Světoznámá kostnice v Sedlci u Kutné Hory nabízí návštěvníkům hororový pohled na složitou výzdobu z desítek tisíc lidských ostatků. Prohlídka rozhodně není pro slabší povahy, protože zde smrt a zmar koukají doslova z každého rohu.
Země z Božího hrobu
Kostel Všech svatých v Sedlci patřil zdejšímu cisterciáckému klášteru, jehož opat Heidenreich přenesl podle pověstí hrst země z Božího hrobu v Jeruzalémě právě do sedleckého kostela, aby ji tu rozesel po místním hřbitově. Hřbitovní půda se tak stala součástí Svaté země, proto zástupy věřících toužily být pochovány právě tady. Po morové ráně z roku 1318 bylo v Sedlci pochováno přes 30 tisíc zesnulých, dalších 10 tisíc mrtvých přibylo během husitských válek.
Obrovské pohřebiště
Sedlecký hřbitov měl po husitských válkách zabírat plochu 35 tisíc metrů čtverečních, proto došlo na konci 15. století ke zrušení většiny hrobů. Exhumované kosterní ostatky (cca 40 000 lidí) byly pak uloženy do spodní kaple kostela. Tam je měl opatrovat poloslepý sedlecký mnich, který je seskládal do velkých pyramid.
Pamatuj na smrt
Za vlády císaře Josefa II. bylo opatství zrušeno a kostel připadl rodu Schwarzenbergů z Orlíka. Tento rod nechal původní barokní kosterní výzdobu vytvořenou podle návrhu geniálního architekta Santiniho opravit a dotvořit dílem řezbáře a stavebního mistra Františka Rinta. Sedlecký kostel s kostnicí je proto unikátní historickou památkou a místem posledního odpočinku desítek tisíců lidí.
Při pohledu na ponurou výzdobu místa se nelze nezamyslet nad konečností lidského života, kdy nezbývá než doufat v naději na život věčný.
PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA MRAZIVÉ SNÍMKY Z KOSTNICE:
Zdroje:
destinace.kutnahora.cz
www.sedlec.info/kostnice
cs.wikipedia.org, Kostel Všech svatých (Sedlec)