Anne Franková byla malá židovská dívka, která kvůli svému původu zemřela v roce 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Až doteď se nevědělo, kdo vyzradil její úkryt v Amsterdamu. Tým specialistů ale v poválečné dokumentaci objevil starý dopis...
Anne Franková si začala psát deník 12. června 1942, přesně o svých 13. narozeninách. Pokračovala v tom i poté, co musela s rodinou utéct před nacistickou hrozbou a ukrýt se v Amsterdamu. Jejich útočiště bylo bohužel 4. srpna 1944 prozrazeno a Anne, včetně ostatních lidí na útěku, skončila v koncentračním táboře Bergen-Belsen.
Deník Anne Frankové
Patnáctiletá dívka zemřela v únoru nebo březnu 1945, pravděpodobně podlehla tyfu. Její psaní se však zachovalo a pod názvem Deník Anne Frankové dodnes patří mezi nejvýznamnější knihy 20. století. Přestože byla hodně mladá, dokázala pečlivě popsat nejen to, co v úkrytu prožívala, ale také emoce a myšlenky, které se honí hlavou lidem, jimž každou chvíli hrozí smrt.
Dlouho se nevědělo, kdo prozradil její úkryt nacistům. Podle CNN však nedávno tým specialistů, historiků a kriminalistů přišel se zajímavou teorií. Hlavním podezřelým by měl být židovský notář Arnold van den Bergh. Dospěli k tomu díky novému důkazu, nepodepsanému vzkazu Anninu otci Ottovi, který byl objeven v poválečné vyšetřovací dokumentaci. Stálo tam Van den Berghovo jméno a poznámka, že informace o úkrytu předal dál...
Kdo prozradil Anne Frankovou?
CNN dále uvádí, že Van den Bergh měl jako člen amsterodamské válečné Židovské rady přístup k adresám, kde se skrývali Židé. Nacistům předal seznamy těchto adres, aby zachránil svou vlastní rodinu. Otto Frank, který jako jediný člen rodiny přežil válku, o dopise věděl, rozhodl se to však nikdy nezveřejnit. Podle vyšetřovatelů ho k tomu mohly vést dva důvody. Nemusel si být jistý, zda je obvinění pravdivé, ale možná také nechtěl šířit informace, které by mohly přiživovat antisemitismus. Zatímco ostatní členové Židovské rady byli v roce 1943 deportováni, Van den Bergh mohl zůstat v Nizozemsku.
„Byl v Osvětimi,“ řekl o Ottovi Frankovi jeden z vyšetřovatelů Pieter Van Twisk. „Věděl, že lidé v obtížných situacích někdy dělají věci, které nelze morálně ospravedlnit." Van den Bergh měl tři dcery, na které by mohl padnout stín kvůli tomu, co udělal jejich otec.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Anne Franková
Edition.cnn.com: Cold-case investigation names surprise suspect in Anne Frank's betrayal