V posledních dnech se opět objevují případy, kdy rodiče zapomenou dítě v zaparkovaném autě. K přehřátí dětského organismu přitom stačí pár minut. Tenhle hrůzostrašný fenomén nás rodiče nutí zamyslet se, jak se taková fatální chyba vlastně může přihodit...
Ruku na srdce, kdo z nás nikdy nezapomněl dítě ve školce nebo na hřišti? Rodičovství změní ze dne na den naše životy a musíme se naučit myslet nejen na sebe. Na prvním místě, hlavně u matek, se záhy po porodu ocitne dítě. I tak se může stát, že nás najednou poleje studený pot a pocit, že nám něco chybí. Mozek zaměstná nečekaná porada se šéfem, plány, co koupit, nebo jednoduše uvízneme v dopravní zácpě a zapomeneme hlídat čas. Příhody zapomenutých dětí ve školce ale nemají fatální důsledky, neohrožují život dítěte a ve finále se jim společně zasmějeme.
Jednání za hranicí zdravého rozumu
Nechat dítě zavřené v autě je ale jiný případ, jiný horký kafe. Tady rodič jedná cíleně. Zveřejnění případů dětí zavřených v autě je obrovským varováním pro všechny rodiče. Tohle jednání je podle odborníků za hranicí zdravého rozumu. Co si musela prožít tříletá holčička zavřená v autě u nákupního centra na Praze 10? Vysvobodila ji až policie, která pohotově rozbila okýnko u auta a děvčátko zachránila. Jednalo se o druhým případ v jednom týdnu.
Stačí pár minut a nemusejí být ani tropické teploty. Dětské tělo je na přehřátí organismu mnohem citlivější a může k němu dojít během několika minut. Podle odborníků si rodiče neuvědomují fatální následky tohoto jednání. „Rodiče sice předpokládají, že za chvíli přijdou, ale může se jim stát cokoliv a dítě se ocitne v ohrožení života,” zdůraznil mluvčí policie Jan Daněk.
První pomoc při přehřátí organismu
Úpal (neboli přehřátí z tepla) má na svědomí dlouhodobé působení okolní teploty, především v uzavřených či špatně větraných prostorách spojený s nedostatečným přísunem tekutin. Mezi příznaky přehřátí organismu patří bolesti hlavy, slabost, nebo i náhlá ztráta vědomí, horká a červená kůže, rychlý tep a vysoká tělesná teplota.
Jako první pomoc uvádí Kniha o mateřství uložit dítě do chladného prostředí, svléknout ho a je-li při vědomí, uložit ho do polohy v polosedě s podepřenou hlavou a rameny. Podle možností ho pak zabalit do chladného vlhkého prostěradla. Můžete dítě také sprchovat (opět chladnou vodou) nebo mu přikládat ledové sáčky na hlavu, krk a do třísel, kde lze chladit protékající krev ve velkých tepnách. Může-li dítě pít, zajistit dostatek tekutin, podat mu ideálně minerálku, či rehydratační roztok.
Šup s nimi do pece!
Případy dětí upečených v autě mi připomínají pohádku o Perníkové chaloupce. Babice nejdřív děti vykrmí perníčky a potom je chce šoupnout na lopatě do pece, upéct a sníst. Pohotová Mařenka předstírá, že neví, jak se na lopatu sedá a jakmile jí to baba jaga převede, šup s ní do pece.
Proč tedy nestrčit do pece nezodpovědné rodiče. Nabytá zkušenost je ta nejlepší zkušenost. Pak by si snad pamatovali, že tohle se NIKDY nesmí stát.