V roce 1901 si bývalá učitelka Annie Taylor potřebovala přivydělat k důchodu. Zorganizovala show u Niagarských vodopádů a sjela je v sudu. Zní to jednoduše, ale nebezpečí, které jí hrozilo, by nezvládl ani leckterý muž.
Niagarské vodopády v nás vzbuzují obdiv, ale zároveň obavy. Jen hrstka lidí byla v historii natolik “šílená”, aby se je pokusila sjet. Hledět do tváře skoro jisté smrti nevadilo ani Annie Edson Taylor. Ta se rozhodla zdolat vodopády v sudu...
První lidská dělová koule: Cirkusová hvězda Zazel uspěla tam, kde muži selhali
Směr Niagarské vodopády
Annie nebyla žádnou profesionální kaskadérkou, vedla docela obyčejný a jednoduchý život. Ale jen dokud nepřišel rok 1901 a třiašedesáté narozeniny. Tehdy se rozhodla, že udělá něco, co se jí vůbec nepodobá. Niagarské vodopády se “proslavily”, mimo jiné, i velkým počtem sebevražd. Annie byla ale odhodlaná, že právě ona je ve zdraví přežije.
V mládí jí nikdy nic nescházelo a po smrti otce zdědila menší majetek. Po škole vedly její kroky za katedru. Ve škole se zamilovala do Davida Taylora, kterého si poté také vzala. O dítě bohužel přišli, zemřelo jako nemluvně. Pak odešel i David. Po smrti svých dvou nejbližších se naplno oddala profesi učitelky. Díky tomu mohla procestovat celou zemi.
Odvážná důchodkyně Annie Taylor
Annie věděla, že plat a její úspory nestačí na to, aby dožila v poklidném důchodu. Když jednoho krásného rána roku 1901 četla o výstavě Pan American Exposition, dostala nápad, jak by mohla být znovu v balíku. Rozhodla se sjet v sudu Niagarské vodopády. Navíc mohla mít tato akce jen dva výsledky - buď uspěje a vydělá majlant, nebo zemře a bude jí to jedno.
Za tento nápad zřejmě mohl fakt, že postrádala rodinu. Nikomu by nechyběla. Možná si také myslela, že s šesti křížky na zádech už toho v životě viděla dost. Jak si jinak vysvětlit, že se toho vůbec nebála? Tento kaskadérský kousek před ní ještě nikdo nikdy nepředvedl. Vše si pečlivě naplánovala, včetně marketingové kampaně. Najala také novináře a publicisty. V den D se u Niagarských vodopádů sešel úctyhodný dav.
V sudu do Niagarských vodopádů
Annie dohlížela i na výrobu sudu. Navrhla ho tak, aby se do něj mohla pohodlně uložit. Na dně byl zatížený kovadlinou. Tím bylo zaručeno, že zůstane ve vzpřímené poloze. Vnitřek byl polstrovaný pro pocit bezpečí. Annie navíc chránil speciální postroj, který zvyšoval její šance na přežití.
Několik dnů před vystoupením provedla Annie ještě testovací pád s kočkou. Ta z toho, naštěstí, vyšla živá. V den svých třiašedesátých narozenin, tedy 24. října 1901, do toho konečně praštila. Než nad ní zavřeli víko, ještě jí dovnitř napumpovali vzduch.
V 16:05 vše začalo. Sud se po pádu do Niagarských vodopádů vynořil na hladinu řeky v jednom kuse, ale i tak ho bylo obtížné dostat na pevninu. Annie v něm strávila neuvěřitelných devadesát minut. Vyvázla jen s drobnými zraněními. Bohatství jí to ale, i přes velkou účast diváků, nepřineslo. Odvážná důchodkyně zemřela v 82 letech a v naprosté chudobě. Pohřbili ji na hřbitově poblíž Niagarských vodopádů.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Annie Edson Taylor
Historicmysteries.com: Annie Edson Taylor: The Woman Who Went Over Niagra Falls in a Barrel