Elsa Lanchester se nejvíce proslavila titulní rolí ve filmu Frankensteinova nevěsta, což z ní udělalo první dámu hororu. Takto výraznou postavou se proslavila zřejmě proto, že pocházela z velmi radikálního zázemí, kde se ale vyznávaly zcela opačné hodnoty, než jaké si pod pojmem radikální dokážeme představit.
Její rodiče James a Edith byli zarytí socialisté s bohémským přístupem k životu, což v praxi vypadalo tak, že odmítali svatbu. Necítili potřebu svůj vztah legalizovat. Kromě toho podporovali pacifismus, vegetariánství a ateismus.
Frankensteinova nevěsta
Nejslavnější rolí Elsy byla bezesporu Frankensteinova nevěsta, ale jen málo lidí ví, že v tomto snímku hrála dvě role. Kromě nevěsty netvora to byla ještě Mary Shelley, vypravěčka a autorka románu. Nejpamátnější scénou jistě byla ta, v níž křičela. Jenomže to pak po ní chtěli všichni. Připadalo jí tak, že ve filmech nehraje, pouze křičí.
Frankensteinova nevěsta navíc nebyla žádná procházka růžovým sadem. Lanchester byla poměrně malá, musela tak při natáčení stát na chůdách. Navíc měla tělo omotané pevně utaženými obvazy, takže se nedokázala hýbat. Museli ji tak ve studiu nosit sem a tam. A to nebyl zdaleka konec. Aby si nesmazala rtěnku, krmili ji pouze brčkem.
Překvapení po svatbě
Role v hororově laděných snímcích jí ale nestačily, otevřela si ještě hudební klub, kde ale spíše přežívala. Pak se jí ale naskytla příležitost vystoupit v londýnské Midnight Follies. Tuto mimořádnou příležitost ale řádně pohnojila, když si vybrala píseň s názvem "Please sell no more drink to my Father". Tento výběr ale neschvalovali členové královské rodiny, kteří uprostřed jejího vystoupení demonstrativně odešli. Už si tam nikdy neškrtla.
V roce 1927 se seznámila s hereckým kolegou Charlesem Laughtonem. O dva roky později se pár vzal. Po svatbě ji ale čekalo pořádné překvapení. Její muž byl gay. Byla z toho tak traumatizovaná, že měla na týden přijít o sluch. Sice se s tím poprala a nerozvedla se, musela ale zato ještě snášet manželovy žárlivé scény a naschvály. Vadilo mu, že má úspěšnější kariéru než on.
Elsa Lanchester skončila v blázinci
Když se i jí přestalo dařit na stříbrném plátně, začala se vracet ke svým kořenům do klubů, kde diváky bavila zpěvem. Dopomohl jí k tomu i "dokonalý spolupracovník" Forman Brown, který pro ni napsal až 60 písní. Jak napovídají uvozovky, nebyl to jen spolupracovník. Když to zjistili její prarodiče, udělali nečekanou věc. Za to, že s ním žila na psí knížku, ji nechali zavřít do blázince.
Když ji propustili, musela se začít ihned starat o svého manžela. Diagnostikovali mu rakovinu kostí. Zemřel v prosinci roku 1962. Elsa začala mít zdravotní problémy v roce 1983. To již byla v hereckém důchodě a brala jen příležitostné role. V průběhu dalších dvou a půl let utrpěla dvě mrtvice, což ji upoutalo na lůžko. A pak už to šlo z kopce. V prosinci 1986 dostala zápal plic, z něhož se nebyla schopna zotavit. Zemřela v nemocnici Motion Picture Hospital. Tělo bylo zpopelněno a rozptýleno v Tichém oceánu.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Elsa Lanchester
Factinate.com: Immortal Facts About Elsa Lanchester, The Bride of Frankenstein