Lidé narození 1. ledna mohou mít po celý život pocit výjimečnosti. Vždyť přišli na svět spolu s novým rokem. V roce 1908 se to podařilo také Elizabeth Terril Bentleyové, která spatřila světlo světa v Connecticutu. Nikdo tehdy nemohl tušit, že povede napínavý a nebezpečný život špionky.
Kdo byla Elizabeth Bentleyová?
Mladá Američanka Elizabeth se narodila do silně věřící obchodnické rodiny v New Milfordu, ale dlouho tam nepobyla. V sedmi letech se spolu s rodiči přestěhovala do státu New York.
Mladá dívka se pilně vzdělávala, absolvovala dvě americké a jednu italskou univerzitu, plynně hovořila několika světovými jazyky. A také to byla již v té době dívka, kterou zajímala politika, a to natolik, že se při svých studiích v Itálii na čas připojila k fašistům, ale později se postavila na stranu komunistů v Americké lize proti válce a fašismu. Tato myšlenka ji naplňovala natolik, že se rozhodla v roce 1935 vstoupit do Komunistické strany Spojených států.
Vzdělaná, zamilovaná dívka
Elizabeth měla velkou výhodu ve znalosti jazyků, které mohla využít pro činnost, k níž se rozhodla. Přijala práci v Italské informační knihovně v New Yorku, což byl propagandistický úřad fašistické Itálie v USA, a komunistům slíbila dodávat informace o jejich činnosti. Začala tak její spolupráce s NKVD, i když o tom zatím nevěděla. Domnívala se, že pracuje pro Američany, její nejbližší spolupracovník Jacob Golos se ale nakonec ukázal být agentem Sovětského svazu. I když se z nich brzy stali milenci, o jeho spolupráci se Sověty se Elizabeth dozvěděla až po dvou letech a zapojila se do jeho činnosti pod krycím jménem Umnica, tedy „rozumná dívka”.
Byla opravdu tak naivní?
Po smrti jejího manžela v roce 1943 se v ruské špionážní síti v USA začaly dít změny, s nimiž Elizabeth nesouhlasila. Propadala se do depresí a stávala se závislou na alkoholu, což zavinilo i ztrátu zaměstnání, kde měla dříve velmi dobré postavení.
Elizabeth přeběhla na druhou stranu a začala spolupracovat s FBI. Představila se jako poměrně naivní žena, kterou k předchozí činnosti svedl hlavně její zesnulý manžel. Získala nejvyšší možnou ochranu a utajení, ale původní plány na postavení „dvojitého agenta” se nevydařily, protože se o jejím zběhnutí Sověti i přes veškerá opatření dozvěděli a na čas dokonce přerušili značnou část své činnosti v USA.
Veřejné výpovědi a smrt
Později Elizabeth vystupovala jako veřejný svědek a vypovídala před členy Kongresu. Hovořila o jednotlivých lidech, o jejich činech a kontaktech, ale jen málo z nich se podařilo usvědčit. Přesto Elizabeth Bentleyová až do konce svého života příležitostně spolupracovala s FBI jako placená informátorka. Vydělávala si ale hlavně prací sekretářky a podobnými činnostmi. Zemřela ve svých 55 letech na rakovinu, a i když měli po Elizabethině zběhnutí o zajímavou agentku velký zájem novináři, po smrti jí věnovali jen malý odstavec…