Lidé se zrzavými vlasy bývali často terčem fám, pověr i posměchu. Bývala jim také přisuzována špatná povaha. Ostatně nejvíce ostrakizovaná postava z Bible, Jidáš Iškariotský, byl mnohokrát zobrazen se zrzavými vlasy. Speciálně v Anglii je neměli příliš v lásce. Asociovali si je s krutými dánskými nájezdníky. Nelze se tak divit, že dokonce i vzdělaní lékaři měli své "teorie" o rudovlasých jedincích.
Zrzavé vlasy jsou přitom vzácností. Přirozeně se vyskytují jen asi u dvou procent populace. I to ale medikům stačilo k tomu, aby dumali nad tím, zda nejsou tito jedinci více náchylní ke kriminalitě či zda krvácí po operaci stejně jako "normální" lidé.
Zrzci jako potenciální zločinci
Co může barva vlasů prozradit o osobnosti daného člověka? Zřejmě hodně. Dle německého profesora trestního práva Hanse von Hentiga měly být "rudé hlavy" mnohem více náchylné k páchání zločinu. Ve své knize, vydané ve čtyřicátých letech dvacátého století a názvem Zrzek a psanec - Studie o kriminální antropologii, se zabýval záznamy kriminálníků z Divokého západu, přičemž došel k závěru, že "rudá notně převyšovala ostatní barvy".
K porušování zákona, podle jeho názoru, ale nedocházelo jen kvůli barvě vlasů, ale i v souvislosti s jejich "typickou" povahou, která má být pomstychtivá, impulzivní a nedbalá pravidel. A nesmíme ani zapomenout na jednu jejich "superschopnost". Zrzci prý uměli rychleji tasit zbraň, a to díky "zrychlené motorické inervaci".
Krvácení během a po operaci
Tato teorie, nebo spíše "společné přesvědčení", které je v lékařské komunitě stále živé, se týká toho, že rudovlasí jedinci prý krvácejí více než lidé s černými, hnědými a blond vlasy. Tuto fámu se snažil vyvrátit americký lékař Glenn Isaacson, specialista ORL, který na záznamech dětí, jimž byly chirurgicky odstraněny mandle, dokázal, že v žádném případě zrzci nekrvácejí více.
Odlišné vnímání bolesti
K dalším známým teoriím patří ta, že zrzci mohou být citlivější na bolest související s teplem či chladem, na rozdíl od ostatních jedinců bez genu MC1R, jenž způsobuje vzácné zabarvení vlasů a velmi bledou pleť. Rudovlasým údajně také, dle některých studií, lépe zabírají léky na bázi opioidů. A obecně jich spotřebují více a ve více variantách. Lze se také dočíst o tom, že na zásah elektrickým proudem nereagují tak silně jako ostatní. Je to skutečně tak, nebo jde o ojedinělé případy, ze kterých vědci ve své době vyvodili předčasné závěry? Uvidíme, jakým směrem se výzkumy budou dál ubírat...
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Melanocortin 1 receptor
Grunge.com: The Absurd Things Doctors Thought About Redheads