Georg Ferdinand Duckwitz: Bývalý nacista riskoval pro záchranu dánských Židů vlastní život

Georg Ferdinand Duckwitz (uprostřed)
Zdroj: Wikimedia Commons, Renate Patzch, CC BY-SA 3.0

Byl členem nacistické strany, a přesto se rozhodl okupované Dánsko varovat před blížící se deportací Židů do koncentračních táborů. Byl to čin, který mohl tohoto diplomata stát život. To ho však netrápilo, čímž dokázal, že i jedinec může změnit mnohé.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 16. 04. 2025 16:00

Georg Ferdinand Duckwitz se narodil v Brémách v roce 1904, pocházel z rodiny bohatých obchodníků. Na vysoké škole vystudoval práva a ekonomiku. Brzy poté se začal zajímat o extrémní pravicovou stranu. Po promoci nastoupil do německé společnosti, obchodující s kávou. Brzy pak začal firmu zastupovat v dánské Kodani. Po několika letech se začal angažovat i v námořní dopravě.

Sympatie k extrémní pravici skončila po masakru

Duckwitz se rozhodl vstoupit do nacistické strany v roce 1932. O něco později začal pracovat na německém ministerstvu zahraničí. Po kruté čistce, označované jako Noc dlouhých nožů, ale na svůj post rezignoval. Onen masakr mu otevřel oči. V dopise, kde vysvětlil své rozhodnutí, mimo jiné, uvedl, že povaha a účel nacionálně socialistického hnutí je jiný, než si původně myslel. A jelikož se považuje za čestného člověka, nemůže v něm nadále zůstávat.

V Německu ještě setrval do roku 1939, a pak využil příležitosti a nechal se zaměstnat v Dánsku jako lodní úředník na ambasádě. Dopomohl mu k tomu i jeho dánský původ a také znalost jazyka. Se svou ženou Annemarie se velmi rychle integrovali.

Okupace Dánska

Německo napadlo neutrální Dánsko 9. dubna 1940. Vláda země se téměř okamžitě vzdala, chtěli se tímto způsobem vyhnout ničivému bombardování. Nacisté byli k Dánům zpočátku velmi shovívaví, považovali je za součást nadřazené árijské rasy. Armáda rovněž potřebovala jídlo, a toho mělo Dánsko dost, výměnou za spolupráci jim byla ponechána určitá autonomie.

O tři roky později se ale vztahy zhoršily. Hnutí odporu začalo Němcům připravovat překvapení v podobě sabotáží. Došlo také na protestní shromáždění. Nacisté odpověděli odstraněním vojenských a vládních struktur. A zaměřili se také na Židy, těch bylo v zemi 7 800. Deportaci měl na starosti důstojník SS Werner Best, který pracoval jako komisař pro Dánsko. Ač to byl kovaný nacista, ke správě území přistupoval tolerantně. A právě od něho se Duckwitz, protože byli přáteli, dozvěděl o plánovaném odsunu Židů.

Georg Ferdinand Duckwitz riskoval vlastní život

V srpnu 1943 se německá vláda rozhodla všechny dánské Židy deportovat do koncentračního tábora Terezín. Jakmile se to Duckwitz dozvěděl, napsal si do deníku: „Vím, co musím udělat.“ V tichosti odjel do Švédska, kde přesvědčil neutrální vládní kabinet pod vedením premiéra Pera Albina Hanssona, aby přijali všechny židovské uprchlíky, kterým se podaří z Dánska prchnout. Po návratu se setkal s významným sociálnědemokratickým politikem Hansem Hedtoftem, s nímž začal plánovat záchranu Židů v zemi.

S pomocí německých kontaktů v Dánsku se Duckwitzovi podařilo zpomalit deportaci. Také obstaral uprchlíkům právní dokumentaci a pomohl najít ve Švédsku zázemí. Do akce se zapojili i někteří občané, kteří Židy ukryli u sebe doma, dokud nenastal čas přesunu do bezpečí. Díky tomu se azylu dočkali téměř všichni, z celkového počtu 7 800 osob se do Švédska nedostalo jen 500 osob. Nezvládli to jen těžce nemocní a staří. Ale ani na ty Dánové nezapomněli. Do Terezína jim posílali oblečení i jídlo.

Po válce Duckwitz pracoval pro západoněmeckou vládu. Působil jako velvyslanec v Dánsku, později se zaměřil na zlepšení poválečných vztahů mezi Němci a Poláky. V roce 1971 mu bylo uděleno izraelské ocenění Spravedlivý mezi národy. Zemřel v roce 1973 ve věku 68 let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Georg Ferdinand Duckwitz
Allthatsinteresting.com: The True Story Of Georg Ferdinand Duckwitz, The Nazi Diplomat Who Saved Almost All Of Denmark's Jews From The Holocaust

Vít Olmer a Simona Chytrová jsou spolu 38 let: Sblížili se v Moskvě a syna Vítka počali při natáčení Tankového praporu

Vít Olmer a Simona Chytrová jsou spolu 38 let: Sblížili se v Moskvě a syna Vítka počali při natáčení Tankového praporu

Související články

Další články