Otěhotnět v 35 letech dneska není žádná vzácnost. Co když se ale žena rozhodne mít dítě v padesáti, jako se to přihodilo supermodelce Naomi Campbell (51)? Ta letos v květnu představila světu svou dceru. Zda sama rodila, doposud neprozradila. Pojďme se podívat, jak se k této problematice staví lékaři a které další celebrity se rozhodly pořídit si dítě kolem padesátky.
Podle odborníků je žena na reprodukčním vrcholu kolem pětadvacátého roku života. Pak její plodnost klesá. Ke slovu se tak dostávají problémy s otěhotněním, které lze ovšem v dnešní době vyřešit s pomocí reprodukční medicíny. Není proto vzácností, když narazíte na nastávající rodičku, která už slavila čtyřicítku či dokonce padesátku.
Pokud zvažujete dítě v takto zralém věku, nejspíš se vám hlavou honí spousta otázek. Ty samozřejmě položte svému lékaři, ale odpovědi na ně se pokusil najít i prestižní medicínský server healthline.com.
Jaké jsou výhody pozdního mateřství?
I když věk je proti, jiné okolnosti naopak hrají pozdnímu mateřství do karet. Prvorodička po čtyřicítce nebo dokonce padesátce bude mít pravděpodobně kvalitní finanční zázemí a bude se tak moci svému dítěti lépe věnovat, aniž by její myšlenky utíkaly ke kariéře a tomu, jak uživit rodinu. Navíc má už řadu životních zkušeností.
Pokud žena v tomto věku čeká druhé a další dítě, může zase těžit ze zkušeností se starším potomkem plus si užít výhodu velkého věkového odstupu sourozenců. Starší dítě už se zvládne zapojit do péče o mladší. Výhodu je i to, že na miminko budete mít čas a pořádně si ho užijete. Což se v případě, že byste měla děti brzy po sobě, rozhodně říct nedá. Navíc to už pro vás nebude poprvé, takže budete víc v klidu.
Jaká rizika je třeba zvážit?
I když má pozdní mateřství výše uvedené výhody, přináší také mnohé komplikace. Vedle problémů s otěhotněním bude vaše těhotenství automaticky považované za vysoce rizikové. Ve zvýšené míře hrozí preeklampsie (vysoký tlak během těhotenství, který může ohrozit na životě vás i dítě), těhotenská cukrovka, mimoděložní těhotenství, potřeba císařského řezu, potrat a zamlklé těhotenství.
Rodička zároveň musí být připravená na to, že ve věku, kdy se ženy obvykle po dětech chystají věnovat sobě a svým koníčkům, je čeká kolotoč plenek, kojení a uspávání, přičemž ve zralejším věku rychleji ubývají síly.
Rizikem je vysoký věk rodičky i pro dítě, kterému hrozí problémy s učením, genetické vady, jako Downův syndrom, či nízká porodní váha. Proto by každá žena, která se chystá otěhotnět po čtyřicítce, měla navštívit lékaře a všechna rizika s ním probrat.
Které celebrity se rozhodly pro pozdní mateřství?
Naomi Campbell - Když v polovině května oznámila, že se v padesáti letech stala matkou malé holčičky, byl to šok pro všechny. Tajnůstkářská supermodelka totiž oficiálně s nikým nerandí, a navíc se před čtyřmi lety nechala pro ES Magazine slyšet, že sice o založení rodiny stále přemýšlí, ale nechce nic uspěchat.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Brigitte Nielsen (57) - Rekordmankou mezi současnými celebritami je bývalá manželka Sylvestra Stallona (74) Brigitte Nielsen. Dánská modelka a herečka porodila páté dítě, dceru Fridu, v 54 letech poté, co více než deset let docházela na reprodukční kliniku.
Janet Jackson (55) - Sestra popového krále Michaela Jacksona poprvé otěhotněla v 49 letech. Zdravého syna Eissu porodila krátce po svých padesátých narozeninách. O tři měsíce později oznámila rozchod s jeho otcem Wissamem Al Manou.
Diane Keaton (75) - Také tato herečka se stala maminkou až ve zralém věku. Dceru Dexter a syna Duka adoptovala coby svobodná matka, když jí bylo přes padesát let. Tehdy jí zemřel otec, čímž si Keaton uvědomila vlastní smrtelnost a rozhodla se pořídit si děti.
Rachel Weisz (51) - Poslední populární herečkou, která se v pozdním věku rozhodla zopakovat si od začátku mateřskou roli, je Rachel Weisz. Pohledná bruneta otěhotněla s manželem Danielem Craigem (53) v 48 letech a porodila mu dceru. Ze vztahu s producentem Darrenem Aronofskym (52) už má patnáctiletého syna Henryho.