Valentýn, který se každoročně slaví 14. února, sice není naším tradičním svátkem, přesto se u nás již nadobro uchytil. Zatímco my dáváme květinu a bonboniéru, v Argentině se zamilovaní líbají celý týden. Ve Finsku zase dávají přednost přátelství. Jaké další tradice se na Valentýna dodržují ve světě?
Na svatého Valentýna si partneři dávají dárky, květiny, cukrovinky a různá přání. Vše doprovází symbol srdce, coby znamení oddanosti a lásky.
Jak slaví Valentína vášniví Argentinci a umírnění Finové
Horkokrevným Argentincům nestačí pouhý Valentýn. Svátek zamilovaných slaví ještě v červenci, to mu věnují celý týden. Partneři si mezi sebou vyměňují polibky a dávají si různé bonbony a sladkosti. Celé veselí je završeno dnem přátelství.
A na to slyší i severské země. Ve Finsku a Estonsku je Valentýn hlavně oslavou přátelství. Lidé si mezi sebou dávají dárky a přání k šťastnému Dni přátelství. Tohle opět dokazuje, že mají mnohem umírněnější náturu než jiní obyvatelé Evropy. Nebo je to snad v duchu rčení - kamarád taky rád?
Podivný Valentín ve Francii
Tato země byla vždy považována za zemi lásky. Jeden jejich starý valentýnský zvyk ale postrádal jakoukoli romantiku. Během une loterie d'amour se lidé dali dohromady tím, že na sebe volali z protilehlých domů. Samozřejmě, že o překřikování, všeobecný rámus a chaos nebyla nouze.
Ženy, které zůstaly na ocet, pak večer zapálily ohně, do nichž házely podobizny mužů, kteří je odmítli. To doplnily zaťatými pěstmi a urážkami provolávanými směrem k nebi. Není divu, že když se začaly věci vymykat kontrole, francouzská vláda tuto tradici zakázala.
Na další podivné valentýnské zvyky se můžete podívat do galerie...
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Den svatého Valentýna
Intrepidtravel.com: 9 unusual Valentine's Day traditions around the world