Každodenní dilemata lidí s trpasličím vzrůstem si většina z nás dokáže jen těžko představit. Část z nich si ale myslí, že je jejich handicap pořád tlačí, aby byli více vynalézaví a přicházeli na všemožné způsoby, jak si ulehčit život. Svět okolo nás jim často nebývá úplně nakloněn, a tak v duchu rčení „můj dům, můj hrad“ usilují o to, aby se jim pohodlně a bezpečně žilo alespoň v jejich domovech. Na tom, jak moc a vhodně obydlí liliputů modifikovat, ale také většina nebude mít stejný názor. Možností je přitom více než dost.
Někteří rodiče malých dětí by mohli lehce sklouznout k mylné domněnce, že trpasličí byt nemusí být tak odlišný od toho jejich. Přeci jen jejich děti jsou víceméně stejného vzrůstu. Opak je pravdou! Často si totiž neuvědomují, že zatímco jejich ratolesti procházejí jen určitou vývojovou etapou, u jedinců s trpasličím vzrůstem je tento stav nezvratný a postihuje více členů rodiny. Každá součást jejich obydlí proto musí být dopředu promyšlená a co nejvíce funkční. V této komunitě bychom však stěží hledali jednotný názor na to, jak toho docílit. Vždy se nakonec dostaneme k rozepři mezi zastánci co nejméně invazivních modifikací a těmi, kteří si bez nich naopak život už nedokážou představit.
Na svět venku se připravte už doma
Do první skupiny patří například Amber a Trent Johnstonovi z amerického státu Georgia. Oba rodiče i jejich pět dětí – dvě vlastní a tři adoptované – mají diagnostikovanou achondroplasii, tedy poruchu vzrůstu projevující se zkrácenými končetinami a zvětšenou hlavou. Američané je milují, jejich životní osudy totiž s napětím sledují v oblíbené reality show 7 malých Johnstonů (7 Little Johnstons) na kanále TLC, jejíž pátou řadu mohou čeští diváci sledovat už od 27. dubna 2020 ve 21:00. Proto je jejich hlas dost slyšet, manželé Johnstonovi jsou přitom hlasitými kritiky přizpůsobování obydlí.
„Vyrůstala jsem v domácnosti, která mému stavu nebyla nijak přizpůsobena. Donutilo mě to přizpůsobit se, což ze mě udělalo silnějšího člověka,“ vzpomíná na dospívání Amber Johnston. Podotýká, že taková zkušenost je ve světě za hranicemi vlastního prahu nedocenitelná: „Když vyjdete ze dveří, tak zjistíte, že svět okolo vás se vám nijak nepřizpůsobuje. Není vystavěn pro nás,“ vysvětluje a dodává: „S manželem chceme tohle i pro naše děti. Nejvhodnějším prostředím, aby se naučili, jak fungovat v životě, je domácí prostředí, které dobře znají. Myslíme si, že to je ta nejlepší příprava na to, co je čeká tam venku.“
Možností, jak neinvazivně uzpůsobit klasický byt či dům se nabízí mnoho. Kromě toho se tak vyhnete i konfliktům s majiteli, pokud si nemůžete dovolit koupi vlastní nemovitosti. Málo z pronajímatelů by vás asi nechalo do jejich majetku zasáhnout takovým způsobem, který by jej proměnil v něco jen těžko použitelného pro většinovou populaci. Taková řešení navíc často bývají velmi drahá.
Nezbytným pomocníkem lidí s trpasličím vzrůstem v každodenním životě jsou schůdky. Ty se dají lehce sehnat v každém větším nábytkářském obchodě a mohou plnit řadu funkcí. Přistavit je můžete před kuchyňskou linku, což vám umožní většinu základních činností v kuchyni, včetně mytí nádobí nebo vaření na sporáku. Stejně tak jsou důležité i v koupelnách, před umyvadlem nebo u vany. Můžete si pořídit i skládací variantu, kterou lze lehce převážet autem. Budete je tak mít k dispozici v případě jakékoliv potřeby.
Podobně důležitým vybavením trpasličí domácnosti jsou různé prodlužováky a tyče. Jejich prostřednictvím lze ovládat základní domácí spotřebiče a všemožně rozestavěné spínače. Tyče či hole značně prodlouží výšku, do které dosáhnete, prodlužováky představují trvalejší řešení. Lze je napojit na výše situované zásuvky, a jejich ovládání tak přesunout do nižších poloh. A nezapomínejte na kliky na dveřích – všeobecně se s nimi zachází lépe než s knoflíky.
Snižování se dá obecně považovat za trend, který je levný a nenáročný. Snížit můžete třeba držáky na ručníky nebo seříznout nohy od stolu či židlí. Není od věci přesunout základní nádobí na nižší police či šuplíky. Vše tak budete mít pěkně po ruce.
Dětský nábytek úplně vypusťte
Tím se dostáváme ke specifické kapitole - domácímu nábytku. „Tělo lidí s trpasličím vzrůstem nemá stejné proporce jako u většinové populace, proto jejich zdraví neprospívá ani typický dětský nábytek,“ vysvětluje Tracy Steele, ředitelka nábytkářské firmy Little People, Big Design, která se specializuje právě na výrobu nábytku určeného pro lidi s růstovými poruchami. „Sedadla jsou pro ně umístěna příliš vysoko, a ještě k tomu jsou moc hluboká. Dětský nábytek navíc není ze své podstaty určen dospělým lidem, kteří mají těžší kosti i více svalové hmoty než děti. Většině dospěláků se hlavně dětský nábytek ani nelíbí vizuálně,“ vyjmenovává důvody. Upozorňuju přitom na časté zdravotní problémy jako je nedokrvení končetin, které způsobují vysoká křesla bez možnosti podpory nohou, či vysoce umístěná opěradla, což je nepraktické třeba při čtení.
„Trpasličí lidé mají těžiště těla výše k hrudníku než lidé normálního vzrůstu. Naučila jsem se proto navrhovat nábytek, který jim umožní sedět rovně, pořádně si podepřít krk a ve kterém nebudou tak zapadávat. To jim dokáže ulevit od strnulých bolestí v oblasti krku a ramenních pletenců,“ popisuje Tracy Steele aspekty, na které je třeba pamatovat. Dle jejích slov je důležité zohlednit i to, že podobný zdravotní stav nemusí mít všichni členové rodiny. A že se v domácnosti budou objevovat i návštěvy normálního vzrůstu. To může sehrát roli třeba u jídelního stolu. Její firma proto vyrábí židle, které mají speciálně modifikovanou sedačku a instalovanou podpěru na nohy, které ale designem i rozměry dokonale kopírují běžné židle určené pro návštěvy. U stolu jsou si díky tomu všichni rovni.
Liliputi v éře digitální revoluce
Vůbec nejnákladnější variantou jsou různé elektrické spotřebiče a řešení pro smart homes. Nutno podotknout, že vývoj moderních technologií poskytuje lidem s poruchami růstu vskutku možnosti, o kterých se jim nikdy nezdálo. Byli bychom asi překvapeni, kolik máme doma spotřebičů, které liliputům dokážou usnadnit pro nás rutinní činnosti. Třeba pračka, která má ovládací panel i válec na prádlo zabudovaný zepředu, komoda se šuplíky vrstvenými vedle sebe, a ne na sebe, či podobně stavěná lednice s mrazákem.
V dalších případech se musíte obrátit na zkušeného řemeslníka. Jde například o snížení kuchyňské linky s dřezem, manipulaci s elektrickými obvody a rekonfiguraci spínačů, tak aby byly situovány blíže k podlaze. Oblíbené jsou i vysokozdvižné rampy, které suplují úlohu výše zmíněných schůdků. Dají se elegantně zabudovat, tudíž nezabírají tolik místa a lze je jednoduše skrýt. Trh nabízí i mechanismy na polohování sprchových hlavic.
Chytré domácnosti vnesly do života liliputů opravdovou revoluci. Díky důmyslnému online propojení všech místností lze ovládat prakticky všechno od světel až po žaluzie. Co mnoho z nás vnímá jako určitý symbol luxusu a modernity, může být pro liliputy život pozměňujícím řešením. Zařízení ovládaná pomocí senzorů a čidel najdou využití například v koupelnách, kde díky automatickým kohoutkům stačí zvednout ruce pod trysku a netřeba tak řešit, že špatně dosáhnete na uzávěr. Tato zlepšení ocení především ti, kteří ve svém domově chtějí žít komfortně, bezstarostně a bezpečně.