Mladí lidé dnes trpí úzkostnými poruchami mnohem častěji než dříve. Žijeme v blahobytu, a přesto v četnosti úzkostí a depresí překonáme období velké hospodářské krize nebo světové války. Jak je to možné? Když se na středních a vysokých školách prováděly průzkumy, které měly odhalit náchylnost k úzkostem a depresím, objevil se zajímavý faktor – přesvědčení, že mohu ovládat svůj osud.
Zvýšená náchylnost k psychické nestabilitě souvisí s postojem, že svůj život nemohu plně řídit, ale že ho ovlivňují různé vnější síly. Tohle přesvědčení, které má kořeny v dětství, potlačuje schopnost zvládat nepříznivé situace. A život nepříznivé situace logicky přináší.
Proč by rodiče měli předat kontrolu svým dětem?
Rodiče zpravidla kontrolu nad životem svých dětí spojují s rodičovskou odpovědností. Jenže i děti potřebují mít pocit, že ovládají svůj život. Tak se vyhnou negativním úzkostlivým pocitům a pasivitě, která je jinak dřív nebo později dožene.
Nemají-li děti možnost smysluplné volby, nedostávají-li prostor rozhodovat o svém životě, s vysokým rizikem jim hrozí psychické potíže, problémy se soustředěním i svými emocemi.
Nezvládání vzteku, sebedestrukce, ale i pasivita a vnitřní zmatek... i to mohou být důsledky stavu, kdy děti postrádají kontrolu nad svým životem. Taková tvrzení předkládá kniha Dítě na vlastní pohon neuropsychologa Illiama Stixruda a Neda Johnsona, který se zabývá zlepšováním studijních dovedností dětí a vztahy mezi rodiči a dětmi.
Je to na tobě
Poznatky z neurovědy, vývojové psychologie i praktické zkušenosti z práce s dětmi vedou Stixruda a Johnsona k závěru, že úloha rodičů je být dětem spíše konzultantem než šéfem a manažerem.
Přestože je pohodlnější převzít kontrolu a donutit děti jen plnit instrukce rodičů, není to v zájmu dětí. Měli bychom jim důvěřovat, spoléhat na jejich rozum a na to, že dokážou rozeznat, co je pro ně dobré.
Jednoduše by od rodičů měly děti častěji slyšet: „Je to na tobě.“
Jazyk rodičů směrem k dětem má podstatný význam. Jak by rodiče měli s dětmi mluvit? To zjistíte ZDE:
Literatura: Johnson, Ned; Stixrud, Illiam: Dítě na vlastní pohon. Proč svěřit svým potomkům více kontroly nad životem. Praha: Jan Melvil Publishing. 2019.