Lužické hory nabízejí kromě krásné přírody také spoustu zajímavých míst pro ty, kteří milují záhady a tajemno. Třeba pravěké obětiště Ortel, nebo místo starobylých rituálů nazývané Klíč.
Lužické hory jsou nevelké pohoří na severu Česka a východě Německa. Jejich území patří do chráněné krajinné oblasti. Ve středověku zde byla velmi hojná hornická činnost. Nyní jsou hory vyhledávaným turistickým místem, a to hlavně díky skalním městům, zříceninám hradů a lidové architektuře.
Děsivá Býčí skála: Místo krvavého masakru, kde se prý dodnes ozývá nářek obětí
Pravěké obětiště Ortel
Kopec Ortel (554 metrů) je skutečně úchvatný. Příroda ho vymodelovala do krásného pravidelného tvaru. A možná právě proto přitahoval naše předky. Dle psychotroniků jde o jedno z nejnegativnějších míst v Česku. Podle pověsti měl Ortel sloužit jako obětiště. Ale to není vše. Alternativní název Ortelu je Trpasličí vrch. Na hoře si prý měli na plochém kameni péct chleba právě trpaslíci. Od věci není ani samotný název Ortel. V minulosti tam totiž bývalo popraviště...
Starobylé rituály na vrchu Klíč
Kuželovitý vrch Klíč je čtvrtým nejvyšším kopcem Lužických hor. Lidové zkazky hovoří o tom, že tady kdysi stával hrad, historické prameny ale toto tvrzení nepodporují. Spíše je na něm možné načerpat pozitivní energii, která má vyvěrat z magmatické horniny vrchu. V dobách minulých se kvůli tomu měly na Klíči konat posvátné rituální obřady.
Křížová cesta
Podle pověsti se na tomto místě prý Spasitel zjevil sedmi bratrům. Nejmladší z nich, který měl nemocné nohy, nechal na úpatí hory postavit dřevěný kříž. Díky modlitbám se pak měl zázračně uzdravit. Od té doby začala toto místo navštěvovat spousta lidí s různými zdravotními neduhy. Místní farář Gottfried Liessner pak nechal vystavět kapli s křížovou cestou, kterou tvoří jedenáct rokokových zastavení. Součástí areálu je také Getsemanská zahrada a socha Panny Marie.
Sirný pramen v Lužických horách
Sirný pramen sice není místo s výskytem nadpřirozených jevů či tajemnou historií, zato dokáže uchvátit po přírodní stránce. Ač si lidé v devatenáctém století mysleli, že okrové zbarvení způsobuje síra, není tomu tak. Kameny i vegetace v prameni jsou takto zbarvené díky bakteriím (Leptothrix ochracea), kterým se ve vodě bohaté na železo velmi daří. Líbí se tam také velmi vzácné rozsivce - jednobuněčné řase s dvojdílnou křemičitou schránkou.
Zdroje informací:
Wikipedia.cz: Lužické hory
Kudyznudy.cz: Křížová cesta na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou