Výstava seznámí návštěvníky s fenoménem vývoje československých a českých platidel, bankovek, státovek a oběžných mincí. Platidla představují mimořádný pramen, v němž se zrcadlí osudy státu a jeho jak společenský, tak i výtvarný a technický vývoj.
Obdobný význam mají i jejich návrhy, které snad dokonce ještě více ukazují na dobové trendy, ať se jedná o oblast motivů, nebo uměleckého a technického zpracování. Nakonec nelze opomenout návrhy, které byly vybrány k realizaci, dokonce byly i vyrobeny, ale nakonec z politických důvodů nebyly nikdy dány do oběhu.
V expozici v Císařské konírně na Hradě uvidí návštěvníci vedle platidel i nejvýznamnější realizované a nerealizované výtvarné návrhy od renomovaných umělců na pozadí historie Československa a České republiky posledních sta let. Projdou příběhem československé a české koruny od roku 1919 do současnosti, který vyprávějí samotná papírová platidla a jejich návrhy. Uvidí, že v případě vzniku řady bankovek, státovek a mincí se nezřídka jednalo o velmi nesnadný proces, který byl ovlivněn překotnými politickými změnami. Budou se však moci seznámit i s proměnou chápání funkce drahých kovů v tomto období a s nejznámějšími a nejcennějšími zlatými ražbami, jež vznikly na území Československa a České republiky.
Vystavované předměty pocházející z depotů České národní banky budou vůbec poprvé v takovémto rozsahu prezentovány nejširší veřejnosti. Návštěvníci zhlédnou mimo jiné návrhy Alfonse Muchy z let 1918 a 1919 a budou je moci porovnat s jeho tvorbou ve druhé polovině 20. let minulého století. Také se seznámí s dílem dalších mimořádných osobností české a slovenské grafiky, jako byli například Max Švabinský, Cyril Bouda, Karel Svolinský, Albín Brunovský nebo Oldřich Kulhánek.
Jedním z významných momentů bude také část prezentující unikátní exponáty realizované u příležitosti oslav vzniku československé koruny v roce 1919, zlatou vysokohmotnostní minci a pamětní bankovku.