Carmen Miranda: Úbytek fanoušků a kritiku řešila alkoholem a drogami. Poslední vystoupení zaplatila vlastním životem

Carmen Miranda
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Carmen Miranda žila v mnoha ohledech americký sen. Přesto skrývala nejedno temné tajemství. Proto se snažila své soukromí držet pod zámkem. A nutno dodat, že k tomu měla pádné důvody. Kdo by chtěl třeba přiznat, že ho z pódia vypískali jeho vlastní krajané?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 25. 05. 2024 16:00

Maria do Carmo Miranda da Cunha se narodila v Portugalsku 9.února 1909 do velmi skromných poměrů. Oba rodiče pocházeli z dělnické třídy, a tak mohla o oslnivém světě herectví a životě ve velkých městech zatím jenom snít.

Změna je život

Když bylo Mirandě pouhých deset měsíců, otec rozhodl, že se odstěhují do Brazílie. Chtěl si v Riu de Janeiru otevřít vlastní holičství. Přestože si Miranda zachovala portugalskou národnost, do rodné země se už nikdy nevrátila.

Začátky bývají vždy plné naděje a očekávání. Po několika letech se ale přestalo rodině dařit. Starší sestra onemocněla tuberkulózou, takže se musela na léčení vrátit domů. Tím ale vypadl jeden příjem. Carmen tak musela ve 14 nastoupit do obchodu s kravatami, aby vylepšila rozpočet a přispěla na sestřinu zdravotní péči.

Mezitím v sobě objevila nadání pro zpěv. A bylo skutečně velké, neboť zanedlouho již vystupovala na hudebních festivalech v blízkém okolí. Její otec ale nesouhlasil. Byl oddaný katolík, jemuž se nelíbilo, že se jeho dcera producíruje před cizími lidmi. Zlost si ale vybil na její matce, a to doslova. Ta totiž vždy svou dceru ve všem podporovala.

Ve dvaceti letech se v práci seznámila se skladatelem Josuou de Barrosem, který jí pomohl v roce 1929 vydat první singl. Během třicátých let dvacátého století byla v Brazílii nejoblíbenější rádiová stanice Mayring Veiga. Každý začínající zpěvák toužil po tom, aby se tam jeho písně hrály. Carmen na to ale šla jinak. Stala se jejich smluvní zpěvačkou. Tím si zajistila, že se její písně na stanici hrály.

V roce 1939 si jí v kasinu, kde pravidelně tančila a zpívala, všiml broadwayský producent Lee Shubert, který jí okamžitě nabídl práci. Souhlasila, ale jen pod tou podmínkou, že bude moci odjet se svou kapelou. Žádné jiné hudebníky nechtěla. Shubertovi tak nezbylo nic jiného, než na to kývnout. Jistě toho nelitoval, protože se Carmen stala poměrně rychle miláčkem publika. Dokonce jen díky svému šarmu udržela prodej vstupenek na vysoké úrovni, a to přesto, že se v New Yorku konala světová výstava.

John Wayne

S velkou slávou přišly na řadu i úlety. Do oka jí padl herec John Wayne, se kterým prožila vášnivý románek. Dařilo se jí i po pracovní stránce. Jednou si ji i kapelu pozval prezident Franklin D. Roosevelt, aby mu zahráli na oficiálním banketu v Bílém domě.

Vždy se ale najdou lidé, kteří závidí jiným úspěch a snaží se je proto všemožně očernit. V Mirandině případě na ni špínu házeli lidé z Brazílie. Prý se zaprodává a zesměšňuje jejich kulturu. Někdo by nad tím mávl rukou, Miranda to ale neunesla. Musela se z toho vyzpívat. Song s názvem Disseram que Voltei Americanizada vmetl všechny urážky zpět do tváří kritiků. Jenomže to moc nefungovalo. Když přijela na vystoupení do Brazílie, lidé ji vypískali. Z pódia utekla v slzách. Raději se tak vrátila zpět do Ameriky. Tam si ale slávy užívala jen do roku 1950, kdy začal opadat zájem o vystoupení a filmy s latinskoamerickou tématikou.

Zoufalé časy

V roce 1953 se Miranda vrátila z turné po Evropě do Cincinnati, kde ji čekala další show. Uprostřed vystoupení se ale zhroutila. Oficiálním důvodem kolapsu bylo vyčerpání, ve skutečnosti bojovala s depresí. Byla z toho tak zoufalá, že dokonce dobrovolně podstoupila elektrošokovou terapii. Nezabralo to. Bylo toho na ni moc. Když byla na vrcholu, říkalo se o ní, že je nejlépe placenou ženou v USA. Nyní byl všechen lesk a pozlátko pryč. Věnovala se tomu, co ji baví, ale na davy fanoušků už nemohla spoléhat.

Navíc jí nepřidalo ani to, že se jí nedařilo v manželství s hercem Davidem Sebastienem. Poslední ranou byl potrat. Útěchu hledala v alkoholu, cigaretách a drogách. Poslední roky života strávila v Brazílii. Tam se z ní stala vyčerpaná a tichá žena. Přesto v roce 1955 přijala pozvání do slavného pořadu The Jimmy Durante Show. Během náročného tanečního a pěveckého čísla uklouzla a spadla. Odmítla pomoc a po pár minutách pokračovala dál.

Ještě téhož večera pořádala večírek na oslavu dobře odvedené práce. Do postele šla až okolo třetí hodiny ráno. Předtím se, jako vždy, odlíčila v koupelně. Pak zamířila do ložnice... do které už ale nedošla. Ráno ji našli ležet na zemi, jen kousek od dveří pokoje. Utrpěla masivní infarkt. Dostala ho zřejmě již večer během vystoupení. Dožila se 46 let. Pohřbu se zúčastnilo 60 000 lidí, rakev pak doprovodil zástup čítající až půl milionů jejích příznivců. Určitě by z toho měla radost. Přece jenom na ni nezapomněli.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Carmen Miranda
Factinate.com: Fiery Facts About Carmen Miranda, The Brazilian Bombshell

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články