Nechceme malovat čerta na zeď, ale funkční věšteckou kouli také ještě nikdo nevymyslel. I když je budoucnost nejistá, můžete mít záložní plán pro případ, že by vypukla třetí světová válka. V těchto 5 zemích se vám podaří jednoduše „zmizet“.
Island
Při pohledu na fotografie z Islandu se sníží krevní tlak a zklidní mysl. Harmonické spojení kopců, kopečků a vodních zdrojů, co někde poklidně probublávají a jinde divoce prskají, jsou skvělým doplňkem meditace. A ty polární záře!
Uklidňující obrázky „země ohně a ledu“ rozhodně nejsou klamavou reklamou. V roce 2015 obsadil Island dle Globálního indexu míru první příčku. Ten se snaží měřit úroveň mírumilovnosti zemí v regionech i na celostátní úrovni. Ostrov na pomezí Atlantiku a Severního ledového oceánu se o toto prvenství zasloužil z mnoha důvodů.
Říká se, že Islanďané patří k nejvíce srdečným populacím světa. A nemůžeme si vzpomenout na konflikt, ve kterém by Island sehrál vůbec nějakou roli. Nehrozí tu ani boj o hranice, ani invaze. Alespoň teoreticky, vezmeme-li v úvahu špatně přístupný hornatý terén i relativně velkou vzdálenost od pevniny. Zkrátka ideální místo, kam se v případě třetí světové zašít.
***
Dánsko
Teď nemyslíme tu část země, která se rozkládá na Jutském poloostrově a přilehlých ostrůvcích, ale pořádnou masu ledu. Ano, v zamrzlém, hornatém Grónsku je malá pravděpodobnost, že se vám tu něco stane. Tedy pokud neumrznete…
Více než tři čtvrtiny ostrova na hranici Atlantiku a Severního ledového oceánu pokrývá ledovec, na jehož povrchu se udržuje teplota minus 31 °C. Je tak masivní, že dokonce získal své jméno – Grónský ledovec. Rozpíná se na ploše 1 710 000 km čtverečních, a pokrývá tak 80 % Grónska. Jde o druhou největší zaledněnou plochu na světě. Hned za Antarktidou.
Drsné teplotní podmínky nejsou jedinou bariérou, kvůli které by si vojska mohla nechat zajít chuť na invazi. Pokud by zvolila pozemní vpád, musela by překonat horstva s průměrnou nadmořskou výškou 2 135 metrů. Žádná legrace.
***
Bhútán
Bhútán je místem vhodným k usazení nejen v případě světového konfliktu, ale i osobního neštěstí. Jeho čtvrtý král Džigme S. Wangčhung se v roce 1972 proslavil výrokem, že mu nejde o co nejvyšší hrubý domácí produkt, ale o hrubé národní štěstí. Tento přístup trvá dodnes.
„Země hřmícího draka“, jak svou zemi Bhútánci neformálně označují, leží v srdci Himalájí na pomezí Tibetu a Indie. Z geografického hlediska tak představuje strategické místo pro útočiště v období války. Konfliktům se ale pro jistotu vyhýbá už nyní a žije svou pohádku dodnes.
Pokud se vám Bhútán zalíbil a toužíte se mít i v případě třetí světové války nadstandardně, začněte pronikat do oblasti průmyslových technologií. Těch je v zemi nedostatek a jsou jednou z překážek pro ekonomický rozvoj. Za nějaký „zlepšovák“ by se místní jistě bohatě odměnili.
***
Tuvalu
Náš jednoznačný vítěz. Ostrovní stát Tuvalu, dříve známý jako Lagunové ostrovy, se nachází v Oceánii v jihozápadním Pacifiku. Je čtvrtým nejmenším na světě a má nejmenší počet obyvatel ze všech nezávislých zemí (vyjma Vatikánu). Dá se tak předpokládat, že rvačka o něj v případě globálního konfliktu nebude…
Navíc je otázka, jestli se ho tento stát dožije. Kvůli průměrné nadmořské výšce pět metrů mu hrozí dle odhadů během třiadvaceti let potopení. Nedaleký Nový Zéland je na to ale připraven – kývl na kvótu 75 evakuovaných Polynésanů ročně v případě ohrožení.
***
Chile
V případě války bude tvrdým oříškem se do Chile vůbec dostat. Pobřežní pohoří na západě a Andy na východě svírají mezi sebou nížinu, kde se se budete cítit v bezpečí. A když přece jen budete mít na kahánku, můžete se ztratit v severní poušti Atacama. Nebo překročit Pobřežní pohoří a zmizet v Pacifiku. Chile patří několik ostrovů v čele s malebným Velikonočním ostrovem. Tato země si vás ale získá i svou rozmanitou faunou s rozšířenými druhy, které miluje každý – tučňáky, plameňáky nebo lamami.