Studie vypracovaná před několika lety v Nizozemsku, potvrdila, že lidé chystající se dovolenou jsou šťastnější než ti, co zůstanou doma. Vyplývá z toho jediné – na nic nečekejte a rezervujte letenky! Aby nadšení vydrželo, máme pro vás něco speciálního. Tyto neotřelé destinace vám změní život.
Uniklo vám prvních 5 božských destinací? Dožeňte to:
6. Bhútán, Himaláje
Kolébka dlouhověkosti a spokojeného života. To jsou Himálaje a oblast Sivana obydlená mnichy, do které putoval právník Julián Mantl v bestselleru Mnich, který prodal své ferrari. Právě tam našel workoholický Američan klíč ke spokojenost a zdraví.
Byť se neví, jestli Sivana skutečně existuje, o blahodárném himalájském způsobu života už se napsal nejeden článek. Návštěva Bhútánu, buddhistického království ve východním cípu Himalájí, je tak pro všechny, co touží po změně života.
Rozvojová země není tak turisticky vytížená jako sousední Nepál, což s sebou nese řadu výhod. Jednou z nich je šance na prozkoumání místních kultur a tradic až na dřeň. Zážitky budou autentičtější. I zdolávání stezek k obtížně dosažitelným, zato dechberoucím klášterům bude příjemnější.
Taková zkušenost ale něco stojí – rezervace zájezdu do Bhútánu je možná jen přes ověřenou cestovní společnost, jako je například Druk Asia, a putování po zemi se nesmí vylučovat s oficiálními předpisy.
Kdy vyrazit: od března do dubna, od září do října
Musíte vidět: klášter Taktsang Palphug, buddhistické posvátné místo v útesu
***
7. Vesmír
Pohled na naši planetu očima kosmonautů je k nezaplacení. Metaforicky i doslova.
Komerční cesty do vesmíru začala jako první pořádat firma Space Adventures, která v roce 2001 vynesla do kosmu prvního „kupce“. Byl jím americký podnikatel Dennis Tito. Za letenku zaplatil v přepočtu 370 milionů korun.
My, co pár milionů na útratu nemáme, nemusíme smutnit. Existuje totiž mnoho alternativ, které stojí za to. Například společnost World View Enterprise nabízí let horkovzdušným balónem do výšky dvaceti mil nad Zemí. Možností je ale daleko víc. Stačí jen trocha představivosti i dobrodružný duch.
***
8. Skye & Lochalsh, Skotsko, Velká Británie
Skotští dobrodruzi mají novou zábavu: po vzoru Kerouaca brázdí zemi křížem krážem. Vydávají se na dálnici North Coast 500, lemující severní pobřeží země. Zeširoka tak poznávají místní tradice, krajinu a (nepochybně) i hospodskou kulturu…
Skye & Lochalsh je jen jednou z oblastí na západním pobřeží. Stojí ale za to.
Kdy vyrazit: od května do září
Musíte vidět: hrad Eilean Donan ze 13. století
***
9. Mafia, Tanzanie
Stovky kilometrů dělí Českou republiku od tohoto ostrovního ráje. Kdo by se ale neobětoval?
Mafia je korálový ostrov v Indickém oceánu nedaleko Tanzanie, pod kterou spadá. Po dlouhé cestě do země bude turista odměněn – ať už bohatstvím kokosů i kešu oříšků, nebo tím, co se skrývá pod vodní hladinou.
Kdy vyrazit: celoročně
Musíte vidět: podmořský svět
***
10. Svalbard, Norsko
Svalbard je vysněnou destinací pro milovníky huňatých tvorů i ty, co mají po krk dovolené v plavkách. Toto město se totiž nachází za polární kruhem v Norsku. A je domovem více než 3 000 ledních medvědů. To je o pár stovek víc, než kolik tu žije obyvatel…
Když už jsme u „stovek“ i medvědů, ve Svalbardu se mohou stát tyto dvě věci úhlavními nepřáteli. Jednak je tu neskutečně draze, jednak si medvědi kamarády nevybírají. Mějte se na pozoru, pokud nějakého i z velké vzdálenosti spatříte. Útoky nejsou nic neobvyklého. Úředníci proto varují, aby měli turisté i místní při sobě zbraň.
Kdy vyrazit: od listopadu do února za polární září, od května do září za ledními medvědy
Musíte vidět: lední medvědy (z bezpečné vzdálenosti)
Mohlo by vás zajímat:
Zdroj: Mashable