Domácí práce místo posilovny i sudoku: Úklid je stejně efektivní jako běh či cvičení, vaření zlepšuje kognitivní procesy mozku

Domácí práce místo posilovny i sudoku: Úklid je stejně efektivní jako běh či cvičení, vaření zlepšuje kognitivní procesy mozku
Zdroj: Freepik

O zdravotních benefitech sportu sice víte, přesto ho nijak zvlášť nevyhledáváte. Ono to vlastně ani nevadí, vždyť úklid může být stejně efektivní jako běh nebo posilování. A když po něm ještě uvaříte, prospěje to i vašemu mozku.

Lucie Daniel
Lucie Daniel 01. 10. 2023 13:30

Jedno lidové úsloví praví, že kdo má zdraví, klid a chleba, ten má všechno, čeho třeba. Inu, je to tak! A právě proto se to všude hemží radami, jak fyzické i psychické zdraví podpořit, aby vydrželo v plné síle co možná nejdéle. Nejčastěji se tato doporučení týkají pravidelného sportu, vyvážené stravy, kvalitního spánku a dostatečného pitného režimu. Teorii známe všichni, ale s praxí to bývá poněkud horší.

Mopem a prachovkou pro zdraví

Pouhá myšlenka na to, že vstoupíte do posilovny, vás vyčerpává? A pokud jde třeba o doporučované a často omílané trénování mozku, sudoku dodnes nechápete a křížovky vás nudí. Jeví se to jako patová situace, ale neházejte flintu do žita. Chopte se mopu, prachovky a vařečky, protože i s tímto náčiním bude vaše zdraví plesat.

Domácí práce jako tajemství dobré kondice

Jedna z největších studií zaměřených na fyzickou aktivitu prokázala, že jde-li o snížení rizika četných chronických chorob, mohou být domácí práce stejně efektivní jako běh nebo „klasické“ cvičení. No vida, on ten smeták a hadr nebude takovým nepřítelem, jak se zdá! Ať už jde o zametání, luxování, mopování, utírání prachu či cokoli jiného, pořád se jedná o fyzickou aktivitu, která je hlavním pilířem zdraví, nejen toho fyzického. Nebo aspoň tak to tvrdí závěry výše zmíněné studie.

Kdo uklízí, tomu to pálí!

Díky jinému výzkumu, o jehož poznatcích informuje magazín BMC Geriatrics, se zase zjistilo, že úklid má velmi pozitivní vliv na objem mozku i kognitivní procesy, neboť plánování a organizace konkrétních činností pomáhá vytvářet nová nervová spojení, jež jsou pro mozkovou zdatnost nezbytná. A stejné přínosy má vlastně i to vaření. Jeden důkaz za všechny? Tady je.

Hrnec plus vařečka rovná se bystrá mysl

Americký behaviorální neurolog Marwan Sabbagh, který působí na ohijské Clevelandské klinice, na stránkách zmíněné organizace uvedl, že se na přípravě večeře podílí mnoho mozkových procesů, jež jsou kvalifikovány jako výkonnostní funkce. Ty testují a upevňují naši schopnost organizovat, stanovovat si priority, udržovat soustředění, řešit nenadálé problémy a provádět více úkolů najednou, což je v podstatě celá kognice. Takže, kde máte tu zástěru? Je čas vymyslet a servírovat nějakou laskominu!

Zdroje informací:
Sciencedaily.com
Bmcgeriatr.biomedcentral.com
Health.clevelandclinic.org

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Související články

Další články