínu Samosebou.cz.
***
Autorka článku: Andrea Vránová