Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová dnes řeší nejzávažnější trestné činy u nás, a ne náhodou se jí přezdívá Cattani v sukních. Od letošního dubna se chystá zastávat post nejvyšší státní zástupkyně a magazín Lifee.cz ji již v minulosti ocenil titulem SuperWoman. V rozhovoru pro náš speciální podcast odhalila podrobnosti o svém dětství, jež bylo poznamenané zdravotními problémy. Které povolání měla v té době vysněné a kdo ji nakonec přesvědčil k vystudování práv?
JUDr. Lenku Bradáčovou, Ph.D. (51) zařadil magazín Lifee mezi nejúspěšnější české ženy a ocenil ji titulem SuperWoman. Její hvězda ale stoupá dál a od dubna letošního roku bude zastávat novou roli - nejvyšší žalobkyně, tedy nejvyšší státní zástupkyně.
Náš rozhovor s touto inspirativní ženou provází série fotek slavné české fotografky Lucie Robinson. Její artové snímky představují vlivné ženy jinak než v kostýmku v kanceláři a podtrhují jejich ženskou krásu. „Pracovní svět doktorky Lenky Bradáčové je o černé a bílé, vině či nevině, proto je celá kolekce, kterou jsme vytvořili, čistě černobílá,“ popisuje hlavní myšlenku focení Lucie Robinson.
Doporučené video: Lenka Bradáčová v podcastu SuperWoman
Dětství vrchní státní zástupkyně
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová je dnes silnou oporou české justice, od útlého dětství ale vážně uvažovala o profesi učitelky. "I moji rodiče vždycky říkali: „Ta se ve dvou letech rozhodla, a to rozhodnutí potom prezentovala celé své dětství.“ Vlastně i základní školu a střední školu," vzpomíná v podcastu SuperWoman. "Potom jsem se náhle ve třetím ročníku gymnázia rozhodla, že budu právničkou a nikým jiným, a potom už jsem si za tím snem šla. Zase zcela cíleně," zamýšlí se nad prvopočátky své kariéry.
Lenka Bradáčová poslechla radu babičky
Představu o tom, že bude učitelkou, opustila Lenka Bradáčová až ve třetím ročníku gymnázia - a měla k tomu zvláštní impuls. "Do našich životů občas někdo vstoupí, něco se stane, a ta cesta, kterou jsme vnímali jako předurčenou, možná i vysněnou, je najednou jiná. A po letech si pak můžeme zhodnotit, jestli je to správně, nebo ne," říká žena, bez které by česká justice nikdy nebyla silnou a nezávislou.
"Já toho rozhodnutí nikdy nelitovala a myslím si, že ten obrat byl správný." Dobrou radu jí tenkrát dala její babička: „Když budeš právničkou, můžeš být i učitelkou. Když budeš učitelkou, nemůžeš být právničkou.“ Lenka se rozhodla rady své babičky následovat a namísto učitelky se skutečně stala právničkou.
Jako dítě prodělala operaci kyčlí
Dětství Lenky Bradáčové přitom bylo poznamenané dost velkým hendikepem - ze kterého nakonec udělala svoji přednost. Nosila totiž želenou bandáž na nohou, podobně jako filmový hrdina Forrest Gump. "Ta bandáž byla vizuálně velmi podobná jako v tom filmu. Nosila jsem ji kvůli vrozené vadě od útlého věku, jen co jsem začala chodit. Takže si moc nepamatuji, že bych někdy chodila bez ní." Po bandáži nakonec v samém začátku základní školy přišla operace kyčle.
Na základní školu tedy malá Lenka nastoupila s berlemi a prvních několik týdnů o nich chodila. Žádné trauma z toho nemá. "Dodnes si pamatuji, a potvrzuje mi to i moje maminka: „Když jsem se šla po týdnu zeptat paní učitelky, jak to zvládáš s těmi berlemi, tak mi řekla: 'Okamžitě z toho udělala výhodu, děti stojí frontu na to, aby si mohly půjčovat berle.'“ Takže já jsem to nikdy nevnímala jako něco, co by mě muselo diskvalifikovat, co by bylo problematické," překvapuje naše vrchní státní zástupkyně.
Podle Lenky Bradáčové to může být dané i tím, že ji jako malou holčičku tenkrát nikdo nelitoval a nechoval se k ní jinak než k ostatním dětem. "Myslím, že je nešťastné, když někdo překonává nějaký hendikep, se k němu nechovat normálně a nadmíru ho litovat. Něco jiného je otázka pomoci, solidarity, vysvětlování toho, ale lítost to mnohdy ještě ztěžuje," zamýšlí se Bradáčová, kterou pro její berle nikdy neodsuzovali ani její vrstevníci.
Hendikep mě v životě posílil, říká Lenka Bradáčová
S odstupem času má Lenka Bradáčová pocit, že její hendikep z dětství ji naopak posílil pro dospělost. "V okamžiku, kdy se s tím dítě vyrovná, a usuzuji to ze své zkušenosti, že v případě, že to dítě chápe, co se děje, když překonává překážky, že to má nějaký smysl a význam, tak ho to může v budoucnu posílit," říká dnes optimisticky.
"Překonat překážku, která je před nimi, týká se zdraví a je jim to vysvětleno tak, že to je nutnost, aby to později bylo správně, tak to děti chápou velmi dobře a umí se s tím vyrovnat. Alespoň tak se to stalo u mě." Podle Lenky Bradáčové míváme tendenci děti podceňovat, byť už velmi dobře vnímají okolní svět. "Takže já to beru jako něco, co mi umožnilo později přemýšlet o různých věcech a o různých hendikepech v řadě kontextů a beru to spíš jako posílení než újmu," dodává závěrem.
Na unikátní fotografie vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové očima uznávané fotografky Lucie Robinson se můžete podívat v naší fotogalerii.