Jak vzniká nový život? Tak tenhle proces asi nemusíme popisovat. Dolly, nejznámější ovce světa, o níž vědci poprvé veřejně informovali 22. února 1997, ale přišla na svět klonováním. A to jako první savec na světě...
Za první klonovanou ovcí, tedy vůbec prvním klonovaným savcem na světě, stáli vědci z biotechnologické společnosti Roslin Institut, který je součástí Edinburské univerzity ve Skotsku. Ostatně proč ne – vždyť právě Skotsko je rájem ovcí.
Odkud se vzala Dolly?
První klonovaná ovce, která dostala jméno Dolly, se narodila už 5. července 1996, ale vědci se zprvu neměli k tomu, aby o existenci zvláštního jehněte informovali veřejnost. Potřebovali mladé zvíře „pro sebe” – k pozorování a výzkumům. Chtěli mu dát čas, aby dokázalo svoji životaschopnost. A Dolly ukázala, že i klonované zvíře se může mít čile k světu. Nic tedy nebránilo tomu, aby se 22. února 1997 dostaly informace do médií.
Zatímco nový život běžně vzniká z pohlavních buněk předků, ovce Dolly měla jiný původ. První buňkou, z níž se vyvinul celý nový organismus, docela stejný, jako byla jeho matka, byla buňka z matčiny mléčné žlázy. Tím vědci prokázali, že za přísně kontrolovaných podmínek může v laboratorním prostředí vzniknout nový jedinec i jinak než „klasickou cestou”.
Šťastný život slavné ovce
Dolly se po celý svůj život nehnula ze svého rodného Roslinova institutu a s tamním beranem měla šest potomků. I tím vědci dokázali, že jde o skutečně běžného savce, který je schopný normálního života. První jehně se Dolly narodilo v roce 1998 a dostalo jméno Bonnie. O rok nato přišla na svět dvojčata. Také Sally a Rosie udělaly vědcům radost, stejně jako v roce 2000 dokonce ovčí trojčátka Lucy, Darcy a Cotton.
Krátký život
Dolly žila jen 6,5 roku, což je přibližně polovina v porovnání s průměrným věkem dožití u ovcí. Důvod? Rozvinula se u ní rakovina plic, takzvaný ovčí plicní adenokarcinom, což bohužel u ovcí není vůbec neobvyklé, zvlášť u těch, které jsou chované uvnitř budov a nemají možnost pohybu po pastvinách. Skutečnost, že šlo o ovci klonovanou, na to podle vědců neměla žádný vliv. Dolly byla utracena 14. února 2003.
Narodila se v šesti letech?
O skutečném věku ovce Dolly vedou odborníci diskuzi. Protože její matce bylo v okamžiku odběru buňky ke klonování už šest let, domnívají se vědci, že právě toto byl vlastně věk, se kterým se Dolly narodila. V takovém případě by vlastně její tělo v okamžiku, kdy musela být utracena, odpovídalo zhruba dvanáctileté ovci. Další výzkumy ale takové předpoklady přesvědčivě nepotvrdily.
Nové pokusy
Po první klonované ovci se objevily i další, přičemž čtyři z jejích následovnic byly navíc s Dolly „příbuzné”. Šlo hlavně o zkoumání možných problémů tohoto způsobu množení. Klonována jsou dnes prasata, skot i další savci. Vědci v tom vidí přípravu na chvíli, kdy bude nutné zachránit některý z vymírajících druhů. Pro běžné využití je ale stále příliš vysoké riziko, že embryo nepřežije. Samotná Dolly byla jedinou, která se úspěšně narodila, z 277 pokusů.
Proč Dolly?
Zajímavé vysvětlením má také důvod, proč se ovce jmenovala Dolly. „Pochází z buňky mléčné žlázy a my jsme si nemohli vybavit působivější pár těchto žláz, než má Dolly Parton,” zdůvodnil výběr sice trochu vědeckým, ale hodně mužským pohledem na věc Ian Wilmut z Edinburské univerzity. O hudební kariéře slavné country zpěvačky Dolly Parton nepadlo ani slovo.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Dolly (sheep)
Wikipedia.org: Dolly Parton
Roslin Institute: Cloning - A life of Dolly