Indie je zemí tisíců bohů, silně kořeněných jídel a v neposlední řadě toho nejexplicitnějšího sexuálního umění, jaké kdy bylo vytvořeno.
V prosinci roku 2013 indická LGBT komunita (lesby, gayové, bisexuálové a transsexuálové) utrpěla těžkou porážku – nejvyšší soud rozhodl, že homosexualita je trestný čin. A o dva roky později tamější vláda vytáhla do boje proti pornografickým internetovým stránkám, které jsou podle jejího názoru zodpovědné za nárůst sexuálně motivovaných trestných činů.
Indie ovšem vždy nebyla puritánskou zemí – spíš přesně naopak. Ostatně, právě zde vznikla legendární Kámasútra. Těžko se tak divit tomu, že v ní naleznete řadu chrámů a jiných náboženských objektů, jejichž výzdoba je značně erotická...
Ukázkovým příkladem takového místa může být Sun Temple v Konarku nebo buddhistické klášterní jeskyně Ajanta a Ellora.
Ty jednoznačně nejzachovalejší a nejzajímavější „chrámy sexu“ se nicméně nachází v malém městečku Khajuraho v centrálním indickém státě Madhjapradéš. Byly postaveny v období dynastie Chandela a roku 1986 se staly součástí světového dědictví UNESCO.
Návštěvníci v nich mohou obdivovat překrásné řezby, z nichž některé znázorňují velice odvážné výjevy (sex ve více lidech, sex se zvířaty a tak dále).
Podle některých teorií byli Chandelovci nadšení stoupenci tantrických principů, které určují rovnováhu mezi mužskými a ženskými silami. Jiní tvrdí, že tyto erotické motivy měly spíš pedagogický než náboženský význam (umění lásky se dřív v Indii běžně vyučovalo).
Buď jak buď, je velké štěstí, že dotyčné budovy nepadly za oběť takzvané „morální policii“, která v posledních letech zničila řadu cenných kulturních artefaktů.
Zaujal vás tento článek? Pak pokračujte tady:
Zdroj: BBC