Saartjie Baartman se kvůli jejímu velmi nápadnému pozadí říkalo Hotentotská Venuše. Ve Velké Británii ji vystavovali za peníze, ale to ještě nebylo to nejhorší. Když jí opravdu opustilo štěstí, skončila v Paříži jako prostitutka.
Saartjie Baartman se pravděpodobně narodila v roce 1789 v oblasti okolo řeky Gamtoos v Jižní Africe. Do otroctví padla již jako malá a pracovala na farmě Petera Cezara. V roce 1810 ji britský lékař William Dunlop odvezl do Anglie. Za dva šilinky ukázal dívku komukoli, kdo projevil zájem.
Anatomická kuriozita zvaná steatopygie
Jelikož bylo ve Velké Británii v roce 1807 otroctví oficiálně zrušeno, musel Dunlop neustále dokazovat, že s ním Saartjie přijela zcela dobrovolně. A že vystupuje, protože sama chce a za podíl ze zisku. Zájem o ni byl, na to si lékař nemohl stěžovat. Brity na ní nejvíce přitahovala steatopygie.
Jde o anatomickou kuriozitu, kterou lze přeložit jako “tučné hýždě”. V oblasti pozadí dochází k nadměrnému hromadění tuku. Ten se však nehromadí pouze v hýžďovém svalstvu, ale zasahuje až do stehen. Steatopygie je typická u žen negroidních ras, vyskytovala se ale již v době paleolitu, což dokladují dochované sošky Venuší.
Madam Gustika: Hliněnými disky si roztahovala rty, měřily až dvacet centimetrů
Smutný osud Hotentotské Venuše
V Anglii se na Saartjie dívali jako na exotickou zajímavost. Kdo zaplatil víc, mohl si na ni i sáhnout. Ale to byl jakýsi vrchol její kariéry. V roce 1814 se totiž dostala do spárů francouzského majitele zvěřince. A rozhodně to tam nebyla žádná procházka růžovým sadem.
V Paříži byla nucena k prostituci. Její klienti si s ní mohli dělat, co se jim zachtělo. A v důsledku tohoto chování o rok později zemřela. Bohužel však neměla klid ani po smrti. Opět se stala středem pozornosti.
Její ostatky byly vystaveny v muzeu v Angers a Museé de l’Homme, kde je začal studovat přírodovědec a zoolog Georges Cuvier. Ten, v duchu tehdejších rasových teorií, prohlásil, že díky tukovým polštářům na hýždích a prodlouženým stydkým pyskům jde o důkaz podlidské podstaty Afričanů. V roce 2002 byla převezena a pohřbena v jihoafrickém městě Hankey. Téhož roku po ní pojmenovali loď pobřežní stráže.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Sarah Baartman
BBC.com: The significance of Sarah Baartman