Hora Radhošť je již od pradávna spojována s pohanským bohem Radegastem. Ten se stal v roce 1970 také symbolem piva, které všichni dobře známe. Kdo měl podle legendy zbořit jeho modlu z vrcholu hory a co má ukrývat její tajemné nitro?
Radhošť se nachází tři kilometry jihozápadně od Trojanovic a šest kilometrů severovýchodně od Rožnova pod Radhoštěm. Je to sedmá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1 129 metrů nad mořem).
Děsivá Býčí skála: Místo krvavého masakru, kde se prý dodnes ozývá nářek obětí
Uctívaný bůh Radegast
Slovanský bůh slunce, války a vítězství Radegast nepůsobí na první pohled vůbec mile. A přesto za ním měli, dle pověstí, přicházet lidé z velkých dálek, aby mu přinesli dary v podobě dobytka či část plodin, které se jim podařilo během celého roku vypěstovat. Hovořilo se také o lidských obětech. A co za to? Radegast měl pak člověku poskytnout žádanou radu.
Koncem jara se na hoře Radhošť slavil letní slunovrat. To se pak v temné noci rozzářily vatry, kolem kterých staří Slované tančili a zpívali. S příchodem křesťanství měli ale věrozvěstci Cyril a Metoděj přikázat, aby byla modla rozsekána a spálena. To však nemohli dopustit pohanští kněží.
Tajemné podzemí
Socha Radegasta měla být, spolu se svatyní, ukrytá v nitru hory. Nevíme, zda tomu tak skutečně bylo, pravdou ale je, že do podzemí vedly v minulosti minimálně tři vchody. Na nedalekých Pustevnách se navíc nachází soustava pseudokrasových puklin, které jsou však dnes již téměř nepřístupné. Mezi místními se také vypravovalo, že jsou v hoře ukryté zbojnické poklady. Spousta lidí je chtěla najít, zaplatili však za to vlastním životem.
Podzemní prostory, jejímž vchodům se lidově říká „ďúry”, využívali také pastevci. Udělali si z nich sklepy s ideální teplotou pro ovčí mléko a sýry. Kdo se uměl v jeskynním labyrintu pohybovat, dokázal údajně vyjít na druhé straně Radhoště. Často prý takto putovaly i samotné ovce.
Radegast jako ochránce
Starousedlíci jsou přesvědčeni o tom, že Radegast z Radhoště shlíží na celý kraj a hlídá ho. Kdyby ale jeho socha z kopce zmizela, začnou se dít různá neštěstí. V roce 1997 byl Radegast z hory odstraněn. Musela se totiž vytvořit nová, kvalitnější socha ze žuly. V tu dobu udeřily záplavy. V následujícím roce, poté, co byl znovu postaven na své místo, se sice ještě přihnala velká voda, ale v menší míře. V roce 1999 se již povodně nevrátily. Byla to pouhá náhoda?
Zdroje informací:
Wikipedia.cz: Radhošť
Kudyznudy.cz: Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí
Turistika.cz: Radhošť a pověsti o něm