Dobře víme, že po příchodu z venkovního prostředí bychom si ruce měli nejenom umýt, ale i dezinfikovat. Jenomže v naší domácnosti se ukrývá několik šmudlů, nečistých předmětů, kterých se denně dotýkáme a přesto jim nevěnujeme prakticky žádnou pozornost.
Současná situace si vyžádá rozsáhlá omezení našich každodenních činností. Abychom udělali pro ochranu před dalším šířením nákazy maximum, musíme si dávat pozor i na zdánlivé detaily. Opět trávíme maximum času ve svých domovech. Přesto se ale můžou zákeřníci skrývat i v zdánlivém bezpečí naší „čisté“ domácnosti.
Dezinfikujte klíče
Klíče vezmete do ruky minimálně dvakrát denně a dotýkáte se jich neumytýma rukama třeba po nákupu nebo cestě autobusem. Navíc klíče občas někam položíte, v kapse nebo kabelce zase přijdou do styku s vašimi osobními věcmi. Rozhodně je tedy velmi vhodné během epidemie je pravidelně dezinfikovat. Ideální je klíče dezinfikovat po každém dotyku, ale postačí i jednou denně, nejlépe okamžitě po příchodu domů.
Tlačítka a zvonky
Vědci zkoumající covid-19 zjistili, že vir přežívá na kovových površích i dva až tři dny. Je tedy vhodná opatrnost i při otevírání vstupních dveří klikou či madlem nebo při mačkání tlačítek výtahu. Na rozdíl od kancelářských budov má jen málo bytových domů instalován systém bezdotykového odemykání a otevírání dveří. Přitom právě ten je ideálním řešením.
Také tlačítka výtahu mačkejte klíčem. Výtah v současné době ale používejte co nejméně (ve vzduchu přežije koronavirus až 3 hodiny), chůze po schodech je zdravější i mimo současný krizový stav.
Mobilní telefony
Držíme je v ruce průběžně celý den, je tedy jasné, kolik nečistot, bakterií a virů na nich ulpí. Mějte to stále na paměti a alespoň jednou denně otřete displej i zadní stranu svého telefonu. Pokud používáte pouzdro, očistěte i je. Jednou týdně pouzdro sundejte a všechny plochy dezinfikujte. Pravděpodobně nebudete muset denně čistit porty, ale také to byste měli dělat přibližně jednou týdně.
Pro čištění displeje používejte měkký hadřík, který nepouští vlákna, a alkoholový tampon. Odpojte všechny zdroje napájení a dbejte, aby do otvorů nepronikla vlhkost.
Myslete i na nabíječku, kterou otřete hadříkem napuštěným dezinfekcí vždy, když budete čistit telefon. Zabráníte hromadění choroboplodných zárodků v domácnosti. Ale pozor, nabíječku před dezinfekcí vždy odpojte z elektrické sítě.
Nezapomínejte na sluchátka
Také sluchátka by se měla čistit jednou týdně nebo před každým použitím, pokud s nimi vyjdete z domu. Osvědčilo se čištění pomocí vatové tyčinky a dezinfekčního spreje, jenž odstraní všechny bakterie a viry. Před čištěním se vyhněte stříkání přímo do ovladače a odpojte sluchátka od zdroje napájení.