Zbavit se nežádoucích chloupků na těle na co možná nejdelší dobu. To je lákavá vidina, ke které umí dopomoci speciální epilační přístroje využívající metodu intenzivního pulsního světla. Dnes už nemusíte do specializovaného salonu a můžete si takového pomocníka jednoduše pořídit domů. Pro koho je a není epilace IPL vhodná a jak přístroj správně používat? Redakce Lifee.cz oslovila dermatoložku, která odpověděla na nejčastější dotazy.
Metoda odstraňování chloupků pomocí IPL epilace není horkou novinkou, mezi ženami má ale stále větší oblibu. Salonní péči totiž můžete jednoduše zvládnout pomocí speciálních IPL epilátorů také doma. Jste ale vhodnou kandidátkou? Magazín Lifee.cz vyzpovídal dermatoložku MUDr. Janu Houskovou, která nám osvětlila všechny plusy a mínusy této metody odstranění nežádoucích chloupků takřka po celém těle.
Termíny ohlídá aplikace, rozhoduje fototyp
Pořídit si IPL přístroj k epilaci doma už dnes není žádná věda. Nabízí jej hned několik renomovaných firem a můžete si pomoci také praktickou mobilní aplikací, která vám ohlídá frekvenci jednotlivých procedur a vybere za vás i intenzitu záblesku či výběr vhodné hlavice. Je ale takový způsob epilace vhodný pro všechny?
“Pokud si chci IPL přístroj pořídit, jistě bych nejprve zvážila, zda disponuji vhodným fototypem kůže a také barvou chloupků," radí ženám, které po takovém pomocníkovi touží, dermatoložka MUDr. Jana Housková. IPL epilátor podle ní rozhodně není vhodný pro osoby s vyšší pigmentací, tedy tmavé fototypy. Co se týče barvy chloupků, je to pak přesně naopak. “IPL epilace efektivně neodstraňuje chloupky blonďaté, rezavé či šedivé,” dodává dermatoložka.
Pokud jste vhodnými adepty, rozhodně nečekejte výsledky po prvním “sezení” s vaším novým pomocníkem. Výsledky se dostaví postupně, chloupky začnou vypadávat přibližně po třech týdnech.
Vyhněte se tetování i čerstvým jizvám
Použití přístroje IPL ale má také svá další jasná pravidla. Vedle doporučené četnosti ošetření, které najdete v návodu konkrétního přístroje či aplikaci, kterou některé druhy přístrojů nabízí, je důležité věnovat pozornost také stavu své pokožky.
Především není doporučeno využívat tohoto druhu odstraňování nežádoucích chloupků, pokud jste se právě vrátili z dovolené. “U jedinců s opálenou kůží může docházet k jejímu poškození či popálení, zejména s čerstvým opálením třeba po návratu z dovolené. Také v případě nevhodného vyššího fototypu může mít IPL nepříjemné kontraindikace, může se totiž objevit tzv. hypopigmentace, tedy místa se sníženou pigmentací,“ varuje MUDr. Jana Housková. IPL epilace ale není vhodná také k aplikaci na kůži s tetováním. Takovým oblastem se při epilaci také pro jistotu pečlivě vyhněte. Stejné je to v případě, že máte kůži podrážděnou, s akutním zánětem nebo čerstvými jizvami. I tehdy použití IPL epilace raději odložte.
A která místa můžete přístrojem s intenzivním pulsním světlem bez váhání ošetřit? “V podstatě od špičky nosu až po paty,” říká dermatoložka. “Určitě se vyhněte místům kolem očí, obočí, vhodný není ani na vlasy. Muži by se pak měli vyvarovat také epilaci v oblasti genitálu,” varuje také specializovaná lékařka.
Jste přírodní blondýna? Pak máte smůlu
Zajímá vás, zda si můžete přístrojem ublížit, když si jím budete ošetřovat místa se světlými, šedivými či zrzavými chloupky? Poškození se neobávejte, jen počítejte s neefektivním výsledkem. “Na některé chloupky to může zabrat, na jiné zase ne,” říká MUDr. Housková. Důležitou informací před prvním použitím ale je, že se přístroj zásadně používá na dokonale oholenou kůži. Ideální je tedy sáhnout po IPL epilaci ihned po odstranění chloupků. Jedině tak se vyhnete nepříjemným pocitům pálení, které mohou při kontaktu s nedokonale oholenou kůží epilaci doprovázet.
V galerii si můžete prohlédnout některé z dostupných IPL přístrojů k domácí IPL epilaci.