Je únor a Česko vstupuje do druhé poloviny turnusů jarních prázdnin. Rodiny z jednotlivých regionů postupně vyrážejí klidně až stovky kilometrů za zimními radovánkami. Každý by ale měl mít na paměti, že vlastní potomek je časovaná bomba, která hrozí explozí v momentě, kdy vážně podceníte plánování týdenní dovolené v zimních rájích. Rodiče by neměli podcenit především dvě věci, které jednoduše můžou proměnit sny o poklidné zimní dovolené v katastrofu v ladovských kulisách. Těmi jsou výběr vhodného zimního sportovního oblečení a samotné lokality, kterou máte v plánu navštívit.
Na hory jedině s kvalitní výbavou
Nabídka zimního oblečení pro děti je široká. Český spotřebitel má na výběr z celé škály produktů počínaje kalhotami či bundami, a konče helmami, ponožkami nebo brýlemi. Pamatujte však, že ne všechny dostatečně naplňují funkce, které si od takové výbavy slibujete. Spolehlivým indikátorem přitom je cena, v tomto případě byste se rozhodně neměli snažit ušetřit. „Rodiče občas zapomínají, že děti se na sněhu chovají trochu jinak než oni sami,“ varuje Jan Štádler, marketingový ředitel obchodní sítě se sportovním oblečením Hervis Sports: „Zatímco zkušený lyžař se maximálně snaží omezit jakékoliv pády, děti často skotačí ve sněhu jen proto, že je to prostě baví. Riziko, že se nastydnou se tak zvyšuje. Kvalitní oblečení je přitom spolehlivým nástrojem, jak tomu zabránit.“ Na co si tedy dát pozor už při nákupu?
Odpíchnout se můžete už od samotného materiálu. Zatímco u bot by vaši pozornost měly upoutat především gumové a goretexové produkty, na tělo vybírejte především vlněná vlákna ideálně Merino. Důvod je dle Jana Štádlera prostý: „Vlněné oblečení přijde vhod, protože slibuje jednu zásadní kvalitu – prodyšnost. Na sjezdovce se dítě bezesporu zapotí, neprodyšné materiály akorát vlhkost zadržují. To vede k pocení a opět k určitým zdravotním rizikům. Rozhodně tedy zapomeňte na bavlnu.“ S tím úzce souvisí i voděodolnost, kterou Štádler jmenuje za další klíčový parametr výběru. Jak bylo řečeno výše, děti rády tráví čas například koulováním se, děláním andělů ve sněhu a jinými kratochvílemi. Při všech hrozí, že nekvalitní oblečení provlhne a problém je na světě. Během nákupu tedy hledejte takové produkty, jež nesou označení voděodolnosti.
Štádler vypočítává další vlastnosti, které kvalitní dětská zimní výbava splňuje. Nepominutelným momentem je zateplení. „Rodiče si často myslí, že čím robustněji oblečení působí, tím bude teplejší. To je mýtus,“ uvádí na pravou míru, a dodává: „Zateplovací textilní technologie tvoří velmi dynamickou oblast, která se neustále vyvíjí s cílem zvýšit komfort samotných zákazníků. Problém totiž může nastat i v případě, kdy se oblečení špatně přizpůsobuje. Dítě se v něm necítí pohodlně, například ho škrtí, neumožňuje mu dostatečně volný pohyb či se složitě „ovládá“ (celkově se nedoporučuje nic s knoflíky, zipy jsou daleko lepší volbou). Hitem poslední doby se stalo tzv. rostoucí oblečení: „V nabídce Hervis narazíte na řadu produktů značky SNOXX, které jsou označeny tímto přívlastkem. Takové oblečeni se dá jednoduše zvětšit až o několik velikostí, což třeba dospělí moc nedocení. V případě jejich ratolestí to však je jedinečná a nápomocná vlastnost. Díky tomu ušetří, protože taková dětská kombinéza je pak použitelná po několik sezón, nemusí tak docházet ke kompletní obměně šatníku,“ shrnuje Jan Štádler.
Respektujte potřeby svých dětí
Podobně náročným úkolem se může stát volba zimního rezortu, kde chcete týdenní dovolenou strávit. Opět vezměte v potaz, že děti upřednostňují jiné formy trávení volného času než vy sami. Takže zatímco vám postačí dobrá večeře v restauraci nebo návštěva městského wellnessu, dítě bude pravděpodobně takovým programem znuděno. Většina zimních rezortů v tuzemsku i oblíbených zahraničních destinací však reflektuje měnící se nároky své klientely. Ty nejoblíbenější již prošly masivní modernizací a „technologickou revolucí“, slibující vyhovět všemožným přáním náročného návštěvníka. Pro rodiny je však spolehlivým ukazatelem tzv. kids/baby/child friendly certifikace, které můžete sledovat například na webu babyfriendlycertificate.cz nebo Explorio.cz Jak takové rezorty vypadají?7
Předně nabízejí výběr aktivit, kterým se děti mohou věnovat, pokud je už omrzí celodenní pobyt na sjezdovce. Naopak rodiče si díky nim mohou pořádně zalyžovat. Fenoménem se staly tzv. magické koberce, tedy krátké jezdící pásy, kterých s oblibou využívají lyžařské školy při výuce lyžování. Děti si užívají pohodlí, kdy jim takový pás pomůže vystoupat na svah. Nemusejí tak složitě stromečkovat, což může malé dítě spolehlivě zbavit jakéhokoliv zájmu o lyžování. Tyto sněžné školy jsou vítanou službou, stále častěji využívanou, jelikož mají dostatečné personální i technologické zázemí, aby mohly dětem nabídnout i jiné aktivity ve formě animačních programů či výuky jiných „sněžných“ dovedností, třeba stavby sněhuláka. Často je doplňují další služby typu prostého hlídání těch nejmenších dětí, „suché“ dětské koutky apod. Dopředu si taky zjistěte, zda je v blízkosti akvapark. Spolehlivě tak pokryjete denní program pro případ, kdyby vám počasí nedovolilo zavítat na sjezdovku.
Mezi ty nejpopulárnější cílové destinace českých rodin patří především Špindlerův Mlýn, Rokytnice nad Jizerou, nebo Lipno nad Vltavou. „Z příkladu nejnavštěvovanějších evropských rezortů se mohou ty zdejší ještě leccos naučit,“ připomíná Jan Štádler: „Například v italské Pile či rakouském Obergurglu garantují skipasy zadarmo pro děti do určitého věku. To jim pomáhá zvyšovat návštěvnost a tím maximalizovat vlastní zisky.“ Za ztělesnění kids friendly přístupu bývá považován francouzský Avoriaz. Rozlehlý areál zahrnuje hned čtyři „minirezorty“ určené právě pro ty nejmenší lyžaře. I ty samotné by rozlohou mohly konkurovat leckterým českým lyžařským střediskům. Je tedy patrné, že ten, kdo vezme všechny tyto možnosti v potaz, rozhodně neprohloupí.