Vozíte si každoročně z dovolené stovky fotek a jejich procházení nudí nejen rodinu, ale dokonce i vás? Což takhle si přivézt jen několik desítek, zato luxusních? Server BuzzFeed se spojil s profesionálním fotografem Laurencem Norahem a dali do kupy 13 rad nad zlato. Naučte se fotit v noci i když je zataženo. Nebo zvířata a laskominy na talíři!
1. Když jste na pláži
Zapomeňte na klasické snímky, na kterých je vidět jen písek a moře. Milióny turistů to už udělaly za vás. Hledejte záběr s výraznějším objektem, který fotku jakoby ukotví. A kdy na lov nádherného plážového snímku vyrazit? „Pláže jsou nejlepší při západu a svítání, kdy je práce se světlem snazší,“ řekl Norah. „Vyhněte se focení uprostřed dne, protože světlo je ostré a pro práci s fotkou nepříznivé.“
2. Když napadl sníh
Jako rozlité mléko většinou vypadá fotografie zasněžené krajiny, pokud se spolehnete na automatické nastavení expozice. Výsledek je jednolitý a nudný. Může za to vestavěný expozimetr, který je na každý typ scenérie přednastavený. „Sníh značně rozptyluje expozimetr, protože září až příliš,“ vysvětlil Norah.
Jak tedy získat snímek z hor, aby se lajky jen hrnuly? „Nastavte expozici ručně na +1,“ radí. A hledejte barvy. „Barevně oblečení lidé, zvlášť proti modré obloze a bílé krajině, jsou vždycky dobrá volba,“ řekl.
3. Když je zataženo
Bývají vaše snímky v zamračeném počasí šedivé a podobné? Čekání na slunce nic nevyřeší. Náprava dosavadních chyb ale ano! Vezměte fotoaparát a vytěžte z šedivého dne maximum. Jak na to? „Hledejte zábavné odrazy a barevné předměty (deštníky vždycky vypadají skvěle!) a využijte světlo ve váš prospěch,“ radí Norah. „I zasmušilé nebe může na snímku vypadat skvěle!“
4. Když šplháte do hor
„Pěší výlety vybízí lidi k focení krajiny,“ řekl Norah. Zvlášť pokud zdolávají vrcholy a vrcholky. Mohou si totiž pohrát s nadmořskou výškou a jednoduše vyjádřit, kolik úsilí je výšlap stál. Třeba snímek „trpasličího“ člověka na úpatí hory a následný pohled z vrchu do údolí mluví za sebe.
„Dejte do kontrastu přirozené prvky, jako například silnice, které vtáhnou diváka do děje, a barevné outdoorové oblečení,“ doporučuje fotograf.
5. Když se na oblohu vyhoupne měsíc
Rozmazané snímky po setmění nepřekvapují. Noční fotografie totiž patří k těm nejtěžším. A potřebujete na ni opravdu kvalitní vybavení.
„S rychlým objektivem a fotoaparátem s dobrým snímačem se můžete dostat mnohem dál. To proto, že rychlé objektivy propouští více světla díky širšímu otvoru uvnitř, tedy cloně,“ vysvětlil Norah. A čím víc světla máte, tím se šance na ostrý snímek zvyšuje.
Dobrá fotka se ale může urodit i se základní výbavou. „Když už nic jiného, zkuste najít v okolí světlo – třeba pouliční lampu – a umístěte objekt přesně pod něj,“ doplnil fotograf.
6. Když jste u vody
„Utopená“ zrcadlovka by vás mohla přijít dráž než samotná dovolená. Když snímek ratolestí dovádějících v moři tak svádí…
Tisícovky puštěné k vodě řešením nejsou. Ani levnější podvodní telefony, jejichž kvalita za moc nestojí. Nejlepší volba? Ta bez kompromisů – kvalitní přístroj odolný vodě. „Začněte s voděodolným pouzdrem na fotoaparát nebo se odvažte a investujte, třeba do těch od značky GoPro – jsou to úžasné podvodní kamery,“ doporučuje Norah.
Jeho favoritem je GoPro Hero 4 Silver. „S dotykovou obrazovkou budete mít větší přehled o tom, co se děje, a kvalita obrazu je excelentní jak u videí, tak u fotek,“ dodal.
Kvalitní vybavení je ale jen polovina úspěchu. Špatná kompozice může celou fotku zpackat. Držte se co nejblíž akci či objektu a osobitý snímek bude zaručen.
7. Když jste ve městě
Rušné město je fotografův ráj! Svět kolem je v pohybu, lidé se přesouvají z místa na místo, a vytváří tak nové a nové kompozice. „Ulice a trhy jsou skvělým místem, kde začít,“ potvrdil. „Nezapomeňte ale zvednout hlavu vzhůru; i nad námi se toho děje mraky!“
8. Když jste pod střechou
Focení v interiérech může být oříšek, pokud je v nich málo světla. A málo světla znamená tmu, což nás vede k problémům focení v noci – snímky jsou rozostřené a tmavé. Bez stativu tak profesionální fotografové nedají ani ránu.
Perfektně ostrý snímek lze ale pořídit i bez něj. Pevný podklad, ať už stůl či parapet, ho směle nahradí. „Někteří fotografové dokonce cestují se speciálním polštářem do ruky, aby v těchto situacích ustálili své přístroje,“ doplnil Norah.
Investujte do širokoúhlého objektivu nebo tzv. rybího oka – s nimi se vám do záběru vejde všechno!
9. Když jste s přáteli
„Buďte zákeřní!“ radí Norah. „Tím myslím, abyste přátele fotili v přirozených situacích, kdy jsou sami sebou, je to lepší, než kdyby vám pózovali.“
10. Když jste v cizí společnosti
Lidé nejsou psi, takže nekoušou. To je třeba si uvědomit, když vás popadnou myšlenky na to zůstat raději v teple domova. Možná budete překvapeni, kolik cizích lidí vám ochotně zapózuje.
Příkladem za všechny může být fotograf Tomáš Princ a projekt Humans of Prague. Ten oslovuje neznámé tváře na ulici a jejich portréty potom umisťuje na internet spolu s jejich životními příběhy.
S vyhlídnutým objektem se nejprve seznamte a chvilku s ním pohovořte. Lépe ho tak poznáte a zároveň vzbudíte důvěru. „Ujistěte se, že ho chcete zachytit v prostředí, které mu je příjemné a které pomáhá dokreslit jeho příběh,“ doplnil Norah.
11. Když se věci před vámi hýbou
Další z náročných, ale nikoliv nezvládnutelných disciplín. Základem je digitální zrcadlovka a schopnost ovládat rychlost závěrky. „Hlídáním rychlosti závěrky ukočírujete čas samotný, a to jak zmrazením akce vysokou rychlostí závěrky, nebo ukázáním, že je objekt v pohybu, malou rychlostí závěrky,“ radí fotograf.
12. Zvířata
Přikrčte se a vstupte do světa zvířecí perspektivy. Získáte ty nejzajímavější snímky. „Zvířata foťte v přirozeném prostředí, když jsou hravá. A zaměřte se na oči; prozradí celý příběh.“
13. Jídlo
Prvním předkrmem v restauracích dnes bývá focení. Instagram se pod tíhou snímků jídel nemůže nadechnout. Je to trend. Většina fotek vypadá podobně – jejich autoři totiž nejčastěji volí ptačí perspektivu.
I tak vypadá pokrm na snímku dobře. Pokud ale toužíte pokořit další metu, zvolte mírně zvýšený úhel či perspektivu, ze které jídlo či drink uvidíte zpříma. Základem luxusní fotografie je štědré množství světla i „mělčí hloubka ostrosti“. Pokrm je tak zaostřený, zatímco se přední část i zátiší ztrácí v „mlze“.
A jak vyfotit krásu? Tajemství zná tato fotografka:
Zdroj: BuzzFeed