Helena Zmatlíková: Její knihy znáte, ale její život? Než začala malovat, vyučila se na přání otce švadlenou

Helena Zmatlíková
Zdroj: Dorian Hanuš/ Právo/Profimedia

Od narození (19. listopadu 1923) významné české malířky a ilustrátorky Heleny Zmatlíkové uplyne letos sto let. Výtvarnice, které prošlo rukama okolo 250 knih (některé zdroje uvádějí až 300), si za druhé světové války prožila nelehké časy a procházka růžovým sadem to nebyla ani na stáří. Jaký byl její život? A na jakou věc byla vskutku alergická?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 18. 11. 2023 16:00

Kromě kreslení se Helena Zmatlíková ráda věnovala sportu. Měla to v genech po rodičích. Oba se v podstatě sportem živili. Maminka měla navíc vystudovanou angličtinu a němčinu, tatínek zase vlastnil obchod se sportovními potřebami a hrál kopanou za pražský fotbalový klub. Patřili rovněž mezi první lyžaře v Čechách. A právě lyžování v milovaných Krkonoších Helenu nesmírně bavilo.

Helena Zmatlíková: Těžký život za války

Malování bylo její vášní již od dětství. Kreslila, kde mohla, i ve škole a na úkor toho, že nedávala při výuce pozor. O jejím talentu nikdo nepochyboval, otec ale přece jen chtěl, aby vystudovala něco, čím by se dokázala uživit. A tak její první kroky vedly do učení na švadlenu. Moc ji to ale nebavilo. Tatínek jí tak vyšel vstříc a zaplatil kurzy kreslení.

Po nich pak prošla Officinou Pragensis, soukromou grafickou školou, dále Školou volné a užité grafiky a reklamního umění. Nakonec ji čekala Ukrajinská akademie. Ale to již také zuřila druhá světová válka, kterou prožila pouze s maminkou, která se s otcem rozvedla. Navíc se musela ukrývat před okupanty. Helena v té době pracovala dva roky v Melantrichu. Stačila se také, jako velmi mladá, vdát. Před koncem války se jí narodil syn Ivan. Poté přišel na řadu rozvod.

Jeden úspěch za druhým

Zaměstnání v nakladatelství Melantrich bylo pro Helenu Zmatlíkovou poslední v klasickém slova smyslu. Pak už jen pracovala na volné noze. První knižní ilustrace jí vyšly v románu Egona Schleinitze s názvem Deset děvčat jede na sever. Až na několik výjimek se výhradně zaměřovala na knihy pro děti. Od slabikářů až po Malého prince či Pinocchiova dobrodružství.

Za svou kariéru získala řadu ocenění a stala se slavnou i v zahraničí, hlavně v Japonsku. Ve své tvorbě si dávala velký pozor na správnou anatomii svých postav. S autory knih se ale nkdy nechtěla sejít. Prý se bála, aby si o někom nezkazila svou představu.

Nejsou roztomilé

Ve stáří trpěla Helena Zmatlíková vážnými zdravotními potížemi spojenými se zrakem. Přesto ji to neodradilo od další práce. Musela jen začít používat lupu. Nikdy jí také nepřestala vadit jedna věc. Když se podívate na její postavy, všimnete si, že mají nápadně velké oči. To ale neznamenalo, dle jejích slov, že se musí automaticky označovat za roztomilé. Takové hodnocení ji doopravdy rozčilovalo.

Zemřela v Praze 4. dubna roku 2005 ve věku nedožitých 82 let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Helena Zmatlíková
Artur.cz: Helena Zmatlíková
Plus.rozhlas.cz: Helena Zmatlíková, nejplodnější česká ilustrátorka knih pro děti

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články