Děsivé reformy: Za vlády diktátora Nicolae Ceaușesca musely ženy mezi 15 a 25 lety porodit čtyři děti

Děsivé reformy: Za vlády diktátora Nicolae Ceaușesca musely ženy mezi 15 a 25 lety porodit čtyři děti
Zdroj: Wikimedia Commons, Bert Verhoeff / Anefo, Public domain
Nicolae Ceaușescu se o politiku začal zajímat hodně brzo, v 16 letech byl již aktivním členem komunistické strany.Jelikož si neustále stál za svým, skončil Nicolae (druhý zleva) v koncentračním táboře.Přestože v roce 1944 nedočkavě vyhlížel Rusy, po nástupu k moci nechtěl být v jejich područí.Po návštěvě Pekingu se v roce 1974 z liberála stal conductor (vůdce), který se obklopoval zejména rodinou a osobní ochrankou.+ 6 fotek+ 7 fotek

Věřil, že je nedotknutelný a že svými reformami vytváří tu nejlepší zemi na světě. Za své šílené vize ale musel zaplatit tu nejvyšší cenu. Rumun Nicolae Ceaușescu.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 16. 11. 2023 16:00

Nicolae Ceaușescu (narozen v roce 1918) svou diktaturou srazil Rumunsko na samotné dno. Fascinován kulturní revolucí v Číně a změnami, které provedla Dělnická strana v Severní Koreji, vytvořil vládu založenou na kultu osobnosti, policejním teroru a maximální kontrole občanů. Jeho moc nebyla nijak omezená. A podle toho to také vypadalo.

Nucené plození

V zemědělské zemi, jakou bylo Rumunsko, byl nedostatek doslova všeho. Regály obchodů byly prázdné, jelikož téměř veškerá produkce šla na export. Lidé hladověli a žili v nevytopených bytech. Výpadky plynu a elektřiny byly na denním pořádku. Tento přístup sice výrazně snížil zadlužení státní kasy, ale za jakou cenu...

A aby toho nebylo pro podvyživené obyvatelstvo málo, byla zde pro ně přichystaná ještě jedna povinnost –⁠ plození dětí. Očekávalo se, že ženy mezi patnácti a pětadvaceti lety porodí minimálně čtyři až pět dětí. Bezdětné ženy musely, jako trest, odvádět ze svého platu deset až patnáct procent jako kompenzaci.

Potraty a antikoncepce byly zakázány. Přitom bylo zdravotnictví v Rumunsku na velmi nízké úrovni. Není tak divu, že často docházelo k nelegálním potratům. Rodilo se také hodně dětí, o které se jejich rodiče nechtěli starat. Ty pak skončily ve státních vzdělávacích centrech, kde na ně čekaly drakonické podmínky.

Nepokoje v Temešváru

Ceaușescův pád započal 16. prosince 1989. Tvrdohlavě odmítal jakoukoli změnu a potřebu uvolnění napětí v zemi. Gorbačov byl pro něho největším nepřítelem a jedinou cestou, jak si udržet moc, byl ještě větší despotismus.

Nepokoje ve společnosti započaly přeložením faráře Lászla Tökesé na venkov, který otevřeně vystupoval proti krutosti a špatnému zacházení s rumunskými rolníky. V den jeho vystěhování se tak před jeho bytem shromáždili lidé, aby se ujistili, že mu nikdo neublíží. Lidí stále přibývalo a diktátor začal být nervózní. Nařídil tak, aby vojáci zahájili do davu demonstrantů palbu. Ale ani to nezabralo.

Diktátorův pád

Kolovaly zvěsti, že v Temešváru přišlo o život až čtyřicet tisíc protestujících. Ceaușesca tak hodně překvapilo, když se vrátil ze své cesty do Iránu zpět domů, že se situace neustálila a je jen horší a napjatější. A tak z toho začal obviňovat všechny okolo sebe. Od maďarské menšiny po sovětské špiony.

Nic tím ale nevyřešil. Rozhodl se tak, že vystoupí na veřejnosti (21. prosince 1989) a bude se lid snažit uklidnit svým plamenným projevem. Dav osmdesáti lidí, který se tam shromáždil, ho ale brzy vypískal. V hlavním městě zároveň začaly střety mezi armádou, milicí a demonstranty. Opět měly být použity střelné zbraně. Ministr obrany Milea to ale zakázal. Zanedlouho poté si vzal život. Lidé si ale mysleli, že ho nechal zavraždit sám diktátor, načež vypukly ještě větší střety. To se už raději vojenští hodnostáři dali na stranu demonstrantů. Ceaușescu tak pochopil, že musí se svou ženou utéct. Uchýlili se do budovy ústředního výboru.

Následují den budovu dobyli rebelové. Na poslední chvíli se jim podařilo uniknout vrtulníkem. Konec pro ně nastal, bizarně, na Štědrý den. Po dopadení a krátkém soudu byli obviněni z genocidy a devastace státu. Pak přišla na řadu popravčí četa. Kdysi mocný pár nakonec skončil v neoznačených hrobech.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Nicolae Ceausescu
Ciekawostkihistoryczne.pl: Jak obalono Nicolae Ceausescu?

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články