Že Halloween nemusí být jen zkomercionalizovanou zábavou pro všechny krále a královny mejdanu, ukazuje i nejnovější bondovka Spectre. Daniel Craig jako James Bond se při honičce s Marcem Sciarrou zaplete do oslav Dne smrti (mexická obdoba Halloweena) v Mexico City. Diváka tak nechává semlít velkolepou atmosférou průvodu „kostlivců“, kteří společně oslavují všechny zesnulé. Nejen mexický Den smrti provází zajímavé tradice a zvyky. Jak se slaví Halloween ve světě?
Mexiko – Den smrti
Mexický svátek Día de Muertos (Den smrti) se slaví především ve střední a jižní oblasti země a připadá na tři podzimní dny – 31. října, 1. a 2. listopadu. To proto, aby se časově shodoval s oslavami křesťanů, které známe pod názvy Halloween, Slavnost Všech svatých a Dušičky. Během tohoto období se mexické rodiny a přátelé shromažďují, aby se společně pomodlili za zesnulé blízké a pomohli jim při náboženské cestě. K jejich hrobům pak přinášejí tzv. calavery, tedy zdobené lebky z cukru nebo jílu, afrikány i oblíbené pokrmy a nápoje zesnulých. Tato tradice se v roce 2008 dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
***
Rumunsko – Dracula
Na Halloweena v Rumunsku ožívá legenda o Vladovi Țepeșovi, krutém panovníkovi Valašska v 15. století. Jeho jméno vám možná nic neřekne, přezdívka ale už zajisté ano. Tyran a vládce hradu Bran v Transylvánii totiž není nikdo jiný, než Vlad III. Dracula. Právě jím se inspiroval Bram Stoker, když v roce 1897 vymýšlel ústřední postavu pro svůj román o upírovi jménem Dracula. Postavy jako z hororu potkáte v Rumunsku v tento den skoro na každém rohu – místní obyvatelé se navlékají do upířích kostýmů a nasazují masky duchů. Stejně tak si vyprávějí si příběhy i přehrávají scénky z Draculy.
***
Německo – Martinstag
Přestože v Německu tento svátek tradici nemá, mládež si záminku k oslavám najde. Může za to rostoucí komercionalizace Halloweenu ve světě. Jen ve větších městech ale vystrojené děti po vzoru Britů chodí od domu k domu a vyvolávají „süßes oder saures“ (v angličtině „trick or treat“, neboli „koledu, nebo vám něco provedu“). Podobnou kratochvílí jsou oslavy svatého Martina (Martinstag) jedenáct dní nato. Mládež se vybaví papírovými lampióny a před dveřmi domácích zpívá písně, aby dostala odměnu – třeba pečené dobroty.
***
Čína – Festival hladových duchů
Slavnost Yo Lan Jie se překládá jako Festival hladových duchů. Těmi jsou podle čínské tradice duchové zemřelých, kterým Číňané obětují jídlo, kvalitní zboží i vonné tyčinky. Začátek tradičního buddhistického a taoistického festivalu připadá na patnáctý den sedmého měsíce v roce dle lunárního kalendáře. Tehdy se dle pověsti otevřou brány do nebe, pekla i do říše živých, aby taoisté a buddhisté mohli zakusit utrpení zemřelých. Zároveň pouštějí po vodě drobné papírové lodičky a lampióny – to aby duším zemřelých pomohli vydat se správnou cestou.
***
Irsko a Skotsko – Samhain
Někteří novopohané a wiccané (příznivci novopohanského čarodějnictví) považují dobu mezi západy slunce 31. října a 1. listopadu za čarodějnický nový rok. Jiné tradice coby přelom mezi úrodným měsícem a „temnější polovinou roku“. Ať je to tak, či onak, Irové a Skotové tento den bujaře slaví – zapalují ohně, tančí a provádějí léčivé rituály. Zároveň rodiny vyčleňují jídlo a pití pro předky a ochranné síly. To proto, že se dle pověr v průběhu Samhainu potulují na Zemi démoni, víly a čarodějnice. Proměnou doby se způsoby oslav více přiblížily anglo-americkému stylu chození po koledě.
***
Anglie – Noc Guye Fawkese
Tento svátek by si zasloužil přejmenovat na Noc Jakuba I. Stuarta. Ostatně to byl král Anglie, Skotska a Irska, kdo z pokusu o atentát na něj vyšel jako vítěz. Guy Fawkes, tahoun Spiknutí střelného prachu, které pomocí výbušnin plánovalo vyhodit do vzduchu budovu britského parlamentu, byl 5. listopadu 1605 zadržen. A ještě tentýž den Londýňané roznítili spoustu ohňů na počest svého vládce. Tento šťastný okamžik si připomínají dodnes. A to podobným způsobem – na hranici upalují figurínu Guye Fawkese a vypouštějí ohňostroje.
***
Austrálie – Halloween na pláži
Třicetistupňová vedra a dostupné pláže lákají Australany k pořádání mejdanů. Ať už je Halloween, nebo ne. Některé domácnosti si ale tento den rády ozvláštní strašidelnou výzdobou, a tak po domě rozmisťují jack-o-lanterns (dýňové lampióny), papírové pavučiny, černé kočky a čarodějnice. Na koledu po sousedech se pak vypravují celé rodiny.
***
Japonsko – Obon
Tento buddhisticko-konfuciánský svátek zesnulých si Japonci připomínají již neskutečných 500 let! Stejně jako čínský Yo Lan Jie připadá na patnáctý den sedmého měsíce dle lunárního kalendáře. V tuto dobu putují duchové zemřelých k domácím oltářům, aby se zjevili svým žijícím příbuzným. Ti se zase vrací na místa spjatá se zesnulými i na jejich hroby, které čistí a velebí. Tento den patří i tanci zvanému Bon-Odori v tradičních zavinovacích šatech yukata.
***
Jižní Korea – Chuseok
Po probuzení do tohoto dne vykonávají Jihokorejci vzpomínkovou bohoslužbu Charye, věnovanou obvykle čtyřem generacím nazpět. Tím jim projevují čest a snaží se opětovně získat jejich přízeň. Obyvatelé jižního cípu Korejského poloostrova totiž nevěří ve fyzickou smrt – blízcí podle nich nikam neodešli, žijí nepostřehnutelně dál, aby chránili svoje potomky. Žijící příbuzenstvo tak pro ně připravuje pokrmy a nápoje – třeba rýžové víno či rýžové kapsičky songypeon.
***
Nepál – Gai Jatra
„Gai“ znamená v původním jazyce kráva, „jatra“ průvod. Svátek Gai Jatra ale není jen slavností tohoto dobytka, ale především těch, co odešli ze světa předchozí rok. Jejich příbuzní se dle tradice musí zúčastnit průvodu v Kathmandu, který vede kráva – jedině tak se duše zemřelého dostane do nebe. Ale pokud toto zvíře není k dispozici, nevadí. Plně postačí, když se tak ustrojí děti. Gai Jatra je také neoficiální oslavou smíchu – média zařazují vtipné obsahy a Nepálci se předvádějí v humorných scénkách, parodiích či komediích.